دوشنبه، 30 فروردین 1400

نامه دکتر زالی به رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی/ در تعرفه تجدید نظر شود

  • 11 خرداد 1395
  • 19:50
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 258 بازدید
  • Article Rating
علیرضا زالی رییس کل سازمان نظام پزشکی در پی تصویب ده درصدی تعرفه های پزشکی به محمدباقر نوبخت نامه نوشت

 

به گزارش روابط عمومی متن نامه به شرح زیر است

جناب آقای دکتر نوبخت

معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

سلام علیکم

احتراما در پی برگزاری نشست های متعدد اینجانب با جناب آقای دکتر نمکی و نمایندگان مختلف سازمان های بیمه گر و ارایه نظرات کارشناسی و توضیح و تبین سناریو های پیشنهادی برای بسته تعرفه ای سال 95، بالاخره

انتظارها به سررسید و تعرفه‌های خدمات حوزه سلامت با تأخیر فراوان در هیأت دولت مصوب شد.

با وجود آنکه این بار سازمان نظام پزشکی پیشنهاد بسته‌ی تعرفه‌های خود را در آبان ماه سال 94 یعنی پیش از طرح بودجه‌ی سنواتی اعلام کرده بود و با همراهی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی سازوکارهای مناسبی برای اینکه هزینه‌ای بر دوش مردم تحمیل نکند در این بسته پیشنهادی تعبیه شده بود، در هفته‌ی دوم خردادماه سال 95 رقم 10 درصد برای افزایش تعرفه‌های خدمات سلامت اعلام شد.

اگر چه در فرصت‌های مختلف برای دست‌اندرکاران و ذینفعان مزایا و متدولوژی رسیدن به قیمت تمام شده واقعی خدمات با نظر سازمان‌های بیمه‌گر، وزارت بهداشت، سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور توضیح و تبیین شده بود متأسفانه این کارشناسی عمیق صورت گرفته مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفت. اگر کاهش پرداخت‌های غیر متعارف به اذعان وزارت محترم بهداشت صورت گرفته نه به خاطر جبر و الحاح به جامعه‌ی معزر پزشکی کشور که به دلیل همراهی بزرگوارانه آنان بوده است.

حافظه تاریخی مردم شریف این دیار هرگز ایثارگری‌ها، جانفشانی‌ها و تلاش‌های زایدالوصف تیم درمان را فراموش نخواهد کرد. جامعه پزشکی علی‌رغم همه‌ی سختی‌ها و دشواری‌های چه در دوران دفاع مقدس و پس از آن و چه در دوران تحریم همواره در همه ادوار با دولت‌ها همراه و همگام بوده است، حتی امروز که انباشت حق‌الزحمه همکاران پر تلاش ارائه‌دهنده خدمت بیش از 8 ماه و گاه بیشتر از آن طول می‌کشد این جامعه‌ی سوگند خورده در استمرار خدمت‌رسانی خود از هیچ کوششی فروگذار نکرده است و کیفیت و کمیت خدمات درمانی چنان بوده که تقریباً پیچیده‌ترین اعمال جراحی و خدمات درمانی در داخل کشور انجام شده است.

سازمان نظام پزشکی به عنوان میزان الحراره جامعه پزشکی کشور که از فرزندان نخبه این آب و خاک تشکیل شده است وظیفه خود دانسته در همراهی با دولتی که تدبیر و امید را سرلوحه خویش کرده است افکار عمومی این جامعه گرانسنگ را به استحضار مسؤولین امر برساند تا هم در تمشیت امور مدبرانه عمل شود و هم امید چنان فراگیر باشد تا دیگر سخنی از بالاترین آمار فرار مغزها دیده و شنیده نشود. خوشبختانه دو تن از وزرای پر تلاش دولت با سابقه‌ی کار علمی و عملی جامعه شناسانه نمایندگان شایسته‌ای برای انتقال این نظرات بوده و هستند.

سازمان نظام پزشکی به عنوان نماینده ارائه‌دهندگان خدمت و حامی گیرندگان آن بر خود واجب می‌داند اعلام نماید که با همه‌ی کاستی‌ها تا امروز کوچک‌ترین خدمت درمانی تعطیل نشده و خدمت‌رسانی مستمر در گوشه گوشه‌ی ایران زمین از دور افتاده‌ترین و محروم‌ترین مناطق تا مرفه‌ترین و برخوردارترین آن در حال انجام است.

اگر امروز نتوان برای حفظ دستاوردهای دولت در بخش بهداشت و درمان که برای آن در طی سه سال گذشته زحمات کارشناسی و وقت زیادی مصروف شده است کاری انجام داد به یقیین باید نگران کیفیت خدمات درمانی در راستای حمایت از مردم شریف ایران بود. اگر سازوکارهایی که برای افزایش حضور و ماندگاری تیم درمان در مناطق محروم دیده شده و یا افزایش فرانشیز پزشکان دچار رخوت و عدم انتظام تعرفه‌ای شود این فقط مردم هستند که آسیب آن مستقیماً متوجه آنان خواهد بود.

سازمان نظام پزشکی قویاً اعلام می‌کند در همراهی با همه‌ی تلاش‌های وزیر محترم بهداشت و دولت محترم خواهان توانمندسازی و پایدارسازی منابع بیمه‌هاست که از آن طریق هر گونه رابطه‌ی مالی پزشک و بیمار حذف و از خدشه به این رابطه‌ی ارزشمند و اعتمادساز جلوگیری شود.

باید ذکر کرد که مراکز ارائه‌دهنده‌ی خدمت اعم از دولتی، خصوصی، عمومی، خیریه‌ها و مطب‌ها در کارآفرینی و اشتغال‌زایی نقش عمده‌ای داشته‌اند و متأسفانه با افزایش ده درصدی تعرفه‌ها تکافوی حداقل مبلغ پرداختی کارکنان شاغل در این بخش‌ها که 14 درصد توسط دولت محترم تعیین شده است میسر نخواهد بود.

آن‌ها که دستی در اقتصاد سلامت دارند نیک می‌دانند که هزینه‌های سرباری نیز این عدد را افزایش می‌دهد و ناخودآگاه این افزایش تعرفه‌ای ناکافی که قانون مالایطاق است عمده‌ی بخش‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمت را به سمت و سوی تعطیلی سوق خواهد داد و علاوه بر کاهش حداقل کمیت ارائه خدمت ، موجبات افزایش بیکاری و آثار مترتبه آن خواهد بود.

با عنایت به اینکه هنوز مصوبه هیأت وزیران ابلاغ نشده است از دولت محترم و وزرای بهداشت و درمان و تعاون کار و رفاه اجتماعی خواستاریم تا با همراهی مجدد نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سازمان‌های بیمه‌گر نسبت به تجدید نظر اقدام فرمایند. در این راستا سازمان نظام پزشکی از هر گونه همراهی کارشناسی و اجتماعی با استفاده از تمام ظرفیت‌های تخصصی و قانونی استقبال خواهد کرد.

دکترعلیرضا زالی

رییس کل

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.