یکشنبه، 17 اسفند 1399

مهمترین شیوه پیشگیری از مرگ مادر و نوزاد مراقبت قبل و حین بارداری است

  • 13 فروردین 1395
  • 17:39
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 573 بازدید
  • Article Rating
مهمترین شیوه پیشگیری از مرگ مادر و نوزاد مراقبت قبل و حین بارداری است
رئیس انجمن علمی مامایی ایران با اشاره به ا ینکه مرگ و میر مادر و نوزاد جز شاخص هایی است که هر سال رو به بهبود است گفت : مهمترین شیوه پیشگیری از مرگ مادر و نوزاد مراقبت قبل و حین بارداری است .

ناهید خداکرمی رئیس انجمن علمی مامایی ایران در گفتگو با خبرنگار سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه سالیان متمادی است که در خصوص سلامت مادر و نوزاد و پیشگیری از مرگ آنها بطور دقیق کار می شود؛ اظهار داشت :  تمامی مرگ هایی که در این حوزه صورت می گیرد، رصد شده و مورد بررسی مجدد قرار می گیرد .

وی افزود : خوشبختانه شاهد کاهش مرگ و میر مادر و نوزاد هستیم و با توجه به پیشرفتی که در زمینه پزشکی و بیماری زنان و مامایی داریم انتظار می رود که روند رو به کاهش مرگ و میر مادر و نوازد بیشتر شود بطوری که در آینده حتی یک مرگ مادر و نوزاد را شاهد نباشیم .

وی در خصوص مرگ چند مادر و نوزادی که طی یکی دو ماه گذشته رخ داد  ، اذعان داشت : هرزگاهی خبر مرگ مادر و نوزادی را می شنویم که اینها را نمی توان به یک علت ارتباط داد چرا که برخی از این مرگ و میرها غیرقابل اجتناب ا ست .

خدا کرمی تصریح کرد : همواره این امکان وجود دارد مادر بیماری زمینه ای وخیمی داشته یا در دوران بارداری دچار مسمومیت شدید شده باشد و یا در حین سزارین عوارضی پیش می آید که اجتناب ناپذیر است .

به گفته وی اگر این مسائل مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد برخی از این اتفاقات قابل پیش بینی خواهد بود ضمن آنکه مهمترین شیوه پیشگیری از مرگ مادر و نوزاد مراقبت قبل و حین بارداری است  زیرا یکسری از بیماری ها که بارداری را پرخطر می کند قابل کنترل بوده و تشخیص به موقع برخی از بیماری ها نیز در حین بارداری می تواند از مرگ مادر و نوزاد جلوگیری کند.

عضو هیات بدوی رسیدگی به جرایم پزشکی سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه  دسترسی به متخصص زنان و زایمان و حضور مداوم  یک ماما حین و بعد از زایمان بر بالین مادر بسیاری از مشکلات را حل می کند  اذعان داشت :  نگرانی جدی که اکنون داریم و وزارت بهداشت  باید پاسخ شفافی در این زمینه دهد و اگر اشتباه می کنیم آن را تصحیح کند این است که در طرح تحول سلامت خدمات مادران و سلامت باروری در سایر خدمات بخش سلامت ترکیب شده است.

 

وی افزود :  از همه نگران کننده تر این است که خدمات مادران را افرادی که تخصص پایه ای ندارند،  ارائه می کنند که  این امر در آینده مشکلاتی را برای سلامت مادر و نوزاد ایجاد می کند .

 

به گفته وی اشتباه استراتژیک در سیاستگذاری ها مواردی از مرگ مادر و نوزاد را ایجاد می کند که نمی توان ساده انگاری کرد و هر کسی نمی تواند  با گذراندن یک دوره تکمیلی خدمات سلامت را به  مادر و نوزاد ارائه دهد همانظور که یک پزشک عمومی با یک دوره تخصصی چند ماهه نمی تواند جراح شود .

 

***رسانه ها در انعکاس برخی اخبار مبالغه نکنند

خداکرمی با بیان اینکه قصور پزشکی و کادر درمانی در حین زایمان  و تولد ممکن است سبب مرگ مادر و نوزاد شود خاطرنشان کرد : اکثر این موارد قابل پیشگیری است و یکی از راهکارها در این زمینه این است که حتی الامکان زایمان به روش طبیعی باشد  ومداخلات حین زایمان صورت نگیرد .

وی اذعان داشت : رسانه ها نباید به چنین مسائلی دامن بزنند زیرا استرس زنان باردار افزایش می یابد اما تمامی این موارد باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و اگر قصوری صورت گرفته سازمان نظام پزشکی بررسی های لازم را برای پیشگیری از موارد آتی انجام دهد.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران با بیان اینکه  نوزادی که به روش طبیعی به دنیا می آید نیاز کمتری به بستری مجدد در بیمارستان دارد؛ گفت : لذا بیشترین تلاش ها باید در این زمینه باشد و دیگر آنکه تجهیزات مورد استفاده در اتاق عمل و بخش زایمانی بهینه سازی شده و استاندارد سازی نیروی انسانی نیز انجام شود.

وی اضافه کرد : هر قدر در حوزه گسترش شبکه مشکل داریم اما خوشبختانه در حوزه بهینه سازی و تجهیز امکانات  اتاق زایمان و استاندارد سازی نیروی انسانی آن قدم های خوبی برداشته شده است .

خداکرمی استاندارد سازی نیروی انسانی را سرمایه گذاری بلند مدت دانست که سبب کاهش بیماری ها و عوارض ناشی از آن در مادران باردار خواهد شد و تصریح کرد : استاندارد سازی نیروی انسانی یکی از حقوق مادران باردار است و این که باید از مراقبت نفر به نفر بهره مند شوند تا میزان عوارض بیماری ها و همچنین مرگ و میر آنها کاهش یابد.

انتهای پیام / ر

(استفاده از اخبار با ذکر منبع بلامانع است)

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.