پنجشنبه، 30 دی 1400

تعیین تعرفه واقعی نباید به قیمت افزایش پرداخت از جیب مردم باشد

  • 22 دی 1400
  • 13:16
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 232 بازدید
  • Article Rating
تعیین تعرفه واقعی نباید به قیمت افزایش پرداخت از جیب مردم باشد

رئیس نظام پزشکی شهرستان چالوس با اشاره به این که در خصوص تعرفه خدمات سلامت سال 1401 در مقطع حساسی قرار داریم؛ گفت: جامعه پزشکی انتظار دارد نمایندگان مجلس حساسیت سلامت واهمیت جایگاه آن را در بودجه ملی لحاظ نموده و اجرا کنند، به اعتقاد جامعه پزشکی رسیدن به تعرفه های واقعی از مسیر افزایش پرداخت از جیب مردم نباشد.

دکتر عباس آقازاده مسرور در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که در خصوص تعرفه خدمات سلامت برای سال 1401 در روزهایی که مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه را تصویب و به کمیسیون تلفیق ارجاع داده است، اظهار کرد: بودجه بخش ها و برنامه های مختلف دولت در رشته های گوناگون توسط نمایندگان بازپردازش شده و برای اجرا به دولت می رود ؛ لذا در مقطع حساسی به سر می بریم و تعرفه های خدمات پزشکی نیز ارتباط تنگاتنگی با این موضوع دارد.

وی افزود: طبق آن چه در کمیسیون تعرفه و بیمه سازمان نظام پزشکی نیز بحث شده است ؛ به هیچ وجه سازمان و جامعه پزشکی خواستار افزایش تعرفه ها به قیمت پرداخت مستقیم از سوی مردم نیستند چرا که آمارها نشان می دهد درصد قابل توجهی از مردم زیر خط فقر به سر می برند و تحمیل هزینه های اضافی بر دوش مردم هدف جامعه پزشکی نیست.

رئیس دفتر پزشکان عمومی سازمان نظام پزشکی با بیان این که برای رسیدن به تعرفه واقعی باید در بودجه کشور سهم سلامت و جایگاه آن بالاتر رود؛ تصریح کرد: حوزه سلامت باید اولویت دوم یا سوم دولت باشد زیرا قانون اساسی ، قانون بیمه همگانی و اسناد بالادستی ایجاب می کنند که مردم ایران از سلامتی برخوردار باشند و باید در بودجه کشور سهمی قابل توجه برای این مهم در نظر گرفته شود و در واقع هر نوع توجه مالی به این حوزه نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود.

آقازاده با اشاره به این که برای تامین سلامت مردم ضروری است که منابع مالی کافی و پایدار در بودجه کشور به روشنی لحاظ شود؛ ادامه داد: اگر منابع کافی و پایدار برای بیمه ها تامین شود دیگر مردم بار هزینه ها و تعرفه های واقعی را به دوش نخواهند کشند ، لذا درخواست ما این است که در بودجه کشور منابع کافی و پایدار برای حوزه سلامت بصورت ردیف مستقل و دقیق پیش بینی شود .

 

وی اضافه کرد: همچنین می توان از صنایع زیان آور و آلوده کننده محیط زیست و دخانیات مالیات دریافت و برای حوزه سلامت هزینه کرد .

رئیس نظام پزشکی چالوس با تاکید بر این که هدف جامعه پزشکی کاهش پرداخت از جیب مردم است؛ خاطرنشان کرد : برای افزایش و رسیدن به تعرفه واقعی به هیچ عنوان به تبلیغات کذب و دروغ گردن نمی نهیم که عددی تصویب و مردم آن را پرداخت کنند بلکه هدف جامعه پزشکی کاهش پرداخت از جیب مردم است که این مهم با تقویت بیمه ها و افزایش بودجه سلامت محقق می شود.

به گفته وی اگر چه تامین رفاه کادر درمان در تمام دنیا از اولویت های دولت هاست ولی معضل کنونی نظام سلامت ما این است که با تورم موجود ، وضعیت نابسامان اقتصادی ،بی ثباتی قیمت  ارز، افزایش قیمت تجهیزات پزشکی و مواد مصرفی ، هزینه ارائه خدمات و تاب آوری جامعه پزشکی بسیار بالا رفته است و تعجب آور است که مسئولان ذیربط اعداد و ارقامی را برای افزایش تعرفه های پزشکی پیشنهاد می کنند که علمی و منطقی نیست.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.