یکشنبه، 19 آذر 1402

آیا جهش اخیر اثر واکسن کرونا را خنثی می کند؟

آیا جهش اخیر اثر واکسن کرونا را خنثی می کند؟

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شناسایی واریانت جدیدی از کروناویروس جدید در انگلستان، در رابطه با احتمال اثرگذاری این نوع جهش‌ها بر واکسن، گفت: اگر موتاسیون(جهش) بر پارتیکل و یا ژنوم مورد استفاده در واکسن‌ها اثر نگذارد، بعید است واریانت‌های جدید بتوانند از اثر واکسن فرار کنند.

به گزارش اداره کل روابطی عمومی و به نقل از ایسنا؛ دکتر حسن رودگری با اشاره به شناسایی واریانت جدیدی از ویروس SARS-CoV-2  در انگلستان طی هفته گذشته و مسایل مطرح شده در این رابطه، گفت: وزارت بهداشت انگلستان اعلام کرده که این واریانت جدید شناسایی شده سرایت و بیماری‌زایی بسیار سریع‌تری دارد،بر همین اساس مداخلات ما نیز باید سریع‌تر باشد، بر این اساس قرنطینه شدیدتر موسوم به Tier3   در انگلستان اجرا شد .

 

به گفته این دکترای تخصصی ژنتیک ، وزارت بهداشت انگلستان این واریانت را به WHO  گزارش کرده اما کماکان در حال تحلیل یافته‌هاست. 

 

رودگری با بیان اینکه ظاهرا واریانت جدید هم سریع‌تر گسترش می‌یابد و هم بیماری جدی‌تری ایجاد می‌کند، گفت: خوشبختانه بر اساس اطلاعات اولیه بعید است این واریانت به واکسن جواب ندهد، هرچند برای نظر قطعی‌تر نیاز به گذشت زمان بیشتری‌ است.

 

وی با بیان اینکه برخی دانشمندان معتقدند سالها طول می‌کشد تا این ویروس نسبت به واکسن‌های تولید شده مقاوم شود، عنوان کرد: این اعتقاد وجود دارد که برای ایجاد مقاومت نسبت به واکسن باید مجموعه‌ای از جهش‌ها در ژنوم ویروس اتفاق بیافتد و این مجموعه بر اساس سایز ژنوم ویروس که در "سارس کو 2" ویروسی است با سایز نسبتا بزرگ، چندین سال زمان می‌برد.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه ادامه داد: در نتیجه تصور اینکه با یک تک جهش سرنوشت ویروس به صورت تراژدیک تغییر کرده و قدرتی پیدا کند که از همه واکسن‌ها فرار کند، نادرست است؛ ضمن اینکه همه جهش‌ها به ویروس قدرت فرار از واکسن یا قدرت مقاومت در برابر ناملایمات اکوسیستم را نمی‌دهد و حتی ممکن است به تضعیف ویروس منجر شود.

 

رودگری با بیان اینکه در حال حاضر انواع مختلفی از واکسن‌ها با تکنولوژی‌های متفاوت همچون استفاده از RNA  و یا تکنولوژی‌های شناخته شده قبلی یعنی استفاده از وکتور یا حمال توالی ژنوم ویروس، در کشورهای مختلف در حال تولید است، اظهار کرد: بنابراین فرار ویروس از همه تکنولوژی‌های متفاوت تولید واکسن با یک تک جهش امری نامحتمل است و دانشمندان معتقدند که چندین سال زمان می‌برد تا ویروس بتواند نسبت به واکسن‌های موجود مقاوم شود.

 

وی با تاکید بر اینکه البته تمامی این مسایل نیازمند گذر زمان برای ارایه نظرات قطعی‌تر است، گفت: تا به حال حدود 200 جهش کروناویروس جدید در نقاط مختلف جهان گزارش شده ولی هیچ کدام هنوز نتوانسته ویروس را از واکسن‌های موجود نجات داده و همچنین گزارشی بر این مبنا وجود ندارد.

 

این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان با بیان اینکه پیدایش واریانت‌های جدید باید در همه کشورها مد نظر باشد گفت: همچنین باید آزمایشات لازم ژنتیکی بر روی ویروس عامل در صورت افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان و یا بروز علائم و یا شدت‌های جدید بیماری انجام شود. از طرف دیگر تعجیل در واکسیناسیون امر معقولی است که البته باید با احتیاط کامل در انتخاب واکسن از بین موارد موجود باشد.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.