جمعه، 17 آذر 1402

همه آنچه پس از حذف دفترچه های بیمه باید بدانید

همه آنچه پس از حذف دفترچه های بیمه باید بدانید

مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم گفت: درصورت عدم امکان و یا تمایل پزشکان به استفاده از نسخه الکترونیک، سربرگ پزشکان اعتباری مانند دفترچه بیمه بیمار را دارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و به نقل از ایسنا؛ دکترداوود علی‌محمدی مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم،  عنوان کرد: برای اقتصادی سلامت و بهینه کردن هزینه‌ها، نیازمند استفاده از آمارهای دقیق هستیم. از دیگر سوی کشورهای پیشرفته از نظر اقتصادی به سمت استفاده فضای الکترونیکی غیر حضوری به جای فعالیت های دستی و حضوری هستند.


وی با بیان اینکه این مساله مهم یعنی تلاش در زمینه الکترونیکی کردن روند درمانی از وظایف وزارت بهداشت ودرمان بود، اظهار کرد: به دلایلی از جمله شیوع  کرونا و در اختیار نداشتن برخی زیرساخت ها در وزارت خانه، سازمان های بیمه گر شروع کننده این کار شدند.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۵ در درمان مستقیم (مراکز ملکی) صدور نسخ الکترنیکی را آغاز کرده ایم، اظهار کرد: بیش از ۹۹ درصد از نسخ یعنی بیش از سه میلیون نسخه در این مراکز به صورت الکترونیکی صادرشده است.

وی ادامه داد: در درمان های غیرمستقیم نیز از دو سال قبل به مراکز طرف قرارداد این امر اطلاع رسانی و درخواست شد و از مهرماه سال جاری نیز به صورت جدی صدور نسخه الکترونیک در این مراکز رقم خورد و در ماه گذشته ۷۷ هزار نسخه در استان قم به صورت الکترنیک صادر شد.

 مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم بااشاره به اینکه همه همکاران در دفتر مرکزی سعی در رفع مشکلات تا اول اسفند را دارند، تصریح کرد: این کار مشکلاتی را در سر راه خود دارد که به تدریج حل باید شود وهمه باید همکاری های لازم را انجام دهند تا این اتفاق رقم بخورد و به خاطر برخی از سختی ها نباید از تکلیف و تعهدی که نسبت به کشور و مردم وجود دارد، چشم پوشی کرد.

وی با بیان اینکه درکشور ترکیه بیش از ۳ سال اجرای کامل این طرح زمان برد، خاطرنشان کرد: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برای راحتی بیماران اعلام کرده است که در صورت عدم امکان و یا تمایل پزشکان به استفاده از نسخه الکترونیک، سربرگ پزشکان اعتباری مانند دفترچه بیمه بیمار دارد.

علی‌محمدی با تاکید به اینکه مسئله نسخه الکترونیک باید آغاز شود تا مشکلات آن به مرور زمان برطرف شود، اظهار کرد: پزشکان و بیمه شدگان می توانند با شماره گیری کد ستاره چهار ستاره چهارده بیست مربع (#۱۴۲۰*۴*) و وارد کردن کدملی خود، کد پیگیری درمانی خود را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه در نسخه الکترونیک نوع و میزان دارویی که بیمار دریافت کرده و سابقه حساسیت های دارویی مشخص است، بیان کرد: در مراکز ملکی آزمایشات و رادیوگرافی های انجام شده نیز به عنوان سابقه بیمار مشخص است و به مرور زمان این امر در مراکز غیر ملکی نیز محقق می‌شود.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم عنوان کرد: در این روش بیمار سود بیشتری می برد؛ زیرا از تجویز داروهای اضافی که بیمار دارد و هدر رفت هزینه های اضافی جلوگیری می شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد از پزشکان تعهد نسخه الکترنیک دارند، افزود: بیش از ۸۰ درصد از داروخانه ها و ۵۰ درصد از ازمایشگاه ها وارد نسخه الکترونیک شده اند و برای پزشکانی که از نسخه الکترنیک استفاده کنند ۸۰ درصد و داروخانه ها ۳۰ درصد ازنسخه قبل از ساعت ۲۴ به حساب شان واریز می‌شود و مابقی نیز تا دهم ماه بعد تسویه میشود در حالیکه برای نسخ عادی این امر ماه ها زمان می برد.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.