جمعه، 12 آذر 1400

رئیس یک شرکت دانش بنیان خبر داد

نصب دستگاه ایرانی درمان سرطان در بیمارستان‌های ۹ استان

نصب دستگاه ایرانی درمان سرطان در بیمارستان‌های ۹ استان
رئیس هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان گفت: بنا داریم تا خردادماه سال آینده، ۹ دستگاه شتابدهنده خطی برای درمان سرطان را در ۹ استان نصب کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی نوید نجات‌بخش رئیس هیئت مدیره شرکت دانش‌بنیان در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ما توانسته‌ایم دانش فنی دستگاه شتاب‌دهنده خطی را طی چند سال اخیر به دست آوریم و آن را به تولید برسانیم زیرا ساخت این دستگاه در کشور نیاز بود.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی به ازای هر یک میلیون نفر حداقل ۳ دستگاه شتاب‌دهنده خطی الکترون نیاز است، بیان کرد: در کشور ما به بیش از ۲۴۰ دستگاه نیاز است که متأسفانه کمتر از ۱۰۰ دستگاه داریم و دستگاه‌های موجود نیز خارجی هستند.

وی با بیان اینکه آمریکا، انگلیس و به صورت محدود کشور چین تولید کننده دستگاه شتابدهنده خطی هستند، گفت: در حال حاضر نمونه‌های امریکایی و انگلیسی در کشور وجود دارند که برای تأمین قطعات و تعمیر آن با مشکل مواجه می‌شویم؛ همچنین تعداد کمی دستگاه در کشور موجود است که این باعث کند شدن روند درمانی بیماران مبتلا به سرطان می‌شود.

نجات بخش خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه برای هر بیمار سرطانی یک روز هم اهمیت دارد نیاز است که دستگاه در کشور به تولید انبوه برسد؛ از این رو قراردادهایی برای تولید و نصب آن در بیمارستان‌های کشور منعقد کرده‌ایم. اکنون ۱۰ دستگاه قرارداد بستیم که یکی از آن در شهرک سلامت اصفهان نصب شده است.

وی با تاکید بر اینکه قرار است این دستگاه‌ها در استان‌های مختلف نصب شود، بیان کرد: خراسان جنوبی، خراسان شمالی، اصفهان، کرمان، تبریز، کرمانشاه، هرمزگان، گیلان و مازندران از جمله استان‌هایی هستند که قرار است تا خردادماه سال آینده (تقریباً یک سال دیگر) نصب شوند.

به گفته وی، البته که در این مدت زمان قراردادهایی برای نصب دستگاه نیز منعقد خواهیم کرد که احتمالاً یک الی دو دستگاه آن در تهران باشد.

نجات بخش بابیان اینکه در این دستگاه صددرصد تجهیزاتی که استفاده شده ایرانی است، بیان کرد: این دستگاه صرفه‌جویی ارزی زیادی دارد و طبق آخرین آمار، تقریباً یک تجهیز ۲ میلیون دلاری محسوب می‌شود که تهیه آن باعث خروج ارز می‌شود ولی ساخت آن در کشور کمتر از بیست میلیارد تومان است.

وی با تاکید بر اینکه به ازای هر دستگاه یک میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی داریم، گفت: این محصول قابل رقابت است زیرا بر اساس استانداردهای آمریکا تولید شده است.

وی در خصوص برنامه‌ریزی برای صادرات دستگاه شتابدهنده خطی گفت: در برنامه صادراتی این محصول مشکلاتی همچون ارتباطات بین‌المللی و جابجایی پول و همچنین دریافت استانداردهای اروپایی مطرح است که اگر این مشکلات نباشد شرایط برای صادرات را خواهیم داشت.

نجات بخش با بیان اینکه به هیچ عنوان نباید دوره درمان هر یک از بیماران با این دستگاه به علت خرابی متوقف شود، افزود: اما متأسفانه بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان به علت کمبود دستگاه، باید ماه‌ها در نوبت باشند.

وی با بیان اینکه مجوزها و استانداردهای دستگاه شتاب‌دهنده خطی زیر نظر وزارت بهداشت به تأیید رسیده است، بیان کرد: در حال حاضر هیچ شرکت دیگری در کشور چنین دستگاهی را تولید نکرده است؛ تولید این دستگاه علاوه بر تأمین نیاز کشور، می‌تواند بازار بزرگی را برای ما در راستای تولید آن و صادرات به کشورهای همسایه به همراه داشته باشد.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.