ﺳﻪشنبه، 12 اسفند 1399

سازمان نظام پزشکی خواستار آزادی بهورز بازداشت شده است/ رسانه های زرد با عوام فریبی سعی در تخریب نظام سلامت دارند

  • 13 مهر 1398
  • 12:20
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 730 بازدید
  • Article Rating
سازمان نظام پزشکی خواستار آزادی بهورز بازداشت شده است/ رسانه های زرد با عوام فریبی سعی در تخریب نظام سلامت دارند
رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با تاکید بر این که سازمان نظام پزشکی خواستار آزادی بهورز بازداشت شده در روستای شهرستان لردگان است؛ گفت: رسانه های زرد با شایعه پراکنی سعی در عوام فریبی و تخریب تلاشهای بهورزان در سیستم بهداشت و درمانی کشور را دارند.

دکتر عباس آقازاده مسرور رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی این سازمان با اشاره به شایعه انتقال ویروس ایدز از طریق سرنگ آلوده در روستای شهرستان لردگان استان چهار محال و بختیاری ، بیان کرد: برای هر کسی که کوچکترین اطلاعاتی در خصوص مسائل بهداشتی و درمانی داشته باشد ، کذب و اغراق آمیز بودن خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر انتقال ویروس HIV و بروز موارد کثیری از بیماری ایدز در بین اهالی یکی از روستاهای شهرستان لردگان استان چهار محال و بختیاری کاملا روشن خواهد بود.

وی افزود: نحوه انتشار ویروس HIV ، دوره کمون و علائم بیماری های مزمن که منجر به انتشار این ویروس می شوند از یک غربالگری دیابت آغاز نشده و تجمع عده کثیری از اهالی این روستا با پلاکاردهای چاپ شده و عباراتی که نشان دهنده سطح بالایی از اشراف به اصطلاحات پزشکی است؛ نشان از دخالت محافل خاص و هدفدار بودن این داستان دارد.

وی ادامه داد: در گذشته هم شاهد فعالیت برخی رسانه ها مانند وبسایت های روازاده و آیت الله تبریزیان در جهت تخریب افکار عمومی نسبت به واکسیناسیون بوده ایم و رسانه های زرد نیز در سایه جناح بندی ها و اهداف سیاسی، ذهن مردم را نسبت به انجام امور درمانی و بهداشتی مخدوش می کنند.

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با تاکید بر عوام فریبی رسانه های مخرب تصریح کرد: غربالگری دیابت با سرنگ انجام نمی شود و این که تصاویری از سرنگ آلوده در دست فردی که سرتاپا مشکی پوشیده و در حال خون گیری از مردم است؛ تنها نشان از عوام فریبی و خدشه دار کردن ذهنیت مردم نسبت به مسائل بهداشتی و درمانی دارد.

آقازاده با اشاره به این که دولت های بزرگ با مدیریت رسانه ها ابزار سلطه خود را فراهم می کنند، اظهار کرد:  شایعه پراکنی های انجام شده در خصوص ابتلای اهالی یکی از روستاهای شهرستان لردگان به ویروس ایدز دستاویزی برای رسانه های دروغ پرداز است و جامعه پزشکی به خوبی واقف است که  معنای HIV و سرنگ آلوده چیست و سیستم بهداشت و درمان کشور نیز حدود 50 سال است که با ایجاد خانه ها و مراکز بهداشتی در روستاها؛ خدمات اولیه سلامت (PHC) را توسط بهورزان به مردم ارائه می کند.

وی اضافه کرد: ارائه این خدمات قبل از انقلاب پایه گذاری و همچنان با قدرت انجام می شود و گرچه با فعالیت پزشکان عمومی و تلاشهای انجام شده هنوز پزشکی خانواده و نظام ارجاع در کل کشور مستقر نشده است، اما خدمات اولیه سلامت بر پایه تلاش ها و فداکاری بهورزها به مردم ارائه می شود.

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: بهورزان با استقرار شبانه روزی خود در خانه ها ی بهداشت و مراکز درمانی خدمات حیاتی مانند کنترل مرگ و میر کودکان، کنترل زنان باردار، واکسیناسیون در برابر بیماری های کشنده و واگیر دار و سایر خدمات مشابه  را ارائه می دهند و شایسته نیست با عوام فریبی و انتشار اطلاعات غیرعلمی و غیرکارشناسی مردم را نسبت به ارائه دهندگان خدمات سلامت بدبین نموده و زحمات بهورزان را زیر سوال برد.

وی با تاکید بر این که بهورزان از اقشار زحمت کش و پرفایده برای سلامت مردم هستند، گفت: اگر فردی با یک ژست انقلابی بخواهد بهورز را محکوم و از شبکه بهداشتی جدا کند کاری غیرکارشناسانه انجام داده و با توجه به این که بهورزان در ارائه خدمات اولیه سلامت (PHC) نقش اساسی داشته و به اصول اولیه پزشکی در رابطه با سلامت مردم آگاهی دارند ، نمی توانند با یک سرنگ آلوده اقدام به ارائه خدمات نمایند.

آقازاده بیان کرد: این شایعه پراکنی و عوام فریبی ها از سوی افراد و مراکزی است که با پزشکی کشور و سلامت مردم دشمنی دارند و خواهان عقب گرد دستاوردهای پزشکی کشور هستند.

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: جامعه پزشکی و سازمان نظام پزشکی خواستار آزادی بهورز روستای شهرستان لردگان و پیگیری اقدامات کارشناسانه ی اپیدمیولوژیک در این رابطه است؛ ضمن آن که باید اطلاع رسانی قطره چکانی در خصوص مسائل سلامت از میان برداشته شود.

وی ادامه داد: سلامت یک مبحث جهانی است و نباید ارائه اطلاعات در خصوص بهداشت و درمان ، امنیتی تلقی شود زیرا رسانه های دروغ پرداز از این فرصت سوء استفاده کرده و با نشر اکاذیب و عوام فریبی سعی در جهت دهی افکار عمومی و تخریب نظام سلامت دارند.

وی یاد آور شد: نحوه انتشار ویروس ایدز در دهه های گذشته از طریق فرآورده های خونی وارداتی بود ، سپس از طریق سرنگ های آلوده معتادان تزریقی و اکنون الگوی غالب پیشرفت آن در جامعه روابط جنسی پرخطر و محافظت نشده است ، بنابر این باید با اطلاع رسانی درست و اصولی و به دور از هر نوع جناح بندی سیاسی مسائل بهداشتی و درمانی را برای مردم به طور واضح اطلاع رسانی کنیم تا شاهد این نوع شایعه پراکنی و عوام فریبی علیه نظام سلامت و همه افرادی که در این سیستم به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می پردازند؛ نباشیم.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.