یکشنبه، 29 فروردین 1400

اخذ عوارض کسب و پیشه از شاغلین حرف پزشکی غیرقانونی است

  • 16 شهریور 1399
  • 11:35
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 910 بازدید
  • Article Rating
اخذ عوارض کسب و پیشه از شاغلین حرف پزشکی غیرقانونی است

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی کل کشور با استناد به رای577 دیوان عدالت اداری گفت: مطابق این رای، حرف پزشکی نباید عوارض کسب و پیشه پرداخت کنند و اخذ آن غیرقانونی است.

دکتر فربد رهنما مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی کل کشور در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی سازمان با اشاره به رای 576 دیوان عالی کشور بیان کرد: پزشکی و طبابت مطابق رای 576 دیوان عالی کشور؛ کسب و پیشه محسوب نشده لذا به جامعه پزشکی عوارض کسب و پیشه تعلق نمی گیرد.

وی در خصوص این که برخی شهرداری ها اقدام به اخذ عوارض کسب و پیشه از پزشکان نموده اند؛ اظهار کرد:  در این رابطه نظام پزشکی ارومیه به دیوان عدالت اداری شکایت نمود و رای 577 این دیوان ؛ مصوبه شورای شهر ارومیه مبنی بر وضع عوارض کسب و پیشه برای پزشکان را غیر قانونی اعلام و آن را ابطال نمود.

وی افزود: هر چند شورای شهر مطابق قانون وظیفه دارد نسبت به وضع عوارض برای مشاغل شهر اقدام کند اما بر اساس  آرای فوق  ؛ این شورا نباید برای مشاغل پزشکی عوارض کسب و پیشه وضع کند و علیرغم این مهم هنوز برخی شهرداری ها طلب عوارض کسب و پیشه از پزشکان می کنند و حتی در برخی موارد تحت عناوین دیگری مانند عوارض محلی این کار را انجام می دهند.

رهنما در پاسخ به این سوال که پزشکان در صورت مواجهه با این شرایط چه کاری باید انجام دهند؛ گفت: در صورت مواجهه با این مورد، اقدامات لازم صرفا باید در هماهنگی با نظام پزشکی شهرستان صورت پذیرد تا هم اقدام پزشکان هماهنگ باشد و هم اینکه موضوع با بررسی کافی حقوقی مورد پیگیری قرار گیرد.  

وی ادامه داد : در هنگام پیگیری موضوع نیز یک نکته حائز اهمیت است که آیا طلب عوارض کسب و پیشه بر اساس تصویب شورای شهر صورت گرفته است؟ یا اینکه شهرداری بدون مصوبه اقدام به طلب عوارض می نماید؟ و نظام پزشکی شهرستان نیز بر حسب مورد با مذاکره با مسئولان شهرداری، شورای شهر، فرمانداری و یا از طریق پیگیری حقوقی قضایی جهت جلوگیری از این اقدام غیر قانونی وارد عمل شود.

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی کل کشور از پزشکان خواست بهمن ماه هر سال با بررسی مصوبات شورای شهر خود از وضع عوارض در بودجه سنواتی سال بعد مطلع شده تا چنانچه شورا برای حرف پزشکی بر خلاف قانون عوارض کسب و پیشه وضع نمود بتوانند در نیمه اول اسفند ماه با مراجعه به فرمانداری از تثبیت مصوبات جلوگیری نمایند.

رهنما خاطرنشان کرد: رای شماره 577 دیوان عدالت اداری در خصوص عوارض کسب و پیشه روشن بوده و شهرداری ها نباید از حرف پزشکی عوارض کسب و پیشه اخذ نمایند.

انتهای پیام

برچسب ها : اطلاعیه
زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.