دوشنبه، 30 فروردین 1400

فعالیت اپلیکیشن ها و پلتفرم های دیجیتال حوزه سلامت نیازمند اخذ مجوز است

  • 12 شهریور 1399
  • 13:20
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 539 بازدید
  • Article Rating
فعالیت اپلیکیشن ها و پلتفرم های دیجیتال حوزه سلامت نیازمند اخذ مجوز است
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور با تاکید بر لزوم اخذ مجوز برای فعالیت اپلیکیشن ها و پلتفرم های دیجیتال حوزه سلامت، گفت: هر نوع مداخله در حوزه سلامت باید بر اساس مجوزهای مربوطه باشد و تمام افراد و سیستم‌هایی که می‌خواهند خدمت سلامت ارائه دهند یا خدمات سلامت را معرفی می‌کنند، باید طبق قانون واجد مجوز لازم باشند.

 

دکتر محمد جهانگیری‌معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در گفت و گو با خبرنگار این سازمان با بیان اینکه اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های دیجیتال حوزه سلامت ابتدا مجوز بگیرند و سپس فعالیت کنند، اظهار کرد:  با توجه به قوانین کشور و مطابق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه پنجم و ششم توسعه، سیاست‌گذاری، برنامه ریزی و نظارت در حوزه سلامت در وزارت بهداشت متمرکز است و بر اساس آن تولیت حوزه سلامت با وزارت بهداشت است. بر این اساس هر نوع مداخله در حوزه سلامت باید بر اساس مجوزهای مربوطه باشد و تمام افراد و سیستم‌هایی که می‌خواهند خدمت سلامت ارائه دهند یا خدمات سلامت را معرفی می‌کنند، باید طبق قانون واجد مجوز لازم باشند.

وی با اشاره به این که مجوز لازم برای موسسات توسط وزارت بهداشت و برای افراد توسط سازمان نظام پزشکی صادر می‌شود، افزود: در حوزه معرفی و ارائه خدمات، مجوزها توسط نظام پزشکی و به عنوان تبلیغ یا غیره صادر می‌شود. اخیرا افرادی در پلتفرم‌ها و حوزه کسب و کارهای مجازی موضوع عدم نیاز به مجوز را به سازمان مقررات‌زدایی کشانده‌اند و آنجا از ما خواسته شد که به جلسات این سازمان برویم. جلسه هیئت مقررات‌زدایی با حضور وزیر اقتصاد و تمام دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شد و در این جلسه ضمن تایید و تاکید بر اجرای قانون و لزوم داشتن مجوزهای لازم، ما را به این امر سفارش و مکلف کردند که در صدور مجوزها و فرآیندهای صدور تسهیل و تسریع کنیم.

جهانگیری ادامه داد: این مصوبه که توسط هیئت مقررات‌زدایی اعلام شده، دقیقا دال بر نیاز بر اخذ مجوزهای لازم است. عین مصوبه اعلام می کند « سازمان نظام پزشکی مکلف است با همکاری اتحادیه کسب و کارهای مجازی و سایر ذی‌نفعان بخش خصوصی ظرف مدت یک ماه فرآیند صدور مجوز مذکور را به نحوی تدوین کند که شرکت‌های پلتفرمی ابتدا تخصص و مجوز متقاضیان خواهان تبلیغ و خدمات حوزه سلامت را احراز و سپس به صورت وب سرویس برای سازمان نظام پزشکی کل کشور ارسال نمایند».

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی  تاکید کرد: بنابراین متن مصوبه به معنای این است که دقیقا نیاز به دریافت مجوزهای لازم وجود دارد و تا به حال هم وب سرویس نبوده به صورت دستی ارسال شده است. کسانی که مدعی هستند نیاز به مجوز نیست می‌توانند به همین دستورالعمل مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه مراجع ذی‌صلاح برای ارائه مجوز در حوزه سلامت وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و در بخشی هم سازمان نظام پرستاری و سازمان نظام روانشناسی هستند ، اظهار کرد: اگر یک شرکت پلتفرمی که مثلاً در خانه تست کرونا می‌گیرد، بخواهد برای این کار خود تبلیغ کند، حتما باید مجوز داشته باشد. ما برای صیانت از سلامت مردم در مورد کسانی که قانونی کار می‌کنند، روند صدور مجوز را تسریع می‌کنیم، اما  برای هر کار غیر قانونی هرچقدر اندازه آن شرکت بزرگ باشد، کوتاه نمی‌آییم. این اقدام اخیر که اعلام می کنند سازمان مقررات زدایی اعلام کرده فعالیت آن ها غیرقانونی نیست، بخشی از واقعیت است و آنها باید مجوزهای لازم را از مراجع لازم بگیرند.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.