پنجشنبه، 2 بهمن 1399

ظفرقندی :

نیازمند انجام واکسیناسیون در زمان مناسب هستیم/ اهمیت کنترل بیماری از طریق واکسن بر کسی پوشیده نیست

  • 22 دی 1399
  • 15:01
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 246 بازدید
  • Article Rating
نیازمند انجام واکسیناسیون در زمان مناسب هستیم/ اهمیت کنترل بیماری از طریق واکسن بر کسی پوشیده نیست
رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه راهی جز استفاده از واکسن برای کنترل بیماری کشنده کرونا نداریم، گفت: اگر واکسیناسیون در زمان مناسب انجام نشود، جهش های ویروس می تواند اثر واکسن را کم کرده و به اصطلاح ویروس از واکسن فرار کند.

به گزارش خبرنگار اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، دکتر محمدرضا ظفرقندی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به این که اهمیت بحث کنترل بیماری کرونا از طریق واکسن بر کسی پوشیده نیست؛ اظهار کرد: با یک بیماری کشنده روبرو هستیم که خوشبختانه راه کنترل آن تولید و تاثیر واکسن است ؛در حالی که برخی بیماری ها مانند HIV که مردم سال ها با آن درگیرند، هنوز واکسنی ندارد.

وی با بیان این که در زمینه تولید واکسن کرونا کار علمی ارزشمندی در دنیا و با مدل های مختلف انجام شده است؛ افزود: بالغ بر 90 درصد موفقیت حاصل شده که یک پیشرفت جهانی است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان این که 8 مرکز در داخل کشور تولید واکسن را پیگیری می کنند؛ ادامه داد: توجه به این نکته ضروری است که راهی جز استفاده از واکسن برای کنترل این بیماری کشنده نداریم.

ظفرقندی در خصوص مرگ و میر ناشی از کرونا گفت: کرونا یک تا یک و نیم درصد مرگ و میر و چهار درصد بستری دارد و تولید واکسن برای کنترل آن موفقیت علمی بزرگی محسوب می شود.

به گفته وی چه واکسن هایی که MRNÀ هستند، چه واکسن های پروتئین بِیس و چه واکسن های ویروس کشته و ضعیف شده می توانند برای مهار بیماری موثر باشند.

** ضرورت تولید و توزیع واکسن در زمان مناسب

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باید در زمان‌ مناسب و سریعی این واکسن تولید، توزیع و استفاده شود، گفت: بررسی ها نشان داده  که این ویروس جهش هایی را انجام می دهد و اکنون در انگلیس شاهدیم که رشد ابتلا به بیماری از نظر صعودی وارد منحنی عمودی شده و مرگ‌و میر در برخی کشورهای اروپایی بالای هزار نفر روز است.

وی ادامه داد:  در برخی قسمت های انگلیس حدود۷۰ درصد ابتلا ناشی از ویروس جهش یافته است که زنگ خطری برای همه محسوب می شود و در آفریقای جنوبی هم ویروس جهش داشته که ۹۰ درصد ابتلاها در برخی مناطق آنجا هم از نوع جهش یافته است.

ظفرقندی خاطرنشان کرد : در عین حال باید بدانیم که ویروس مختص یک کشور نبوده و می تواند منتشر شود. همانطور که ویروس جهش یافته انگلیس را در ایران هم‌ مشاهده کردیم و فعلا در کنترل است.

وی با تاکید بر این که اگر در زمان مناسب واکسیناسیون انجام نشود، این جهش ها می تواند اثر واکسن را کم کرده و به اصطلاح ویروس از واکسن فرار کند؛ تصریح کرد: واکسن برای جلوگیری از مرگ و میر و قطع زنجیره انتقال اهمیت دارد. از طرفی ما هر روز به نتایج جدیدی می رسیم‌ مثلا گفته می شد که تزریق واکسن برای افرادی که قبلا مبتلا شده اند ضرورتی ندارد، اما مطالعات جدید نشان می دهد اگر سطح آنتی بادی این افراد کاهش یافته باشد، باید تزریق کنند که این در میزان تولید واکسن‌ هم‌ موثر است یا اینکه باید تزریق واکسن بعد از مدتی تجدید شود.

