جمعه، 31 شهریور 1402

نبود تعرفه عادلانه و تورم موجود جامعه پزشکی را با چالش های متعددی مواجه نموده است

نبود تعرفه عادلانه و تورم موجود جامعه پزشکی را با چالش های متعددی مواجه نموده است
عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که حوزه سلامت کشور نیاز به یک جراحی بزرگ و اساسی دارد؛ گفت: ماهانه بیش از ۸۰ میلیون خدمت از سوی جامعه پزشکی به مردم ارائه می شود و این در حالی است که ارائه دهندگان خدمات سلامت با مشکلات عدیده ای از جمله نبود تعرفه عادلانه و تورم و نوسانات ارزی مواجه هستند.

دکتر یدالله سهرابی با بیان این مطلب به خبرنگار اداره کل روابط عمومی اظهار کرد: پس از شیوع کرونا در کشور و کاهش بار مراجعات به مراکز درمانی جامعه پزشکی علیرغم تمام جانفشانی ها با معضل تامین معیشت مواجه شد و با توقف بسیاری از اعمال جراحی الکتیو و محدود نمودن تعداد ویزیت بیمار در طول روز بسیاری از همکاران توان تامین هزینه های زندگی خود را نداشتند.

وی افزود: یکی از دغدغه های اصلی جامعه پزشکی تعرفه های ناعادلانه و غیرمنطقی است که هر ساله بر سر تعیین آن بحث های زیادی صورت می گیرد اما در نهایت آن چه از سوی هیات وزیران مصوب می شود مورد رضایت همکاران واقع نمی شود زیرا هزینه ها و درآمد ها با یکدیگر همخوانی ندارد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر این که نظام سلامت یکی از پرمراجعه ترین حوزه ها در کشور به جهت ارائه خدمت به مردم است؛ خاطرنشان کرد: نیازمند یک جراحی بزرگ و اساسی در این حوزه هستیم تا با وقوع حوادث غیرمترقبه و مسائلی از این قبیل نه مردم در تامین نیازهای سلامت خود و دریافت خدمات درمانی دچار چالش شوند و نه جامعه پزشکی به عنوان ارائه دهنده خدمت دغدغه تامین مواد مصرفی و تجهیزات پزشکی و همچنین تامین معاش خود را داشته باشد.

سهرابی با گریزی به مبحث الکترونیکی شدن خدمات سلامت بیان کرد: جامعه پزشکی همواره قانون مدار بوده و جزو اولین گروههایی است که حاکمیت را در اجرای طرح های خود برای ارائه خدمات بهتر در حوزه بهداشت و درمان یاری می کند اما همواره برای دریافت مطالبات خود دچار معضل است.

وی با اشاره به این که ماهانه بیش از 80 میلیون خدمت از سوی جامعه پزشکی به مردم ارائه می شود؛ اظهار کرد: گروههای مختلف جامعه پزشکی برای ارائه خدمت به بیماران نیازمند تامین تجهیزات و اقلام مصرفی هستند که این امر متاثر از نوسانات ارزی و تورم موجود در جامعه است ؛  از سوی دیگر افزایش قیمت حامل های انرژی ، اجاره بها، افزایش حقوق و دستمزد و ... در تعیین تعرفه های خدمات سلامت لحاظ نمی شود و همکاران برای ادامه فعالیت های اقتصادی خود با عدم تامین نقدینگی مواجه هستند .

وی افزود: سال های متمادی است که این موارد بیان می شود اما سیاستگذاران به آن توجهی نکرده و همواره جامعه پزشکی را مقصر می دانند در حالی که پزشکان تافته جدا بافته از مردم نیستند و تمام مشکلات اقتصادی موجود در جامعه برای همکاران پزشک هم وجود دارد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی یاد آور شد: سیاستگذاری های نظام سلامت و تعیین تعرفه خدمات پزشکی نیاز به جراحی بزرگ و اساسی دارد تا در سال های آینده گرفتار معضلات مزمن نباشیم.

انتهای پیام

 

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.