دوشنبه، 20 آذر 1402

هشدار زالی نسبت به افزایش آمار مبتلایان به کرونا

هشدار زالی نسبت به افزایش آمار مبتلایان به کرونا


فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با ابراز نگرانی نسبت به افزایش آمار مبتلایان کرونا در استان از افزایش ۸ و نیم درصدی بستری مراجعان سرپایی مراکز بهداشتی و درمانی به علت کرونا خبر داد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و  به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، امروز دوشنبه دکتر علیرضا زالی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به افزایش نگران کننده تعداد مبتلایان در کلانشهر تهران  گفت: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد افرادی که در مراکز درمانی استان به عنوان مبتلایان جدید بستری شده اند به  ۵۳۴ بیمار می‌رسد که نسبت به روزهای گذشته یکی از بالاترین آمارهای اعلامی است.

وی افزود: در این مدت ۸۴ بیمار نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی بستری شده‌اند و از کسانی که به بخش‌های بهداشتی و درمانی به شکل سرپایی مراجعه کرده اند هشت و نیم درصد نیاز به بستری داشته‌اند.

دکتر زالی تعداد بیماران ترخیص شده را ۴۲۰ نفر عنوان کرد و گفت: این آمار در تهران نشانگر افزایش تعداد مبتلایان است و شرایط در استان تهران کماکان نگران کننده، بی‌ثبات و ناپایدار است.

وی درباره وضعیت بیمارستان‌های استان توضیح داد: طبیعتا بیمارستان‌ها در آمادگی کامل به سر می‌برند اما اگر تعداد بیمارانی که نیاز به بستری دارند به شدت زیاد شود مسلما ظرفیت بیمارستان‌ها با محدودیت رو به رو می‌شود.

دکتر زالی یادآور شد: تا کنون با تلاش همکاران بخش‌های بهداشتی و درمانی تلاش شده است تا یک توازن منطقی بین میزان ابتلا و ظرفیت بیمارستان‌ها برقرار شود اما با افزایش آمار ممکن است شرایط متفاوت شود.

وی افزود: در حال حاضر شرایط جدیدی را تجربه می‌کنیم زیرا هم تعداد مبتلایان افزایش یافته و هم گروه‌های سنی متفاوتی دچار این بیماری شده اند.

دکتر زالی اضافه کرد: با جلساتی که با معاونت درمان وزارت بهداشت برگزار شده است پروتکل واحدی برای افزایش استفاده از ظرفیت سایر نهادها طراحی شده است اما کماکان مردم باید هوشیار باشند که هرچقدر هم تعداد تخت ها افزایش یابد با یک کمبود نسبی تخت ممکن است مواجه شویم.

***سازمان نظام پزشکی  را در اینستاگرام  دنبال کنید

وی با بیان اینکه هنوز آنالیز دقیقی درباره میزان استفاده از ماسک توسط شهروندان انجام نشده است، گفت: همکاران ما در سطح شهر در حال ارزیابی میزان استفاده از ماسک هستند اما مطالعات اولیه حاکی از آن است که پس از پیمان رسمی روز گذشته اقبال بیشتری نسبت به استفاده از ماسک به ویژه در محیط های اجتماعی دیده شده است.

وی ادامه داد: طبیعتاً این موضوع به همراهی شهروندان مرتبط است و نکته مهم استمرار و ادامه فاصله گذاری اجتماعی است.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: در بحث فاصله گذاری اجتماعی اگرچه در روزهای آغازین میزان رعایت به ۶۹ درصد رسیده بود تدریجاً به دلیل عدم رعایت پروتکل ها این میزان به ۱۱ درصد تقلیل یافت.

وی ادامه داد: درباره ماسک نیز این راهبرد زمانی نتیجه بخش می‌شود که استفاده از ماسک استمرار یابد و به عنوان یک رفتار عمومی برای کاهش خطر مورد توجه قرار داشته باشد.

دکتر زالی تاکید کرد: ما چاره‌ای جز استفاده از ماسک نداریم زیرا عدم استفاده از آن می‌تواند به شدت احتمال ابتلا را افزایش دهد.

***به کانال سازمان نظام پزشکی بپیوندید

وی با اشاره به نتایج یک مقاله علمی بین‌المللی اظهار کرد:  یکی از مهم‌ترین محل‌های انتقال کرونا مکانهای مسقف است و با توجه به فصل گرما یکی از توصیه‌های جدی ما به افراد حضور بیشتر در فضاهای باز نسبت به مکانهای مسقف است.

دکتر زالی تاکید کرد: البته باید بدانیم زدن‌ماسک تمامی مسئله را حل نمی کند بلکه ممکن است در افراد یک ایمنی کاذب نیز ایجاد کند.

وی در خاتمه یادآور شد: ماسک فقط یک بخش از راهبرد حفاظتی در برابر ویروس است و شست و شوی دستها و اجتناب از تماس با افراد مبتلا و جلوگیری از حضور افراد آلوده و افراد دارای علائمی همچون سرفه و تنگی نفس در اجتماع همچنان باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

احمدآبادی چهارشنبه, 18 تیر,1399 19:11
وضعیت کرونا به قول مسئولین و آمار ارائه شده بدتر شده ولی سازمان سنجش و بعضی از مسئولین اصرار به برگزاری کنکورهای ارشد و دکتری دارند! آیا ایشان به این نکته توجه ندارند که شرکت کنندگان از شهرها و از اقصی نقاط کشور به مراکز استان ها و دانشگاه های بزرگ وارد می شوند و پس از آزمون به شهرهای خود باز می گردند و جناب کرونا را با خود به سراسر کشور منتقل می کنند!؟ (مخصوصا حالا که سازمان بهداشت جهانی اظهار داشته که از طریق هوا هم منتقل می شود)؛ گیریم که در برگزاری آزمون همه پروتکل های بهداشتی رعایت شود مسیر طی شده قبل از آزمون از شهرستان تا محل برگزاری آزمون و اقامت پس از آزمون در شهرهایی مثل مشهد، تهران، اصفهان، قم و ... سپس بازگشت به شهرهای خودشان، بی ریسک است؟ توجه شده که پس از برگزاری آزمون به دست خودمان شبکه ای از انتقال را در کشور ایجاد کرده ایم!؟ البته آزمون سراسری برای ورود به دانشگاه ها چون در همه شهرها برگزار می شود و شرکت کنندگان بومی محل خود هستند با ریسک بسیارکمتری برخوردار است مخصوصا که در اواخر مرداد برگزار می شود ولی آزمون ارشد و دکتری این طور نیست. بهتر است عاقلانه تر برخورد شود و آزمون های ارشد و مخصوصا دکتری هم به زمان سنجیده تری انتقال یابد (در این مورد وزارت بهداشت است که با عنایت به استفاده از متخصصین و کارشناسان اهل فن مخصوصا اپیدمیولوژیست های آن صاحب نظر است و شایسته است اقدام نماید).