شنبه، 9 اسفند 1399

ثبت سالانه 3500 مورد سرطان کودکان/ 85 درصد سرطان‌های کودکان درمان‌پذیرند

  • 25 شهریور 1394
  • 23:14
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 247 بازدید
  • Article Rating
ثبت سالانه 3500 مورد سرطان کودکان/ 85 درصد سرطان‌های کودکان درمان‌پذیرند
رییس سازمان نظام پزشکی کشور از ثبت سالانه 3500 کودک سرطانی در کشور خبر داد و در عین حال بر درمان‌پذیر بودن 85 درصد از سرطان‌های کودکان تاکید کرد.
دکترعلیرضا زالی در نهمین همایش سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران و کنگره بین‌المللی چالش‌ها در هماتولوژی و آنکولوژی کودکان با بیان اینکه عمده سرطان‌های کودکان مربوط به حوزه خون و سیستم لنفاوی است، گفت: نکته مهمی که موجب تفاوت میان سرطان کودکان با بزرگسالان می‌شود، اثربخشی درمان در تشخیص سرطان‌های کودکان است به طوری که بالغ بر 85 درصد سرطان‌های سیستم خونی در کودکان درمان‌پذیر هستند و در بسیاری از موارد به درمان قطعی نائل می‌شوند.

وی افزود: اوج سرطان‌های متداول خون در کودکان به کمتر از یک درصد در زمان بلوغ افراد می‌رسد. در نتیجه به دلیل اثربخشی بالای درمان در سرطان کودکان، سرمایه‌گذاری در آن بسیار اهمیت دارد و پیش‌بینی می‌شود به دلیل موفقیت درمان بتوانیم زندگی عاری از سرطان را برای کودکان در سال‌های آینده انتظار داشته باشیم.

درمان سرطان کودکان گران است

رییس سازمان نظام پزشکی کشور درمان سرطان در کودکان را گران دانست و گفت: از آنجایی که در درمان سرطان کودکان نیاز به تجهیزات، داروهای جدید، روش‌های تشخیصی و درمانی جدید، آزمایشات متعدد وجود دارد درمان نیز گران می‌شود.

زالی درباره چگونگی حمایت بیمه‌ای در درمان سرطان کودکان گفت: در کشور از یک فرآیند مشترک حمایت یارانه‌ای، بیمه‌ای و حمایت خیرین در حوزه سرطان کودکان برخوردار هستیم و بخش خیریه اقدامات موثری در کاهش هزینه‌های سرطان انجام داده است، اما معتقدیم برای درمان سرطان در کشور باید پوشش بیمه‌ای بیشتری را شاهد باشیم، چراکه منطقی‌ترین مسیر برای پوشش هزینه‌های سرطان کودکان پوشش بیمه‌ای است.

وی با تاکید بر اینکه بالغ بر 85 درصد سرطان‌های خون کودکان درمان‌پذیر است، گفت: البته بحث پیشگیری از سرطان کودکان کمی پیچیده است چراکه عواملی را در زمینه محیطی برای سرطان کودکان شناخته شده، قطعی نیستند، اما عواملی مانند تغییر الگوی زندگی و تغذیه، استفاده از فست‌فودها، وجود آلاینده‌های محیطی و... می‌تواند در بروز سرطان‌های کودکان موثر باشد.

رییس سازمان نظام پزشکی کشور درباره رابطه امواج مغناطیسی با ورود سرطان گفت: در این خصوص هنوز ابهامات زیادی وجود دارد و نیاز به بررسی‌های پژوهشی بیشتری است، اما اگر در آینده رابطه‌ای میان این امواج و سرطان به اثبات برسد، آسیب‌پذیری گروه سنی اطفال افزایش می‌یابد، به همین دلیل باید به عدم استفاده بیش از حد موبایل در کودکان به عنوان یک هشدار بهداشتی تاکید شود. البته مطالعات اخیر رابطه‌ای ضمنی را میان استفاده از برخی از دستگاه‌های نوین فناوری مانند موبایل و بروز سرطان را اثبات کرده است و باید در این زمینه هشدارهای لازم داده شود.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.