جمعه، 17 آذر 1402

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت:

یکی از فواید خدمات الکترونیک سلامت، پرداخت‌های به موقع است

  • 25 اردیبهشت 1400
  • 08:04
  • سلامت
  • 0 دیدگاه
  • Article Rating
یکی از فواید خدمات الکترونیک سلامت، پرداخت‌های به موقع است
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: الکترونیکی شدن خدمات سلامت فواید زیادی برای ارائه دهندگان خدمات سلامت خواهد داشت و یکی از حسن‌های آن، پرداخت‌های به موقع است که در حال حاضر پرداخت اسناد الکترونیک به موقع انجام می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و به نقل از ایران پزشک، مهدی رضایی در یک اتاق کلاب هاوس با موضوع نسخه نویسی الکترونیک افزود: عمده خدمات الکترونیک در سازمان بیمه سلامت در سه محور دنبال می‌شود. یک بحث توسعه خدمات شهروند محور است که در زمینه صدور و تمدید بیمه نامه‌ها به صورت الکترونیک انجام می‌شود. همچنین دسترسی به خدمات ارائه شده مطرح است. موضوع دیگر، خرید خدمات به صورت الکترونیک است که نسخه الکترونیکی در این محور قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: این مقطع زمانی را می‌توان یک مقطع بی نظیر تعریف کرد که در حوزه سلامت بین وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و سازمان‌های بیمه گر تفاهم‌های خوبی انجام شده و پیش رفت‌های برنامه نسخه نویسی الکترونیک با توجه به شرایط کشور قابل قبول است.

چابکی بخش خصوصی در اجرای نسخه الکترونیک

معاون سازمان بیمه سلامت گفت: در حال حاضر در سه یا چهار استان نسخه‌ها به صورت صد درصد الکترونیکی تولید می‌شود. همچنین در بیش از یک سوم استان‌های کشور، بیش از ۵۰ درصد نسخه‌ها الکترونیکی تولید می‌شود. مشکلاتی در بخش دولتی به دلایل کرونا و گسترده بودن دانشگاه‌های علوم پزشکی داریم. به هر حال بخش دولتی چابکی بخش خصوصی را ندارد و امیدواریم با حمایت‌های وزارت بهداشت، این مشکلات در بخش دولتی برطرف شود. با تاکیدهای برنامه توسعه کشور و الزامات قانون بودجه ۱۴۰۰ در این زمینه که سازمان‌های بیمه گر باید تبادل اسناد را به صورت الکترونیکی انجام بدهند و حمایت پزشکان از برنامه‌های الکترونیکی، امیدواریم پیش رفت‌های خوبی در سال جاری داشته باشیم. با توجه به فرهیختگی و پیش رو بودن جامعه پزشکی، دل گرمی ما برای اجرای برنامه‌های الکترونیک همین است.

بیمه‌های تکمیلی می‌توانند از سامانه‌های نسخه نویسی استفاده کنند

رضایی اظهار کرد: بیمه‌های تکمیلی می‌توانند از سامانه‌های سازمان‌های بیمه گر استفاده کنند. علاوه بر این، برای بیمه شدگان هم دسترسی ایجاد شده تا اطلاعات خدمات الکترونیک را رویت کرده و می‌توانند پرینت بگیرند تا اگر بیمه‌های تکمیلی نتوانستند از سامانه‌ها استفاده کرده یا همچنان از کاغذ استفاده می‌کنند، خود بیمه شده هم می‌تواند پرینت گرفته و اسناد را به بیمه‌های تکمیلی ارائه بدهد.

۲۵ درصد نسخه‌ها در حال حاضر الکترونیک است

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت در ادامه این نشست کلاب هاوس بیان کرد: دو تعریف تمام الکترونیک و نیمه الکترونیک وجود دارد. در تمام الکترونیک پزشک نسخه را به صورت الکترونیک نوشته و داروخانه هم نسخه پیچی الکترونیک انجام می‌دهد. در نیمه الکترونیک، پزشک نسخه را کاغذی نوشته و داروخانه نسخه پیچی الکترونیک انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۵ درصد نسخه‌ها در کشور الکترونیک است و بر اساس زمان بندی تا پایان تیر ماه همه نسخه‌ها در بخش خصوصی باید تمام الکترونیک شود و زمان بندی تمام الکترونیک شدن نسخه‌ها برای بخش دولتی تا پایان مهر ماه تعریف شده است.

رضایی افزود: در شهرهایی مثل تهران پیش رفت کار کند است، اما در برخی استان‌ها نسخه‌ها به صورت صد درصد الکترونیک نوشته می‌شوند.

تعرفه نسخه پیچی الکترونیک برای داروخانه‌ها

معاون سازمان بیمه سلامت در ادامه این نشست مجازی گفت: بر اساس تبصره ۱۷ قانون بودجه ۱۴۰۰ تعرفه‌ای برای داروخانه‌هایی تعریف شده که نسخه را از نیمه الکترونیک به صورت الکترونیک می‌پیچند که به میزان ۵ هزار و ۱۵۰ تومان است. این ابلاغ توسط وزیر بهداشت انجام شده است و داروخانه‌ها این تعرفه را به عنوان ارائه خدمات الکترونیک بابت هر نسخه می‌گیرند و این مبلغ در تعهد سازمان‌های بیمه گر است.

رصد نسخه‌ها در نسخه نویسی الکترونیک

رضایی بیان کرد: رصد نسخه‌ها در نسخه نویسی الکترونیک کاملا امکان پذیر است و در نتیجه می‌توان موارد سوء استفاده یا قاچاق دارو را مشاهده کرد. در جاهایی که نسخه‌ها به سمت الکترونیکی شدن رفته، شاهد کاهش نسخه‌ها هستیم. این نشان می‌دهد که درصدی از نسخه‌هایی که قبلا به سازمان‌های بیمه گر تحمیل می‌شد، ساختگی بوده است. با الکترونیکی شدن نسخه‌ها، نشان دار شدن داروها امکان پذیر است. به طور مشخص می‌توان داروها را برای گروه‌های خاص در اختیار گذاشت. بیمارانی که نیازمند به دارو هستند، دارو با قیمت مناسب در اختیارشان قرار می‌گیرد.

پایان پیام/

برچسب ها : نسخه الکترونیک
زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.