پنجشنبه، 7 اسفند 1399

ظفرقندی در نشست تخصصی نظام ارجاع :

نظام ارجاع ساختار مناسبی را در جهت اقتصاد سلامت دایر می کند

  • 13 مرداد 1398
  • 15:41
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 1016 بازدید
  • Article Rating
نظام ارجاع ساختار مناسبی را در جهت اقتصاد سلامت دایر می کند
رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نشست توجیهی تخصصی نظام ارجاع با اشاره به این که بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا با نظام ارجاع حرکت می کنند ؛ گفت: قطعا نظام ارجاع ساختار مناسبی را در جهت اقتصاد سلامت دایر می کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی دکتر محمد رضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نشست توجیهی- تخصصی نظام ارجاع که امروز در بیمارستان شهید رجایی برگزار شد ، با اشاره به این که نظام ارجاع یکی از تکالیف قانونی بوده که در برنامه توسعه کشور مکررا ابلاغ شده است ، اظهار کرد:  اگر بخواهیم ساختار درستی برای برنامه نظام سلامت کشور داشته باشیم؛ یکی از چهار رکن اصلی آن پیاده سازی نظام ارجاع است.

وی با تاکید بر این که نظام ارجاع باید در هر دو بخش دولتی و خصوصی سازمان دهی شود؛ افزود: قسمت عمده ای از خدمات درمانی توسط بخش خصوصی به مردم ارائه می شود و نظام ارجاع باید نقش مهم خود را در این حوزه نشان داده و سازمان دهی شود.

وی ادامه داد : این نشست می تواند تعامل ساختار مند و منظمی را بین سطح اول نظام ارجاع و بخش خصوصی چه در حوزه پزشکی عمومی و چه در حوزه پزشکی متخصصین برقرار کند .

ظفرقندی تصریح کرد : سازمان نظام پزشکی زیرساختهایی را در این زمینه تهیه کرده که از آن جمله می توان به زیرساخت سامانه مطب ، امضای الکترونیک ، کارت هوشمند و پرونده الکترونیک اشاره کرد که نقش عمده ای را درپیاده سازی نظام ارجاع ایفا می کند و از طرفی برای فرهنگسازی نظام ارجاع پتانسیل بسیار بالایی دارد .

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که نظام ارجاع نیازمند آموزش بوده و باید فرهنگ آن در جامعه پزشکی مورد قبول واقع شود ، خاطرنشان کرد: با توجه به تعامل سازمان نظام پزشکی با بخش خصوصی ، انجمن های علمی تخصصی ، نظام پزشکی های شهرستان ها و استان ها ، می تواند این تعامل ، فرهنگسازی و آموزش و اجرا را پیاده کند.

وی اذعان کرد: امیدواریم امروز در جهت این هماهنگی گام مثبتی برداشته و برای اجرای نظام ارجاع برنامه ریزی و اقدامات لازم انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که نظام ارجاع در دنیا تجربه شده و بسیاری از کشورهای بزرگ با این نظام حرکت می کنند؛ گفت:  قطعا نظام ارجاع ساختار مندی مناسبی را در جهت اقتصاد سلامت دایر و مسیر روشنی را براساس راهنماهای بالینی طراحی می کند .

به گفته ظفرقندی حرکت بر اساس راهنمای بالینی؛ بردار مشخصی دارد از جمله آن که هزینه ها کاهش یافته و بر اساس این راهنماها بیمار در سطح یک به پزشک خانواده مراجعه و بر اساس سطح بندی و نیازش به پزشک متخصص ارجاع داده می شود.

وی یاد آور شد: اجرای نظام ارجاع از هدررفت وقت یک پزشک متخصص برای بیماری که با تخصص او ارتباطی ندارد؛ جلوگیری کرده و بیمار هم  از دوباره کاری و سردرگمی مصون می ماند.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.