جمعه، 8 اسفند 1399

طرح تحول برای به نتیجه رسیدن نیازمند جهاد عمومی است

  • 06 آبان 1396
  • 09:16
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 399 بازدید
  • Article Rating
طرح تحول برای به نتیجه رسیدن نیازمند جهاد عمومی است
رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به ادامه طرح تحول سلامت گفت : برای به نتیجه رسیدن نیاز به یک جهاد عمومی داریم.

✅دکتر علی نوبخت حقیقی رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با خبرنگار نظام پزشکی در خصوص  ادامه طرح تحول در شرایط کنونی گفت : تحت هر شرایطی این طرح ادامه خواهد داشت اما ادامه آن منوط به اجرای یکسری اصلاحات اساسی است و ما احتیاج به یک جهاد عمومی داریم .

✅وی افزود : منظور ما از اصلاحات اساسی علاوه بر اینکه بیمه ها باید به تعهدات مالی خود عمل کنند ، صرفه جویی کامل با رعایت قانون برنامه ششم مبنی بر نظام ا رجاع ، استفاده از پزشک خانواده و به خصوص تکمیل پرونده الکترونیک است .

✅علی نوبخت در خصوص این که گفته می شود اگر دولت و بیمه ها همکاری نکنند ، طرح تحول با شکست مواجه می شود ؛ گفت : این طرح باید اجرا شود و ما همچنان معتقدیم که مردم در مراجعه به بیمارستان ها و مراکز درمانی نباید دغدغه پولی داشته باشند.

✅وی ادامه داد : اگر براساس آنچه در قانون برنامه ششم تصویب کردیم ، عمل می شد با این بودجه می توانستیم طرح را به سرانجام برسانیم ولی اگر شرایط رها شده باشد به جایی نمی رسیم و باید جلوی ولخرجی را بگیریم.

✅وی در پاسخ به این سوال که منظور از صرفه جویی به معنی کم کردن تعرفه های پزشکان است ، گفت : بحث تعرفه ها یک تست بسیار کوچک در برآوردهای مالی است ؛ ما مشکلات مهمتری داریم که باید سروسامان دهیم ؛ اگر پرونده الکترونیک عملیاتی شود ما جلوی بسیاری از هزینه های سرسام آور و اضافی را می گیریم.آزمایش های متعدد ، سونوگرافی و رادیولوژی هایی که مدام و بی هیچ دلیلی مدام تکرار می شود ، که اگر بیماران پرونده الکترونیک داشته باشند بسیاری از این هزینه ها صرفه جویی می شود و نیازی به این حجم از آزمایش ها و سونوگرافی ها نبود.

✅وی در ادامه افزود: ما همچنان به ادامه طرح تحول امیدواریم و همچنان امیدواریم تمام ارگان های درگیر وظیفه خود را انجام دهند ؛ وزارت بهداشت ، وزارت تعاون و رفاه ، سازمان برنامه و بودجه ، سازمان نظام پزشکی ، کمیسیون بهداشت مجلس و به خصوص بیمه سلامت ایرانیان و تامین اجتماعی اگر با هم همکاری نکنند با مشکل مواجه می شویم  .

✅نوبخت اضافه کرد : هر جایی که ببینیم از قانون برنامه بودجه ششم تخلف شده است از نظر ما شامل دخل و تصرف در بیت المال است و با آن برخورد قانونی می کنیم.

✅وی بیان کرد : البته خود اطباء و جامعه پزشکی هم باید در این بحث صرفه جویی همت کنند و ما برای به سرانجام رسیدن این طرح به یک جهاد عمومی نیاز داریم.

✅رئیس کمیسیون بهداشت در خصوص دستور اخیر مبنی بر رعایت فارماکوپه توسط پزشکان نیز اظهار کرد : در این دستور العمل یک سوء تفاهمی بوجود آمد که برخی تصور می کنند منظور از لیست دارویی فقط داروهای ایرانی است ک اصلا اینطور نیست بلکه این لیست دارویی توسط زبده ترین دانشمندان این حوزه تهیه می شود و ترکیبی از داروهای ایرانی و خارجی مورد نیاز است و هر 3 ماه یکبار هم بر اساس استانداردهای جهانی به روز رسانی می شود.

✅نوبخت در خصوص برخی صحبت ها مبنی بر اینکه برخی داروهای ایرانی کیفیت لازم را ندارند گفت : برخی داروهای ما رقابت جهانی می کنند و هر کسی چنین ادعایی دارد باید با سند و مدرک ثابت کند و اگر اثبات شود که دارویی بی کیفیت و بی اثر است حتما از لیست فارماکوپه حذف می شود.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.