پنجشنبه، 23 مرداد 1399

تربیت ماما ویژه بخش های مراقبت از نوزادان بلامانع است

  • 25 دی 1398
  • 08:03
  • سازمان
  • 1 دیدگاه
  • 1603 بازدید
  • Article Rating
تربیت ماما ویژه بخش های مراقبت از نوزادان بلامانع  است

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی گفت: تربیت ماما ویژه بخش‌های مراقبت از نوزادان بلامانع و تعرفه این افراد ۷۵ درصد یک پزشک عمومی است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ دکتر ناهید خداکرمی عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی ، در خصوص  به کارگیری نیرو‌های مامایی در بخش‌های مراقبت ویژه از نوزادان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اظهار کرد: به طور کلی مامایی رشته‌ای است که سلامت باروری، بیماری‌های زنان، مراقبت‌های دوران بارداری و انجام زایمان در این دوره آموزش داده می‌شود و کارشناسان ماما وظیفه مراقبت از نوزادان به میزان ۴۰ روز بعد از بارداری را دارند.

وی افزود : کارشناسان مامایی به نوزادانی که به صورت طبیعی متولد می شوند خدمات خوبی در بیمارستان‌ها ارائه می‌دهند؛ زیرا آن‌ها آموزش‌های لازم را در دوران تحصیل‌شان دیده‌اند.

خداکرمی تأکید کرد: به کارگیری کارشناسان مامایی در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان هیچ اشکالی را در نظام ارائه خدمت در حوزه سلامت ایجاد نمی‌کند، زیرا این افراد تسلط کافی بر فیزیولوژی مربوط به نوزادان را دارند، هرچند که پرستاران در زمینه مراقبت از بیمار تخصص بهتری دارند. اما می‌توان با برگزاری دوره‌های کوتاه مدت ویژه کارشناسان ماماها اطلاعات آن‌ها را افزایش داد.


کاهش دغدغه پرستاران با بکارگیری نیروهای ماما در بخش مراقبت های ویژه

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی بیان کرد: امروزه در بخش خصوصی کارشناسان ماما در قسمت مراقبت‌های ویژه نوزادان به کار گرفته می‌شوند و این کار سبب شده تا دغدغه پرستاران کاهش پیدا کند.

وی تصریح کرد: ما این توانایی را داریم که کارشناسان مامایی را ویژه بخش مراقبت از نوزادان تربیت کنیم و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

خداکرمی گفت: بر اساس قانون، تعیین تعرفه خدمات ماماها یکی از وظایف نظام پزشکی است که متأسفانه یک قانون دیگر این موضوع را به وزارت بهداشت سپرده است.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: اگر تعرفه‌ها واقعی باشد به نفع مردم و حتی سازمان‌های بیمه‌گر است ضمن آن که میزان تقاضا‌های القایی کاهش پیدا کرده و خدمات غیر ضروری نیز کم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعرفه کارشناسان مامایی ۷۵ درصد یک پزشک عمومی بوده اما تجهیزاتی که ماما لازم دارد بسیار بیشتر است و امیدوارم با واقعی شدن تعرفه‌ها مشکل نظام سلامت و صندوق‌های بیمه‌گر برطرف شود.

انتهای پیام/

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

Mahii پنجشنبه, 26 دی,1398 10:02
👏👏👏امیدوارم با این کار وضعیت مامایی بهتر بشه