شنبه، 9 اسفند 1399

کمبود پزشک نداریم/افزایش ظرفیت های پزشکی کارشناسی نیست

  • 02 شهریور 1398
  • 00:54
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 474 بازدید
  • Article Rating
کمبود پزشک نداریم/افزایش ظرفیت های پزشکی کارشناسی نیست
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به طرح مجلس شورای اسلامی برای افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی گفت: ما کمبود پزشک نداریم و اینکه برخی از مناطق پزشکان کمتری حضور دارند بخاطر توزیع ناعادلانه است.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی دکترسعید نمکی وزیر بهداشت و درمان عصر جمعه در مراسم بزرگداشت روز پزشک با بیان این که  ۵۵ هزار دانشجو پزشکی داریم که سالانه هفت هزار نفر از آنها فارغ‌التحصیل می‌شوند؛ بیان کرد:٣٠ درصد سهمیه برای مناطق محروم داریم و طی  سه یا چهار سال آینده در دورترین نقاط کشور پزشک خواهیم داشت.

وی با اشاره به این که افزایش ظرفیت های پزشکی کارشناسی نیست، افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی بدانند که افزایش دو برابری به جز خیل عظیم طبیبان بیکار در آینده حاصلی نخواهد داشت.

به گفته نمکی اکنون ۴۴ درصد بیکاران کشور از لیسانس بالاتر هستند و به طور یقین نتیجه بیکاری پزشکان بیکار تاثیر منفی بیشتری در جامعه دارد .

وزیر بهداشت در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به بی مهری هایی که در حق جامعه پزشکی می شود ؛ ادامه داد : مردم قدرشناس هستند و این امکان وجود دارد که گاهی ما دچار قدرناشناسی باشیم اما آنهایی که با نامهربانی و بی مهری با خدمتگزاران خود رفتار می کنند بی جواب نخواهند ماند.

وی با اشاره به حادثه سیل اخیر تصریح کرد: ٢۵ استان درگیر سیلاب بودند و ۶ استان بیشترین مشکل را داشتند اما یک مورد بیماری اپیدمی نداشتیم که سازمان بهداشت جهانی از ایران تقدیر کرد.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان وزیر بهداشت دست شماست را می بوسم و اینکه بعضاً مورد هجمه و کم مهری قرار می گیریم ؛ به خدا می سپاریم و مردم قدرشناس شما هستند و خواهند بود.

نمکی به مواردی از مولفه های موثر بر سلامت اشاره کرد و گفت: باید به وزارت بهداشت کمک کنید تا در این راستا گام های اساسی برداریم زیرا امروز با بحث سرطان، فشارخون و حوادث رانندگی مواجه ایم بنابراین نیازمند حرکت بین بخشی هستیم و باید با آموزش؛ شیوه زیست مردم را تغییر دهیم و دلم می خواهد پزشکان پیشتاز باشند.

وی در خصوص پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع اظهار کرد : برای اجرای پرونده الکترونیک و اجرای طرح پزشک خانواده 14 هزار پزشک را آموزش کوتاه مدت می دهیم تا نظام ارجاع اجرا شود زیرا بدون این موضوعات نظام سلامت مقتدر نخواهد بود.

نمکی اذعان کرد: با افزایش استاندارد های داخلی اجازه ورود داروی برند را نخواهیم داد و جامعه پزشکی با باور تولید داخل باید ما را کمک کند.

وی یاد آور شد: تعرفه های پزشکی مورد تایید پزشکان نیست اما برای اولین بار تعرفه ها در پایان اسفند به تصویب رسید و برای اولین بار بین تعرفه های بخش خصوصی و دولتی در مصوبات مجلس تفاوت وجود دارد و برای تعرفه های سال ٩٩ هم تلاش خودمان را انجام دهیم.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.