پنجشنبه، 9 آذر 1402

جامعه پزشکی باید از دوران تحصیل نسبت به آشنایی با مفاهیم اخلاق حرفه ای اهتمام ورزد

جامعه پزشکی باید از دوران تحصیل نسبت به آشنایی با مفاهیم اخلاق حرفه ای اهتمام ورزد
رئیس شورای عالی نظام پزشکی در اولین جلسه کمیسیون کارشناسی مرکزی اخلاق پزشکی با اشاره به این که حفظ و پاسداشت حریم اخلاقی حاکم بر طب نیازمند سازوکاری مناسب است؛ گفت: بنای اصلی این ساختار اخلاقی باید در ساختار اجتماعی و تربیتی بنیان گذاشته شود و به طور کلی جامعه پزشکی از همان دوران تحصیل نسبت به آشنایی با این مفاهیم و اصول اهتمام ورزد.

به گزارش خبرنگار اداره کل روابط عمومی، دکتر منصور جعفری نمین در اولین جلسه کمیسیون کارشناسی مرکزی اخلاق پزشکی که امروز در سالن کنفرانس سازمان نظام پزشکی برگزار شد با  اشاره به این که طبابت همواره به عنوان حرفه ای مقدس و شریف مطرح بوده است؛ اظهار کرد: زیربنای اخلاقی حاکم بر علم طب به سبب ارتباط مستقیم با تن و روان انسان تابع اصول و قواعد مبتنی بر ارزش های اخلاق مدارانه است.

وی افزود: حفظ و پاسداشت حریم اخلاقی حاکم بر طب نیازمند سازوکاری مناسب است که قسمتی از آن در قالب منشور اخلاقی و کمیسیونی نظام مند آمده است.

وی ادامه داد: اگر چه همه ما می دانیم که بنای اصلی این ساختار اخلاقی باید در ساختار اجتماعی و تربیتی بنیان گذاشته شود و درمانگر یا طبیب و به طور کل جامعه پزشکی از همان دوران تحصیل نسبت به آشنایی با این مفاهیم و اصول اهتمام ورزد اما در هر حال وجود ساختار قانونی و تعهد آور در برخورد با مشکلات و موضوعات پیش آمده ؛ تشکیل این کمیسیون ها در سطح عالی و استانی را بیش از پیش ضروری می نماید.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به گسترش زمینه های فعالیت ، افزایش تعداد و نحوه فعالیت در حوزه پزشکی و شرایط اجتماعی دگرگون شده ، تصریح کرد: با توجه به آگاهی های گسترده که عموم مردم از حقوق خود حاصل کرده اند و نیز پیشرفت علم و ابلاغ روش های نوین پزشکی در برخورد با بیماری های مختلف ، توجه ،رعایت حریم و حدو حدود مرزهای اخلاقی را پررنگ تر کرده است.

جعفری نمین با بیان این که منشور اخلاقی جامعه پزشکی و مفاهیم آن و نیز آئین نامه تشکیل کمیسیون که به همت همکاران و اساتید در سازمان از دوره قبل آغاز و به سرانجام رسیده است؛ خاطرنشان کرد: انشاء الله با همکاری مشترک همه ارکان سازمان در سراسر کشور بتوانیم نسبت به حفظ و حراست از قداست و ارزش های جامعه پزشکی اقدام نمائیم .

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.