دوشنبه، 10 مهر 1402

زمان پایان ویروس کووید ۱۹ نامعلوم است

  • 27 فروردین 1399
  • 07:26
  • سلامت
  • 0 دیدگاه
  • Article Rating
زمان پایان ویروس کووید ۱۹ نامعلوم است

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به این که زمان پایان ویروس کووید ۱۹ نامعلوم است گفت: هیچ محقق و مسئولی در سراسر دنیا نمی‌تواند ادعا کند که کرونا کی و چه وقت تمام می‌شود، حتی این موضوع که باید خودمان را برای هم زیستی با کرونا آماده کنیم هم بعید و دور از ذهن نیست.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی نظام پزشکی، دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در جلسه هم‌افزایی موسسات فعال اجتماعی و خیرین در تهران که با هدف سازماندهی کمک‌های مردمی برای بیماران مبتلا به کرونا برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش‌های خیرین، اظهارامیدواری کرد که کانون‌های فعال اجتماعی با توان مضاعف‌ هدفمندتر از گذشته حرکت کنند.

ویروس کووید ۱۹یکی از بحرانی‌ترین اتفاقات هزاره سوم

وی با تاکید بر اینکه وظیفه اصلی حمایت از گروه‌های آسیب پذیر و بخش‌های بهداشتی و درمانی بر عهده دولت‌هاست، افزود: هرگز هیچ یک از ارگان‌ها و نهادهای دولتی انتظار ندارند که سازمان‌های مردم نهاد در بالاترین سطح خدمات رسانی به مردم را عهده دار شوند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به این که ویروس کووید ۱۹یکی از بحرانی‌ترین اتفاقات هزاره سوم است، خاطرنشان کرد: دنیا سالهای متمادی است پاندمی جدی را تجربه نکرده است، حتی آنفلوآنزا و طاعون نیز در زمان شیوع تاحدودی  برای بشر شناخته شده بود.

دکتر زالی ادامه داد: واکنش‌های فریبنده کرونا به عنوان ویروسی بیولوژیک و نوپدید، اقدامات پیشگیرانه را برای دنیا دشوار کرده و حتی کشورهایی که از توان زیرساختی بالایی در حوزه اقتصاد و بهداشت برخوردارند را نیز به زانو درآورده است.

زمان پایان ویروس کووید ۱۹ نامعلوم است

وی با بیان این که دست توانمند طبیعت نیز در مقابله با کرونا عاجز مانده، گفت: کووید ۱۹ حتی بر طبیعت نیز پیروز شده است. تا پیش از این تمامی بحران هایی که دنیا با آن مواجه بود همانند سیل و زلزله و از جنس سخت افزاری بود و برای اولین بار است که رخدادی نرم افزاری در این سطح در دنیا پدید آمده، این موضوع با تجربیات اندکی که در دست داریم اقدامات مداخله‌ای را با مشکلاتی روبرو کرده است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان اینکه زمان پایان ویروس کووید ۱۹ نامعلوم است، خاطرنشان کرد: هیچ محقق و مسئولی در سراسر دنیا نمی‌تواند ادعا کند که کرونا کی و چه وقت تمام می‌شود، حتی این موضوع که باید خودمان را برای هم زیستی با کرونا آماده کنیم هم بعید و دور از ذهن نیست.

دکتر زالی با بیان اینکه ماهیت نیازهای اقدامات درمانی وپیشگیرانه در مقابله با کرونا نامشخص است توضیح داد: به طور مثال اگر امروز در شهر تهران زلزله بیاید نیازها مشخص است اما  کرونا چهره‌ای چند وجهی دارد و در عین حال نیازهای این مبارزه به صورت مداوم در حال تغییر است.

