ﺳﻪشنبه، 15 آذر 1401

وزیر رفاه: برخورد پیشگیرانه بهتر از مچ گیری است

وزیر کار،تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به حمله و انتقاد بیش از اندازه به جامعه پزشکی گفت: ممکن است این امر غیراخلاقی کردن وجهه کاری جامعه پزشکی است و باید به نوعی پاسخگو باشیم زیرا ممکن است تعدادی اختلاف سیاسی،فکری و روشی داشته باشند. در عین حال برخورد پیشگیرانه بهتر از مچ گیری است.

 به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، دکتر علی ربیعی وزیر کار،تعاون و رفاه اجتماعی در چهارمین همایش کشوری مسئولان انتظامی سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه هر طرحی برای اجرا شدن نیازمند فهم و نگاه عمیق است ؛بیان داشت: اگر گفتگوی اجتماعی مناسب پیرامون هر طرحی شکل نگیرد و  اصلاحلات در مسیر حرکت آن نباشد؛ به طور حتم آن طرح با شکست مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه مهم است برای آینده طرح ها نیز پیش بینی هایی انجام شود افزود: شورای عالی بیمه درها و گوش های خود را همواره برای اصلاح بازگذاشته است تا نظرات گروه ها و انجمن هایی که به خوبی در طرح بزرگ ملی تحول سلامت دیده نشده مورد توجه قرار  گیرد.

قول وزیر رفاه برای تشکیل ماهانه جلسه شورای عالی بیمه

ربیعی به بحث سلامت و بیمه برای همه ایرانیان اشاره کرد و گفت:تصمیم داریم هر ماه جلسه شورایعالی بیمه را تشکیل دهیم تا تضمینی برای اجرای بهتر فرآیند اصلاح و بهبود در روند طرح تحول سلامت باشد.

ربیعی با تاکید براینکه همه ذی نفعان باید از طرح تحول سلامت راضی باشند ادامه داد:باید ساختار و نهاد مناسب در این زمینه ایجاد کنیم تا فرهنگ سازی لازم برای اجرای طرح تحول سلامت صورت گیرد.

وی رضایت ذی نفعان، ساختار و نهادهای مناسب، و فرهنگ را از عواملی برشمرد که سبب موفقیت طرح تحول سلامت می شوند و با تغییرات و ورود به مرحله جدید باید نسبت به تغییر ساختارها نیز اقدام کنیم.

برخی انتقادهای بی رویه به جامعه پزشکی ناشی از اختلافات سیاسی است

وزیر کار ،تعاون و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود به حمله و انتقاد بیش از اندازه به جامعه پزشکی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت:این امر غیراخلاقی کردن وجهه کاری جامعه پزشکی است و باید به نوعی پاسخگو باشیم زیرا ممکن است تعدادی اختلاف سیاسی،فکری و روشی داشته باشند.

وی همچنین از طرح تحول سلامت به عنوان یک طرح بزرگ ملی یاد کرد و بیان داشت:نباید این طرح را که نفع همه آحاد جامعه در آن است به نقطه رسانه زده غیر اخلاقی آغشته کنیم و اگر صحبت از اصلاح و کنترل می کنیم منظور برخی رفتارهای نادرست است.

ربیعی با تاکید براینکه هر بحثی پیرامون این طرح باید منصفانه باشد تصریح کرد: بحث زیرمیزی و تعمیم آن به کل جامعه پزشکی یک آسیب جدی برای این طرح بزرگ اجتماعی است و باید مراقب باشیم که همه را متهم نکنیم.

به گفته وی تلاش سازمان نظام پزشکی،انجمن های علمی تخصصی و وزارت بهداشت خالصانه بوده و برای واقعی کردن یک امر خیر در جامعه بوده است.

وی به چهار سیاست مبارزه با فقر سواد، فقر خوراکی، فقر امنیت غذایی و فقر آینده و مسکن در دولت اشاره کرد و گفت: دولت سیاست های دفاعی خود را بر مبارزه با این چهار فقر استوار نموده و در کمیسیون اجتماعی دولت نیز در مورد صدور آیین نامه و یا لایحه در این زمینه بحث می شود.

وزیر کار ،تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه زیبنده ایران اسلامی نیست که درآن فردی بیسواد باشد ،افزود: نباید هیچ کودک بازمانده از تحصیل یا فرد سالخورده ی بیسوادی در کشور داشته باشیم و برای  کسانی که بیش از مقطع دبیرستان درس نخوانده اند نیز برنامه هایی خواهیم داشت.

