ﺳﻪشنبه، 25 خرداد 1400

به نقل از دویچه وله فارسی

نقش آب‌وهوا در شیوع کرونا • نتایج پژوهشی به سرپرستی یک ایرانی

  • 28 خرداد 1399
  • 14:03
  • پژوهش
  • 0 دیدگاه
  • 737 بازدید
  • Article Rating
نقش آب‌وهوا در شیوع کرونا • نتایج  پژوهشی به سرپرستی یک ایرانی
یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی محمد سجادی از دانشگاه مریلند بالتیمور به این نتیجه رسیده است که کانون‌های شیوع کرونا در جهان از نظر دامنه تغییرات دما و رطوبت هوا به هم شبیه بوده‌اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی،یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی محمد سجادی از دانشگاه مریلند بالتیمور به این نتیجه رسیده است که کانون‌های شیوع کرونا در جهان از نظر دامنه تغییرات دما و رطوبت هوا به هم شبیه بوده‌اند.

default

 

بر پایه نتایج تحلیلی که در مورد ویروس جدید کرونا انجام گرفته، روند و چگونگی انتشار بیماری ناشی از این ویروس دستکم تا میانه ماه مارس (اواخر اسفندماه) شبیه یک بیماری عفونی فصلی بوده است.

به نوشته یک مجله تخصصی، پژوهشگران دانشگاه مریلند، بالتیمور، به سرپرستی محمد سجادی، در این تحقیق به این نتیجه رسیده‌اند گسترش عفونت به ویژه در مناطقی که از نظر دامنه تغییرات دما و رطوبت به هم شباهت دارند، شدید بوده است.

محققان این دانشگاه داده‌های ۸ شهر با شمار بالای موارد ابتلا و ۴۲ شهر با شمار کم مبتلایان را مورد بررسی تحلیلی قرار داده‌اند.

سجادی و همکارانش تحقیقات خود را هنگامی آغاز کردند که شمار مبتلایان در ماه فوریه در ایران به رو به افزایش گذارده بود

 

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

محققان این دانشگاه داده‌های ۸ شهر با شمار بالای موارد ابتلا و ۴۲ شهر با شمار کم مبتلایان را مورد بررسی تحلیلی قرار داده‌اند.

سجادی و همکارانش تحقیقات خود را هنگامی آغاز کردند که شمار مبتلایان در ماه فوریه در ایران به رو به افزایش گذارده بود.

آنها در این پژوهش شهرهایی را از کشورهای گوناگون برگزیدند که در روز دهم ماه مارس دست‌کم ده مورد مرگ در ارتباط با کووید ۱۹ را ثبت کرده بودند: ووهان در چین، توکیو در ژاپن، دئگو در کره جنوبی، قم در ایران، میلان در ایتالیا، پاریس در فرانسه، مادرید در اسپانیا و سیاتل در آمریکا.

همه این شهرها در این ویژگی‌ها مشترک بودند: در عرض جغرافیایی میان ۳۰ تا ۵۰ درجه شمالی واقع شده‌اند؛ ۲۰ تا ۳۰ روز پیش از شروع مرگ و میر در اثر کرونا، میانگین دما در آنها میان ۵ تا ۱۱ درجه بوده است؛ و در این بازه زمانی، رطوبت هوا در آنها از ۳ تا ۶ گرم در کیلوگرم در نوسان بوده است.

این محققان بر پایه مدل‌سازی اپیدمیولوژیک کانون شیوع بیماری به این نتیجه رسیده‌اند که به دلیل نزدیکی جغرافیایی و ترافیک مسافرتی بالا، مناطقی در جنوب شرق آسیا، به ویژه بانکوک، پس از ووهان با اپیدمی درگیر خواهند بود.

به کانال سازمان نظام پزشکی بپیوندید

خبرگزاری آلمان با اشاره به این تحقیقات می‌نویسد، اما در حقیقت شمار موارد ابتلا در روزهای بعدی در این مناطق پایین ماند و کانون انتشار به دیگر کشورهای آسیایی و اروپایی و آمریکای شمالی منتقل شد.

در ۴۲ شهر بررسی شده با شمار پایین ابتلا، شرایط آب و هوایی تا حد زیادی با شهرهایی که آمار مبتلایان در آنها بالا بود، متفاوت بود.

سازمان نظام پزشکی  را در اینستاگرام  دنبال کنید

این گروه تحقیقاتی در نتایج پژوهش خود می‌نویسد، در شهرهایی که شیوع بیماری بالا بوده، توزیع شیوع در محدوده‌ی عرض‌های جغرافیایی مشخص و بر پایه اندازه‌گیری درجه حرارت دما و میزان رطوبت، با رفتار یک ویروس تنفسی فصلی، همخوانی داشته است.

محققان اما تأکید می‌کنند که دیگر عامل‌های احتمالی مؤثر در گسترش این بیماری، در این تحقیقات لحاظ نشده‌اند؛ عامل‌هایی چون شرایط بهداشتی و درمانی، تراکم جمعیت، آلودگی هوا یا دیگر ویژگی‌های جمعیتی.

پایان پیام

برچسب ها : کرونا
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.