جمعه، 10 تیر 1401

یکی از مطالبات به حق جامعه پزشکی واقعی شدن تعرفه هاست

یکی از مطالبات به حق جامعه پزشکی واقعی شدن تعرفه هاست

عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که اعلام قیمت تمام شده خدمات صرفنظر از اجرایی شدن آن یکی از خواسته های به حق جامعه پزشکی است؛ اظهار کرد: تازمانی که این مهم محقق نشود، افزایش چند درصد به تعرفه کمکی به بهبود وضع موجود نخواهد کرد.

نوشین زنده زبان در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که در سال های اخیر شاهدیم که مهم ترین اعتراض جامعه پزشکی به  افزایش ناچیز تعرفه است؛ بیان کرد:  در بحت تعیین تعرفه، نقش سازمان نظام پزشکی بسیار کلیدی است که متاسفانه مغفول مانده و بدیهی است تعرفه ای که بدون در نظر گرفتن نظرات کارشناسی سازمان اعلام شود؛ قطعا غیرواقعی بوده و قابلیت اجرا نخواهد داشت.

وی افزود: اگر شورای عالی بیمه سلامت به جای اعلام تعرفه واقعی، مبنای رشد تعرفه اش بر اساس منابع محدودش باشد، وضع به همین منوال خواهد بود لذا ضروری است که بیمه های پایه و تکمیلی بر اساس تعرفه های واقعی با مراکز درمانی ، مطب ها و دفاتر کار عقد قرارداد نمایند.

وی با اشاره به این که مطابق ماده 8 قانون بیمه همگانی خدمات درمانی و قوانین بالادستی یکی از عوامل تعیین تعرفه، محاسبه قیمت واقعی خدمات است؛ ادامه داد: متاسفانه عدم اجرای این مهم موجب تضییع حقوق ارائه دهندگان خدمات پزشکی خواهد شد و بعضا عدم رعایت تعرفه واقعی نیز پرداخت از جیب مردم را افزایش می دهد.

رئیس کمیسیون طرح ها، لوایح و آئین نامه های شورای عالی نظام پزشکی تصریح کرد: در همین راستا و برای جلوگیری از عدم رعایت تعرفه، تنها راهکار این است که تا حد ممکن با عنایت به قیمت تمام شده خدمات و جزفنی و حرفه ای (شامل اجاره مطب، حقوق و مزایای منشی ، هزینه های حامل انرژی ، وسایل مصرفی ، استهلاک دستگاهها ، پسماندهای عفونی و عادی، مالیات، بیمه مسئولیت و ...) و لحاظ نمودن تورم؛ قیمت واقعی تمام شده خدمات احصاء و اعلام شود.

زنده زبان با تاکید بر این که بازگرداندن اختیار تعیین تعرفه به سازمان نظام پزشکی در این راستا بسیار کلیدی و کمک کننده است،  خاطرنشان کرد : تدوین لایحه تعرفه با افزایش 7 تا 10 درصد به هیچ عنوان پاسخگوی اداره مطب و امرار معاش و هزینه همکاران در بخش خصوصی نخواهد بود؛ بنابر این افزایش حداقل 50 درصدی تعرفه ها برای سال 1401 کف افزایش پیشنهادی است .

عضو شورای عالی نظام پزشکی اظهار کرد : ضروری است در راستای رعایت عدالت، افزایش 15 درصد به تعرفه همکاران با سابقه کاری 15 سال به بالا در خصوص تمامی گروههای پزشکی لحاظ شود.

وی در خصوص تعرفه خدمات گروه مامایی نیز بیان کرد: در رابطه با همکاران ماما نیز طبق مصوبه سال 1384 شورای عالی نظام پزشکی که در آن تعرفه ویزیت کارشناسان 75 درصد تعرفه پزشکان عمومی ، کارشناسان ارشد 85 درصد و دکترای مامایی برابر تعرفه پزشکان عمومی تعیین شده بود؛ ضروری است مجددا لحاظ و اجرایی شود.

انتهای پیام

برچسب ها : شورای عالی
زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.