جمعه، 17 آذر 1402

پزشک خانواده شهری نیازمند بودجه ۵۴۰۰ میلیارد تومانی

پزشک خانواده شهری نیازمند بودجه ۵۴۰۰ میلیارد تومانی

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: برای اجرای برنامه پزشکی خانواده شهری در جمعیت ۵۰ میلیونی ساکن شهر‌ها حدود پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه در سال ۹۹ نیاز داریم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی  و به نقل از باشگاه خبرنگاران ، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، با اشاره به بودجه پزشک خانواده در لایحه سال ۹۹ و مقایسه آن با سال ۹۸ اظهار کرد: مهمترین ردیف بودجه‌ای که در لایحه بودجه ۹۹ افزایش آن را پیشنهاد داده ایم، پزشک خانواده شهری است، ما برای اجرای برنامه پزشکی خانواده شهری در جمعیت ۵۰ میلیونی ساکن شهر‌ها حدود پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه در سال ۹۹ نیاز داریم.

وی ادامه داد: بودجه پزشک خانواده در سال ۹۸ منابعی از یک درصد مالیات بر ارزش افزوده و صندوق روستایی داریم که در مجموع این رقم چیزی حدود ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.
رئیسی به بودجه تحقق یافته پزشک خانواده در سال ۹۸ اشار کرد و گفت: از بودجه ۲ هزار و ۸۰ میلیارد تومانی پزشک خانواده روستایی پیش بینی می‌کنیم که تا پایان سال رقمی حدود ۲ هزار و ۲۰۰ تا ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای اجرای پزشک خانواده روستایی تحقق پیدا کند و در ردیف بودجه پزشک خانواده شهری که یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است، فکر می‌کنیم که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بودجه تحقق پیدا کند.

معان بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در جمعیت ۲۷ میلیونی روستایی برای هر سه تا چهار هزار نفر و در جمعیت ۵۰ میلیونی شهری برای هر ۱۴ تا ۱۸ هزار نفر یک پزشک خانواده داریم، البته باید توجه داشت پزشک خانواده ساختارمند فقط در فارس و مازندران اجرایی شده است و برای اجرایی شدن پزشک خانواده شهری در سراسر کشور ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه در سال ۹۹ نیازمندیم و پیشنهاد ما در کمیسیون تلفیق در دست بررسی است.

وی تصریح کرد: سرانه مصرفی هر فرد در فارس و مازندران حدود ۶۰ هزار تومان است و در سایر نقاط کشور که پزشک خانواده نداریم سرانه ۶۹ هزار تومان است.

رئیسی با تاکید بر اینکه اجرای پزشک خانواده شهری تقاضا‌های القایی را کاهش می‌دهد، اظهار کرد: اکنون در سطح یک بیمه‌ها بیش از بودجه پیشنهادی ما برای پزشک خانواده شهری هزینه می‌کنند و اگر این بودجه در پزشکی خانواده هزینه شود، به دلیل کاهش سرانه شاهد صرفه جویی در منابع خواهیم بود.

انتهای پیام/

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.