وی اضافه کرد: طبق این یافته ها برخی کشورها پیش خرید زیادی از واکسن و چند برابر جمعیت شان انجام دادند تا نیاز به دوزهای تکراری حتی برای سال های بعد را تامین کنند.

وی با تاکید دوباره بر ضرورت هر چه سریعتر واکسن گفت: با توجه به اینکه یک واکسن کرونای ایرانی که ویروس ضعیف شده است، فاز یک انسانی را شروع کرده که تا اخر بهمن ماه این فاز ادامه دارد. بعد از آن هم فاز دو شروع می شود که دو تا سه ماه ادامه دارد و نهایتا هم فاز سوم.   بنابراین برای تولید واکسن تولید داخلی  نیاز به زمان نسبتا طولانی داریم تا این واکسن به نتیجه برسد. در عین حال شرکت های دیگر هم دارند کار می کنند، انستیتو رازی هم از هفته آینده فاز اول انسانی را اغاز می کند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در تشریح فازهای مطالعاتی واکسن کرونا، اظهار کرد : در فاز اول تعداد ۵۰ الی ۶۰ نفر، به تدریج از واکسن استفاده می کنند تا عوارض بررسی شود. فاز دوم بر روی ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر انجام می شود و هدفش این است که میزان بقا و تولید انتی بادی بررسی شود و فاز سوم که جمعیت ۳۰ هزار نفری را شامل می شود باید مشخص کند که تاثیر این واکسن بر روی سنین و جنس های مختلف و بیماری های زمینه ای و... چگونه است. هیچ واکسنی بدون طی این مراحل قابل استفاده نیست.

**کووکس بر اساس سهمیه بندی واکسن کرونا را توزیع می کند

وی در خصوص کارهای انجام شده برای خرید واکسن از کووکس بیان کرد:  با وجود تحریم ها، پول کووکس را پرداخت کردیم که البته کووکس بر اساس سهمیه بندی واکسن کرونا را توزیع می کند. مثلا در فاز اول به همه کشورها به اندازه سه درصد جمعیت شان واکسن ارائه می کند که این‌هم زودتر از یک ماه آینده نمی رسد. در مرحله دوم هم ۲۰ درصد جمعیت کشورها را در نظر گرفته و توزیع می کنند. بنابراین ما نیاز داریم واکسن را از مسیرهایی غیر از سازمان بهداشت جهانی برای کشور تهیه کنیم که  باید این اقدام را انجام داده و واکسن را سریع تر در اختیار مردم قرار دهیم.

 

ظفرقندی در خصوص  میزان کشندگی ویروس جهش یافته در انگلیس نیز گفت: میزان‌کشندگی مانند قبل است، اما چون درصد ابتلا و گرفتاری ها بالا می رود و وقتی بدانیم یک تا یک و نیم درصد مرگ و میر داریم، هرچه ابتلا بالا رود، درصد مرگ و میر هم به نسبت ابتلا بالا می رود. بطور مثال اکنون ایرلند به شدت گرفتار ویروس بوده و کنترل به نوعی از دستشان خارج شده است. در ایران باید مرزها و رفت و آمدهای هوایی موکدا کنترل شود و هر فرد که وارد کشور می شود علاوه بر تست PCR دوره قرنطینه مطمئنه را طی کند.

وی همچنین درباره واکسن ایرانی_کوبایی، بیان کرد : این ساخت واکسن بین انستیتو پاستور و کشور کوبا است. در کشور کوبا فازهای حیوانی و یک و دو انسانی طی شده و طبق قراردادی که بستند، قرار شده فاز سوم را به صورت مشترک انجام داده و بررسی کنند. البته بعد از اینکه مدارک و مستندات فاز یک و دو در مراکز علمی کشور، مورد تایید قرار گرفت فاز سوم به صورت مشترک انجام داده و در صورت حصول نتیجه از این واکسن هم استفاده شود. زمان حصول و دسترسی به این واکسن هم حدود سه ماه آینده خواهد بود و فاز سوم واکسن ایرانی کوبایی به ۳۰ هزار نفر نیاز دارد که به صورت مشترک انجام می شود.

