ﺳﻪشنبه، 8 اسفند 1402

رییس هیات مدیره انجمن علمی اخلاق پزشکی ایران اعلام کرد

سوگندنامه پزشکی ایران تدوین شد

  • 23 بهمن 1402
  • 13:46
  • 0 دیدگاه
  • Article Rating
 سوگندنامه پزشکی ایران تدوین شد
رییس هیات مدیره انجمن علمی اخلاق پزشکی ایران از تکمیل تدوین «سوگندنامه پزشک» ایرانی خبر داد و گفت: سوگند نامه پزشکی ایرانی تدوین و به دانشگاههای علوم پزشکی برای اجرا ابلاغ شده و مکاتباتی به منظور جایگزینی این سوگندنامه با سوگندنامه فعلی یعنی سوگندنامه بقراط انجام شده است.

به گزارش خبرنگارروابط عمومی سازمان نظام پزشکی دکتر سعید بیرودیان  در نشست خبری «دهمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران» اظهار کرد: سال ۹۸، کمیسیون اخلاق پزشکی تشکیل شده است. پس از تصویب این کمیسیون، شکایاتی که از طرف هیئت انتظامی ارجاع داده می‌شود مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تعداد پرونده‌های مرتبط با اخلاق حرفه‌ای پزشکان گفت: به طور متوسط حدود ۳۰ تا ۴۰ پرونده در استان تهران در ارتباط با اخلاق پزشکی مطرح می‌شود. در حال حاضر حدود ۴ پرونده درباره اخلاق پزشکی در جریان است.

رئیس هیات‌مدیره انجمن علمی اخلاق پزشکی ایران با اشاره به موضوع تاثیر رعایت اخلاق حرفه‌ای و تاثیر آن در اعتباربخشی مراکز درمانی گفت: این موضوع در بخش دولتی به راه افتاده است به نحوی که فعالیت‌های ترویجی اخلاق حرفه‌ای در میان متخصصان از وضعیت مناسبی برخوردار است.

بیرودیان با اشاره به ابلاغیه وزارت بهداشت در خصوص رعایت پوشش حرفه‌ای زنان کادر درمان گفت: موضوع پوشش حرفه‌ای نیز در راهنمای اخلاق حرفه‌ای لحاظ شده است. تمام مسائلی که می‌تواند موجب زیان برای بیماران شود در مصوبه پوشش حرفه‌ای لحاظ شده است. مسائلی مانند حجاب در مصوبه پوشش حرفه‌ای لحاظ شده است.

 وی درباره تدوین «سوگندنامه پزشک ایرانی» گفت: سوگندنامه پزشک ایرانی تکمیل شده است و مورد تایید شورای عالی سازمان نظام پزشکی قرار گرفته است. مکاتباتی به منظور جایگزینی این سوگندنامه با سوگندنامه فعلی یعنی سوگندنامه بقراط انجام شده است.

رئیس هیات مدیره انجمن اخلاق پزشکی ایران گفت: در سالهای اخیر بیش از ۴۰ پرونده شکایت در زمینه اخلاق پزشکی تشکیل شده که به بحث انتظامی باز می گردد و به روابط بین پزشک و بیمار مربوط می شود.

فریبا خان احمدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.