یکشنبه، 19 آذر 1402

صدور ۳۰ هزار امضای الکترونیک برای پزشکان

صدور ۳۰ هزار امضای الکترونیک برای پزشکان
معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی ضمن تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای نسخه‌نویسی الکترونیک، گفت: تکمیل نسخه‌نویسی الکترونیک زمان‌بر بوده و نیازمند کاری حداقل پنج ساله است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و به نقل از ایسنا،دکتر محمد جهانگیری معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکیدرباره آخرین وضعیت اجرای نسخه نویسی الکترونیک و اقدامات سازمان نظام پزشکی در این زمینه، گفت: در راستای اجرای نسخه‌نویسی الکترونیک، سازمان نظام پزشکی با استانداردهای وزارت بهداشت، هم‌آوا شده و اقدامات خوبی را انجام دادیم؛ به‌طوری که در حال حاضر برای صدور امضای الکترونیکی به‌روز هستیم و تمام افرادی که درخواست امضای الکترونیک داده‌اند، این نوع امضا برایشان صادر شده است که یکی از فرآیندهای اصلی نسخه‌نویسی الکترونیک برای استنادپذیری اسناد است.

وی با بیان اینکه ایجاد امضای الکترونیک با مشارکت سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت محقق شد، افزود: در حال حاضر یکی از باکیفیت‌ترین امضاهای الکترونیکی که در کشور کار می‌کند، این امضای الکترونیک است که مورد استناد هم هست. در حال حاضر این امضای الکترونیک در مراکز ملکی تامین اجتماعی و برخی مراکز دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جهانگیری با بیان اینکه تاکنون برای بیش از ۳۰ هزار نفر در سازمان نظام پزشکی امضای الکترونیکی صادر شده است، ‌اظهار کرد: برای بقیه افراد هم بر اساس اولویت‌های تعیین شده این امضا صادر خواهد شد. برنامه ما این است که تا پایان سال برای ۱۰۰ هزار نفر از اعضای فعال و اصلی سازمان نظام پزشکی، امضای الکترونیک صادر شود.

وی ادامه داد: از طرفی دومین اقدام سازمان نظام پزشکی این بود که استانداردهای نسخه‌نویسی الکترونیک را که در کارگروه‌های مختلف در وزارت بهداشت تهیه شد، ‌به عنوان مرجع قرار داد. به این ترتیب که در بخش خصوصی فراخوانی دادیم و سه شرکت خصوصی موفق به اخذ استانداردهای لازم در حوزه نسخه‌نویسی الکترونیک شدند. بعد از فراخوان‌مان ۱۸ شرکت ثبت‌نام کردند که سه شرکت مجوزهای لازم را از وزارت بهداشت اخذ کردند و توانستند پروتکل‌ها را پاس کنند. ما در بخش خصوصی تلاش می‌کنیم که هم بتوانیم از ظرفیت‌های بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات استفاده کنیم و هم این نوع کسب‌وکارها را توسعه دهیم. بر این اساس بخش خصوصی را ترغیب کردیم تا آن‌هایی که استانداردهای لازم را دارند، وارد این عرصه شوند. این شرکت‌ها نرم‌افزارها را طراحی و تست کرده‌اند. آموزش‌هایی هم از سوی وزارت بهداشت و نظام پزشکی برایشان گذاشته شد و سه شرکت توانستند استانداردهای نسخه‌نویسی الکترونیک را پاس کنند.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه  از طرفی ما در حوزه‌های مختلف در حال آماده کردن زیرساخت‌ها برای اجرای کامل نسخه‌نویسی الکترونیک هستیم، گفت: در سطوح مختلفی که نسخه‌نویسی الکترونیک باید انجام شود، نیازمند یک هم‌آوایی در عرصه‌های مختلف برای پزشکان و بیماران هستیم؛ به‌طوری که راه بیماران برای ارائه هویت و استحقاق‌سنجی‌شان مشخص شود و پزشکانی هم که صلاحیت ارائه خدمت دارند، مشخص شوند. بر همین اساس بیمه‌ها برای استحقاق‌سنجی بیماران سامانه‌های الکترونیک را آماده کرده‌اند و در اختیار گذاشتند و سازمان نظام پزشکی هم سامانه‌های مربوط به ارائه‌کنندگان خدمت را طراحی کرده و در اختیار گذاشته است و به این ترتیب تقریبا زیرساخت‌ها آماده است و به تدریج پیش می‌رویم.

جهانگیری با بیان اینکه نسخه‌نویسی الکترونیک نیازمند داشتن دفترچه بیمه الکترونیک است، گفت: بر همین اساس هم بیمه‌ها سامانه‌هایی مانند استحقاق سنجی الکترونیک و ... را راه‌اندازی کرده‌اند. به طوری که با ارائه کد ملی فرد، مشخص می‌شود که فرد تحت پوشش کدام بیمه قرار دارد، بیمه‌اش چقدر اعتبار دارد و چه خدماتی را می‌تواند دریافت کند. شناسایی فرد هم از طریق کارت ملی انجام می‌شود. این طرح در مراکز ملکی تامین اجتماعی و بخش‌هایی از بیمه سلامت در حال انجام است. همچنین در برخی بخش‌های ۱۵ استان کشور هم کار نسخه‌نویسی الکترونیک به صورت پایلوت آغاز شده است.

وی تاکید کرد: امیدواریم تا پایان سال به جایگاه خوبی در این حوزه دست یابیم، اما باید توجه کرد که تکمیل نسخه‌نویسی الکترونیک زمان‌بر است، شاید برخی فرآیندهای آن تا پایان سال جاری اجرا شود، اما تکمیل آن نیازمند کاری حداقل پنج ساله است که امیدواریم بتوانیم این اقدام را انجام دهیم. الکترونیکی بودن نسخ،  از تجویز و تحویل دارو را دربرمی‌گیرد که همان نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک است.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.