چهارشنبه، 30 خرداد 1403

فرار مالیاتی در همه جوامع وجود دارد/ بزرگ نمایی جامعه پزشکی در این مقوله بی انصافی است

فرار مالیاتی در همه جوامع وجود دارد/ بزرگ نمایی جامعه پزشکی در این مقوله بی انصافی است
رئیس کمیسیون منشور حقوق جامعه پزشکی کشور با اشاره به این که ایجاد یک نظام عادلانه مالیاتی امکان فرار از پرداخت آن را به حداقل می‌رساند؛ گفت: جامعه پزشکی جدای از کل جامعه نبوده و معتقدم که درصد کمی از کلیت جامعه پزشکی فرار مالیاتی دارند زیرا سازوکارهای مقابله با آن مثل نداشتن کارتخوان پیش بینی شده است.

دکتر فرجود شکوهی در گفت و گو با خبرنگار اداره کل روابط عمومی با بیان این که گستره سخن در حوزه مالیاتی بسیار وسیع است که برای رسیدن به یک نتیجه و راهکار مشخص باید مسائل مربوطه را همه جانبه در نظر گرفت؛ اظهار کرد: برای اعاده یک سیستم عادلانه مالیاتی دو راه پیش رو داریم؛ نخست پیاده سازی سیستمی که در غرب وجود دارد زیرا ضوابط مشخص و معینی داشته و علی‌رغم بالا بودن میزان مالیات مردم می دانند که پرداخت‌های آن ها کجا هزینه می شود و چگونه در بهینه شدن زندگی آن ها تاثیرگذار است.

وی افزود: راه دوم ایجاد یک نظام عادلانه مالیاتی است تا امکان فرار مالیاتی به حداقل ممکن برسد  و لازمه این مهم برقرای رابطه متقابل مبتنی بر اعتماد بین دولت - ملت است.

عضو شورای عالی نظام پزشکی و رئیس کمیسیون منشور حقوق جامعه پزشکی کشور تصریح کرد: جامعه پزشکی جدای از کل جامعه نیست، بنده براین اعتقادم که درصد کمی از کلیت پزشکان فرار مالیاتی دارند زیرا سازوکارهای مقابله با آن مثل نداشتن کارتخوان پیش بینی شده است.

شکوهی اذعان کرد: وقتی بخش اعظم کالاهای وارداتی از طریق قاچاق وارد کشور می شود و به نوعی مسئولین مربوطه جهات مختلف آن را می دانند و کالای قاچاق یعنی فرار مالیاتی ،طبیعی است که هیچ شهروندی از پرداخت مالیات راضی نیست زیرا اولاً عادلانه نبوده و فرارهای بزرگ و کلان مالیاتی وجود دارد و هیچ دولتی قادر به کنترل آن نیست و ثانیا به طور دقیق مشخص نیست این مالیات‌ها کجا هزینه می شود.

وی در بیان راهکار برون رفت از این معضل خاطرنشان کرد: راهکار اساسی این است که نهاد اصلی جامعه پزشکی یعنی سازمان نظام پزشکی با اختیارات مکفی و داشتن حق رای، به عنوان عضوی از اعضای کمیسیون مربوطه در هر استان و شهرستان حاضر باشد تا بتوان هم اعتماد متقابل مابین حِرَف پزشکی از یک طرف و سازمان امور مالیاتی را از طرف دیگر ایجاد کرد و هم مسائل فی مابین منضبط و درست پیگیری شود.

انتهای پیام

برچسب ها : شورای عالی
زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.