پنجشنبه، 7 اسفند 1399

برای به حداقل رساندن خطای پزشکی، کیفیت ارائه خدمات باید بهبود یابد

  • 28 آبان 1398
  • 08:36
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 377 بازدید
  • Article Rating
برای به حداقل رساندن خطای پزشکی، کیفیت ارائه خدمات باید بهبود یابد

عضو کمیسیون بهداشت مجلس دسترسی عادلانه به خدمات پزشکی و تشدید نظارت‌ها از سوی نظام پزشکی و وزارت بهداشت را در کاهش خطای پزشکی موثر دانست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و به نقل از خانه ملت،محمد نعیم امینی‌فرد با بیان اینکه با توجه به ماهیت کار پزشکی امکان رخداد قصور و خطای پزشکی وجود دارد، گفت: قصور پزشکی در تمام کشورها رخ می‌دهد و در برخی موارد به علت ماهیت برخی اعمال جراحی و یا اقدامات درمانی، درصدی از عوارض ناخواسته مورد انتظار است و چون تعریف شده شامل قصور پزشکی نمی‌شود.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای به حداقل رساندن قصور پزشکی، کیفیت ارائه خدمات باید بهبود یابد، افزود: تامین تجهیزات، امکانات، توجه به سطح‌بندی خدمات و آموزش‌های همگانی و همچنین تشدید نظارت ها از جمله عوامل موثر در به حداقل رساندن خطاهای پزشکی است.

وی بر ضرورت دسترسی عادلانه مردم به خدمات پزشکی تاکید کرد و گفت: این موضوع در قوانین بالادستی مورد توجه قرار گرفته و وظیفه حاکمیتی دولت است البته به این معنا نیست که دولت تمامی خدمات را ارائه کند بلکه باید مکانیزم‌هایی را اعمال کند که امکان دسترسی عادلانه به خدمات وجود داشته باشد و در عین حال سایر نظارت‌های لازم نیز انجام شود.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم ادامه داد: در برخی موارد تخلفاتی پزشکی ناشی از عدم انجام مداخلات پزشکی در زمان مناسب است که در بحث دسترسی عادلانه مردم به خدمات پزشکی قابل بررسی است البته بحث نظارت هم مهم است و دولت به تنهایی در این رابطه دخیل نیست بلکه وزارت بهداشت به عنوان تولیت سلامت سیاست گذاری و اعمال نظارت را بر عهده دارد و همچنین انتظار می رود نظام پزشکی در ارتباط با اعمال نظارت جدیت بیشتری را داشته باشد.

دسترسی عادلانه به خدمات پزشکی باعث کاهش قصور و خطای پزشکی می شود

امینی فرد کمبود امکانات مالی و پرسنلی را از مهمترین مشکلات نظام پزشکی دانست و گفت: باید در این رابطه چاره‌اندیشی کرد و اختیارات را به صنف‌های مختلف به ویژه نظام پزشکی محول کنیم البته نظارت را هم باید در دستور کار قرار داد در عین حال وزارت بهداشت و نظام پزشکی هم باید مسئولیت پذیر باشند در واقع دسترسی عادلانه به خدمات پزشکی می تواند باعث کاهش قصور و خطای پزشکی شود البته اعمال نظارت های لازم از طریق نظام پزشکی و وزارت بهداشت نیز بسیار موثر است.

سایت منبع

پایان پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.