به گفته وی واکسن هایی که در حال حاضر به مرحله علمی رسیده در کشورهای مختلف تولید شده است. یک واکسن به نام استرازنکا داریم که در سوئد تولید می شود اما مطالعه علمی آن در آکسفورد بوده و تولیدش در سوئد است و اکنون استرازنکا در کشورهای مختلف پایگاه تولید انبوه دارد. به عنوان مثال ایران می تواند آن را از روسیه وارد کند زیرا یکی از مراکز تولید این واکسن در روسیه است .

**تعدد منابع خرید واکسن

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در خصوص منابع تامین واکسن  اظهار کرد : واکسن می تواند از کشورهایی مانند روسیه و هند برای کشور تامین شود. اکنون در چین واکسن ویروس ضعیف شده کار می شود یا mRNA است و کشور ترکیه ۵۰ میلیون دوز واکسن از چین پیش خرید نموده است.

وی خاطرنشان کرد : باید منبع خرید واکسن‌ متعدد باشد و از یک کانال کفایت نمی کند زیرا تولید محدود است و مذاکراتی با هند، چین و روسیه انجام  داده ایم و توافقاتی حاصل شده است.

**خرید واکسن آمریکایی در دستور کار نبوده است

وی درباره ممنوعیت ورود واکسن کرونا از منابع آمریکایی و انگلیسی نیز گفت: در برنامه دولت ما خرید واکسن آمریکایی چه فایزر و چه مدرنا، اساسا در دستور کار نبوده است. بالاخره واکسنی که وارد کشور می شود باید شرایطی را از جمله بحث اقتصادی و بحث حمل و نقل و انتقال ارز را داشته باشد که با توجه به محدودیت ها، مشکل انتقال ارز برای این خرید داشتیم و هم هزینه های آن قابل مقایسه نیست. به عنوان مثال واکسن استرازنکا حدو پنج تا شش دلار هزینه دارد در صورتی که واکسن های آمریکایی بسیار گران تر بوده و زنجیره سرد زیادی لازم داشت. بنابراین عمدتا خرید از این‌منابع مطرح نبوده، اما از کشورهای مختلف دیگر می تواند تامین شود.

رییس کل سازمان نظام پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود در زمینه مهاجرت پزشکان در دوران کرونا، خاطرنشان کرد: یکی از مدارکی که افراد جامعه پزشکی  برای مهاجرت نیاز دارند سابقه ای است که باید از سازمان نظام پزشکی دریافت کنند که به آن "گود استندینگ" گفته می شود. در حدود یکسال گذشته ۲۵۰۰ درخواست گود استندینگ از سازمان نظام پزشکی داشتیم که البته الزاما مساوی با مهاجرت نیست. طبیعتا مجموعه شرایطی باید برای این افراد فراهم شود که انگیزه بیشتری برای خدمت در کشور داشته باشند.

**کاهش محدودیت ها و بازگشایی مدارس با پروتکل

وی در خضوض کاهش محدودیت ها اظهار کرد :  با کاهش محدودیت باید شاهد کاهش موارد بیماری باشیم چون محدودیت ها هزینه زیادی برای کشور دارند. البته پروتکل های بین المللی برای بازگشایی ها وجود دارد که سازمان بهداشت جهانی هم توصیه کرده و به محض کاهش آلودگی ویروس بر اساس استانداردهای مدارس می توانند به صورت محدود بازگشایی شوند و ابلاغیه بازگشایی مدارس با کمتر از ۵۰ نفر و در کلاسهای زیر ۱۰ نفر بر همین اساس است ، زیرا اکنون دانش آموزانی داریم که اصلا مدرسه و فضای تعامل را ندیده اند و این مساله نیز آسیب زاست.

وی تاکید کرد: شرط اساسی برای بازگشایی ها، نظارت جدی بر اجرای پروتکل هاست و نباید تجمعات برگزار شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد : باید از توان بخش خصوصی در مدیریت کرونا و خرید واکسن بیشتر استفاده شود. سازمان نظام پزشکی برای خرید واکسن از خارج هم طی نامه ای به وزارت بهداشت اعلام آمادگی کرده و وزیر و معاون کل وزارت بهداشت هم موافقت کرده اند و این مسیر نیز زیر نظر دولت انجام می شود.