ضرورت توجه به تبعات دوران پسا کرونا

وی خطاب به حاضرین در جلسه خاطرنشان کرد: نمی‌توان برای بحرانی مثل کرونا به طور صد در صد چاره اندیشی کرد و در عین حال باید نیم نگاهی هم به تبعات دوران پسا کرونا داشته باشیم.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران تاکید کرد: اساسا کووید ۱۹ بیماری پیچیده‌ای است و نیازهای مداخله آن نیز متفاوت است، گاهی نیاز به ماسک و در مقطعی نیاز به دستگاهها و تجهیزات درمانی افزایش می‌یابد. اساسا دامنه تغییرات کرونا فراگیر است و بخشی از آشفتگی‌ها مربوط به ماهیت ویروس است.

سازمان های دولتی باید نیازهای مراکز درمانی و مردم را ساماندهی کنند

دکتر زالی با تاکید براین که سازمان های دولتی باید نیازهای مراکز درمانی و مردم را برای مقابله با کرونا ساماندهی کنند، اظهار کرد: نقش راهنمایی و تقویت کمیته‌های مردمی از اهمیت بالایی برخوردار است و در این میان باید نیازها بانگاهی آینده نگارانه‌تر ترسیم شود.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که با کمک خیرین و سازمانهای مردم نهاد حجم قابل توجهی از نیازهای بیمارستانهای تهران تامین شده است، توضیح داد: این کمک های انسان دوستانه باید در آینده به درستی برنامه ریزی و ترسیم شود.

وی تامین نیاز بیمارستانها و مراکز بهداشتی به گان، ماسک و مواد ضدعفونی کننده و تجهیزاتی نظیر تخت های icu، دستگاه اکسیژن رسان و دستگاه ونتیلاتور را مورد تاکید قرار داد و گفت: لیست کامل اقلام سرمایه‌ای و مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به صورت مشترک در اختیار معاونین درمان بیمارستانهای تهران  قرار دارد که خیرین و سازمانهای مردم نهاد  می‌توانند برای تامین نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی از آن استفاده کنند.

ممیزی کیفیت اصالت کالاهای تولیدی و حفاظتی یکی از اصلی‌ترین وظایف سازمان‌های نظارتی در حوزه بهداشت و درمان  بود که دکتر زالی به آن اشاره کرد و گفت: کیفیت کالاهایی که توسط نهادهای اجتماعی و کمک های مردمی تولید می‌شود باید توسط معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی تایید شود.

دکتر زالی حمایت مادی و معنوی از تیم درمان را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: تیم درمانی سربازان و افسران خط مقدم مقابله با کرونا هستند، حمایت‌های مادی و معنوی از این عزیزان به منزله قدردانی از تلاش های آنان است.

حمایت از بیماران مبتلا به کرونا و افرادی که با شیوع این اپیدمی نقطه اتکاء  اقتصادی خود را از دست داده اند یکی دیگر از مواردی بود که رییس ستاد مقابله با کرونا ضرورت توجه به آن را از سوی خیرین مورد تاکید قرار داد.

کودکان کار کانون بالقوه ابتلا و انتقال کرونا

وی در بخش دیگری از سخنان خود حمایت مادی و معنوی از کودکان کار و معلولان را مورد توجه قرار داد و توضیح داد: کودکان کار کانون بالقوه ابتلا و انتقال کرونا محسوب می‌شوند.

دکتر زالی در ادامه تاکید کرد: کنترل شیوع کرونا در تهران ضرورت دارد چرا که اگر این بیماری در کلان شهر تهران کنترل نشود پیروزی لازم را بدست نخواهیم آورد و شکست در تهران به منزله یک شکست ملی تلقی می‌شود.

وی با بیان این که تهران به دلیل پراکندگی جغرافیایی، شرایط زندگی، بالاترین رقم حاشیه نشینی، اتباع خارجی و عناصر آسیب‌های اجتماعی در شرایط ویژه ای قرار دارد، بر توجه بیش از پیش مسوولان و پایتخت نشینان به جدی بودن ویروس کرونا تاکید کرد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در خاتمه از تلاش های خیرین و مجموعه های اجتماعی مردم نهاد قدردانی کرد گفت: کمک ها و تلاش‌های شما در این روزهای سخت هرگز فراموش نمی شود. امیدوارم این مسیر پر تلاطم با قوت و نشاط بیشتری ادامه پیدا کند.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.