جمعه، 31 شهریور 1402

هلال احمر یک میلیون دوز واکسن کرونا از چین می‌خرد

هلال احمر یک میلیون دوز واکسن کرونا از چین می‌خرد
رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به ماموریت وزیر بهداشت به هلال احمر برای خرید واکسن کرونا، گفت: هلال احمر یک میلیون دوز واکسن را از چین خریداری خواهد کرد و مابقی واکسن‌ها که حدود ۲۰ میلیون دوز خواهد بود از سوی وزارت بهداشت تامین خواهد شد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و به نقل از ایسنا، دکتر کریم همتی در نشستی خبری آخرین جزئیات خرید واکسن از سوی این جمعیت را تشریح و کرد که نیاز کشور به ۱۹ تا ۲۹ میلیون دوز واکسن است.

اقدام برای واردات یک میلیون دوز واکسن کرونا از منبع شرقی

وی در این باره گفت: در مورد واکسن تلاش‌هایی انجام شد و پس از  دستور وزیر بهداشت نیز ما به جد تلاش‌های خود را آغاز کردیم. ما از منابع معتبر و البته سورس شرقی برای واردات یک میلیون دوز واکسن اقدام خواهیم کرد چرا که شرایط نگهداری این واکسن‌ها با شرایط ما هماهنگ تر است.

دمای منفی ۷۰ درجه و مشکل در عرضه واکسنهای غربی

همتی ادامه داد: در مورد واکسن‌های اهدایی از کشورهای غربی نیز ما پیگیر موضوع هستیم اما بحث نگهداری این واکسن‌ها مشکل است و ممکن است امکان انتقال آن با هواپیما وجود داشته باشد اما با توجه به دمای منفی ۷۰ درجه در عرضه مشکل خواهیم داشت.

نیاز کشور به ۱۹ تا ۲۹ میلیون دوز واکسن کرونا

وی با بیان اینکه به ۱۹ تا ۲۹ میلیون دوز واکسن نیاز داریم، گفت: قرار نیست کل کشور واکسینه شوند بلکه افراد آسیب‌ پذیر باید آن را دریافت کنند.

رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به برخی نگرانی‌ها پیرامون توزیع واکسن تاکید کرد: سازمان غذا و دارو مانند همیشه بر این موضوع نظارت خواهد کرد و واکسن به دست نیازمندان خواهد رسید.

همتی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر یک میلیون دوز واکسن را خریداری خواهد کرد، گفت: مابقی واکسن‌ها که حدود ۲۰ میلیون دوز خواهد بود از سوی وزارت بهداشت تامین خواهد شد.  

وی درباره میزان واکسن اهدایی نیز گفت: میزان این واکسن حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دوز است.

ماموریت وزیر بهداشت به هلال احمر

رییس جمعیت هلال احمر درباره اینکه چرا با وجود تاکید وزیر بهداشت مبنی بر دنبال کردن اخبار واکسن از سوی شخص وزیر، در مورد واکسن اطلاع رسانی کرده است، گفت: این سخن وزیر در مورد تولید واکسن بود، در مورد خرید واکسن شخص وزیر به هلال احمر ماموریت داده است.  

وی با بیان اینکه یک میلیون دوز از چین خریداری خواهیم کرد، گفت: ۱۵۰ هزار دوز اهدایی هم مربوط به شرکت فایزر است.  

انتقاد از کشورهای غربی در ایجاد محدودیت برای خرید واکسن

وی با انتقاد شدید از کشورهای غربی در ایجاد محدودیت برای خرید واکسن گفت: کشورهایی که ادعای آزادی و دموکراسی دارند مانع از دسترسی ما برای خرید واکسن می‌شوند.

چرایی خرید واکسن کرونا از چین

رئیس جمعیت هلال احمر درباره چرایی خرید واکسن از چین نیز گفت: نه فقط ما بلکه بسیاری از کشورهای منطقه نیز واکسن را از چین خریداری کردند؛ چرا که شرایط این واکسن ها با شرایط کشور ما متناسب تر است.

وی درباره این که چه ضمانتی وجود دارد که خرید واکسن کرونا از سوی هلال احمر مانند خرید واکسن های آنفولانزا نشود، گفت: در مورد آن واکسن ها تحریم ها تاثیر زیادی داشت و امکان انتقال وجه و پرداخت را از ما سلب کرده بود. ما در حال حاضر نیز از طریق برخی از هموطنانمان در خارج از کشور به دنبال تامین این اقلام هستیم. اما آنها هم از ما مبالغ چند میلیون دلاری درخواست می کنند اما حاضر نیستند که به ما ضمانت بدهند.

همتی در مورد تهیه و تامین انسولین نیز گفت: مشکلاتی وجود داشت که در حال حاضر رفع شد. ما حتی بازدیدهای میدانی نیز انجام دادیم. در حال حاضر مشکلاتی که وجود دارد، این است که مثلا ممکن است فردی ۴ عدد انسولین بخواهد اما داروخانه ۲ عدد را دراختیار او بگذارد. در برخی از هفته ها ما با چنین مشکلاتی روبرو بودیم.

انتهای پیام  

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.