ظفرقندی با بیان این که طبق اعلام وزارت بهداشت حدود ۲ میلیون دوز واکسن قبل از عید تهیه می شود، تصریح کرد:  باید حداقل ۷۰ درصد جمعیت کشور علیه کرونا واکسینه شوند تا زنجیره انتقال قطع شود و احتمالا ۳ یا ۵ سال بعد نیاز به واکسیناسیون مجدد است؛ بنابراین ایجاد زیرساخت تولید واکسن از این نظر یک کار مهم و استراتژیک است.

وی اظهار کرد : گروههای پرخطر از جمله کادر درمان؛ افراد دارای بیماری های زمینه های و افراد مسن در اولویت دریافت واکسن قرار دارند.

**پیگیری مطالبات خانواده شهدا بعنوان یک حق اجتماعی و حقوق بشری

وی در خصوص آمار و ارقام متفاوت در زمینه شهدای سلامت گفت: کادر درمان  شامل پزشک، پرستار، ماما و حتی پرسنل خدماتی بیمارستان  و ... است. طبق آمار مستند ما ، نزدیک ‌۳۰۰ نفر از کادر درمان شهید شدند. و تفاوت هایی که در ارائه آمار از سوی مراجع مختلف دیده می شود ناشی از تفاوت در مبناهاست.

وی افزود : مطالبات خانواده های شهدا هم به عنوان حق باید برایشان تامین شود و هم برای ادامه این مسیر کادر درمان وقتی ببیند که به همراه زمین خورده اش توجه شده، با انگیزه قوی تری به راه ادامه می دهد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: مطالبات خانواده شهدا را به عنوان حق اجتماعی و حقوق بشری پیگیری می کنیم.

**درآمد بیمارستان ها تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است

ظفرقندی درباره وضعیت درآمدی بیمارستان ها، گفت: در دوران کرونا سایر بیماری ها تحت تاثیر قرار گرفته که یک مقدار از آن طبیعی است و مقداری هم به دلیل واهمه مردم است و از طرفی برخی اقدامات درمانی هم در اولویت قرار نمی گیرد.

وی ادامه داد: برای همه بیماری ها در دوره کرونا پروتکل اولویت هم از سوی مجامع بین المللی هم از سوی انجمن های علمی تدوین شده است که مثلا اگر در اوج پیک هستیم، فقط اعمال اورژانس را انجام دهیم، اما اگر در فضایی بهتر بودیم، اعمال غیر اورژانس را هم انجام دهیم که این موارد بر روی فعالیت های اقتصاد سلامت اثرگذار است. وقتی اعمال جراحی و فعالیت های غیراورژانس کاهش می یابد، درآمدهای بیمارستانی هم کاهش می یابد.

 

به گفته رئیس کل سازمان نظام پزشکی در بیمارستان ها مشکل موجود این است که باید یک چرخه اقتصادی باشد تا کیفیت درمان کاهش پیدا نکند. مثلا در بیمارستان های خصوصی درباره اقلام حفاظتی که هزینه ای دارد، سازمان‌نظام پزشکی مکاتبه کرده که این‌هزینه ها در تعرفه های عادی دیده نشده است، اما اگر بار اقتصادی این اقلام حفاظتی چه در مطب ها چه در بیمارستان ها، دیده نشود، طبیعتا شاهد افت کیفیت اقتصادی و مراقبتی خواهیم بود.

وی اضافه کرد :  از طرفی حجم کار زیاد است و بیماران کرونایی ما ۶۰ تا ۷۰ درصد مراجعاتشان به مطب هاست که بار مراجعه را در صف اول می گیرند و نزدیک ۴۰ تا ۵۰ درصد از بستری های کرونایی هم در بخش خصوصی است؛ بنابراین از یک طرف باری اضافه می شود که نیازمند حمایت بوده وگرنه ادامه مسیر مشکل است.

ظفرقندی در پایان این نشست خبری در خصوص عرضه داروهای مخدر در داروخانه ها، بیان کرد: در حوزه توزیع و عرضه داروهای مخدر نظرات را باید قانونی دنبال کنیم. طبق آخرین تصمیمات باید توزیع از طریق داروخانه باشد. یعنی مرکز MMT باید دارو را از داروخانه دریافت کند که از این مصوبه حمایت می کنیم. اینکه عرضه توسط درماندگان اعتیاد  باشد یا توسط داروخانه، کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر باید تصمیم بگیرد.

گزارش تصویری

انتهای پیام

 

 

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.