اجرای طرح پوشش غذایی 10 میلیون ایرانی در دستور کار وزارت رفاه

وی با ا شاره به اینکه انجام این کارها یک استراتژی است که دولت باید در سیاستهای دفاعی خود جهت دار و با کارشناسی تمام عمل کند ادامه داد: تا یک ماه آینده این طرح را نهایی خواهیم کرد و در بحث فقر غذایی نیز با برنامه ریزی انجام شده ،10 میلیون نفر را تحت پوشش غذایی قرار داده ایم و برای این کار استانداردهای جهانی را برای گرسنگی در نظر گرفته ایم.

 ربیعی با بیان اینکه در راه مبارزه با گرسنگی نباید هیچ سفره ای تهی از کالری باشد اذعان داشت:بودجه های لازم را برای تحقق این امر افزایش می دهیم و برای امنیت آینده نیز نظام های اجتماعی چند لایه را دنبال می کنیم.

برخورد پیشگیرانه بهتر از مچ گیری است

وی طرح تحول سلامت را بزرگترین پروژه اجتماعی برای مبارزه با فقر سلامت عنوان کرد و گفت:عملیاتی شدن این طرح تاثیرات شگرفی دارد که آثار مثبت آن به جای خواهدماند اما به دلیل چند وجهی بودن سلامت تحولات در این طرح با پیچیدگی همراه است.

وی مدیریت سازمانی ،ارتباط بیمه ها ، اخلاقی و ارزشی کار کردن را از جمله عوامل دخیل در این زمینه دانست و افزود: به هیات های انتظامی از ابعاد انسانی و اخلاقی تاکید می کنم که فرهنگی کار کردن مهمترین عنصر در این حوزه است و برخورد پیشگیرانه و فرهنگسازی بهتر از مچ گیری است.

وزیر کار،تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه آیین نامه انتظامی وجوه زیادی دارد که اگر مندرجات آن فرهنگسازی شود کار زیادی صورت گرفته است ؛ادامه داد: طبق ماده 2 آیین نامه انتظامی شاغلان پزشک بدون توجه به نژاد و مذهب بیمار باید حداکثر تلاش خود را برای کمک به او انجام دهند و موقعیت اجتماعی بیمار تاثیری در رفتارهای این گروه نداشته باشد که اگر این بند جاری و ساری شود انقلاب بزرگی در این حوزه رخ داده ا ست.

 وی همچنین به ماده 7 آیین نامه انتظامی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: تحمیل مخارج غیرضروری به بیمار ممنوع است و اگر گاید لاین ها و استاندارهای دیگر رعایت شود هیچ حقی از بیمار ضایع نخواهد شد و خود جامعه پزشکی نیز راحت تر به وظیفه انسانی خود عمل میکنند.

 ربیعی با اشاره به ماده 10 آیین نامه و رعایت تعرفه های مصوب گفت: غیراخلاقی ترین کار این است که در مواقع اضطرار؛پزشک زیاده خواهی کند و برای ارجاع درست بیمار نیز باید به سمت کنترل و فرهنگسازی حرکت کنیم.

ربیعی بر این نکته تاکید کرد: سازمان نظام پزشکی در قالب هیات های انتظامی با جدیت در پی اجرایی کردن مندرجات آیین نامه عمل می کند و در جهت افزایش سرمایه اجتماعی و اخلاقی تر کردن جامعه پزشکی گام بر می دارد.

وزیر کار،تعاون و رفاه اجتماعی طرح کنترل را صیانت از جامعه پزشکی نامید و بیان داشت: این امر اخلاقی کردن رفتارهاست و باید به سمت سازمان سیاست پژوه حرکت کنیم تا با شناسایی فرصت ها و تهدیدها در جهت تحقق اهداف گام برداریم.

وی تصریح کرد:هیات های انتظامی فقط در خصوص نقض مقررات عمل نکنند بلکه با اصلاح رفتارها و ساختار امکان نقض موارد آیین نامه را کاهش دهند و این طرح اخلاقی و انسانی و دینی است .

وزیر کار،تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اگر درد و رنج مردم را کاهش دهیم در آن صورت موفق عمل کرده ایم خاطرنشان ساخت: شورای عالی بیمه در کنار جامعه پزشکی است و کمک های لازم را انجام خواهیم داد.

انتهای خبر/   

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.