ﺳﻪشنبه، 8 مهر 1399

اغتشاش تعرفه ای عامل دریافت های غیر قانونی بود/شورای عالی نظام پزشکی از کتاب ارزش نسبی خدمات حمایت می کند

  • 16 آبان 1393
  • 23:07
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 186 بازدید
  • Article Rating
 رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور گفت: جامعه پزشکی از فعالیت معدود افرادی که با عدم رعایت تعرفه ها منزلت جامعه پزشکی را در اذهان عمومی زیر سئوال ببرند برخورد خواهد کرد.

دکتر اسماعیل ایدنی در گفتگو با پایگاه خبری سازمان نظام پزشکی با اشاره به اجرای مرحله سوم طرح تحول نظام سلامت در کشور گفت: در فاز اول این طرح در حوزه درمان شاهد کاهش پرداخت از جیب مردم در بیمارستان های دولتی بودیم و فاز دوم طرح تحول نظام سلامت نیز با تحول در حوزه بهداشت محقق شد.

وی با اشاره به این که فاز سوم طرح تحول نظام سلامت مربوط به کاهش پرداخت از کل جامعه است، گفت: برای اینکه بستر دریافت های خارج از تعرفه در کشور جمع شود و زمینه دریافت وجوه خارج از تعرفه برچیده شود لازم بود که یک بازبینی در ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت به ویژه خدمات پزشکی در کشور صورت گیرد.

ایدنی با بیان اینکه متاسفانه به دلیل اغتشاش تعرفه ای که در حوزه سلامت وجود داشت زمینه و بسترسازی برای دریافت های غیرقانونی از سوی برخی از شاغلین حرف پزشکی وجود داشت گفت: با ابلاغ کتاب جدید ارزش گذاری خدمات سلامت، اتفاقات خوبی در این حوزه محقق شد. بیش از 1700 خدمت فاقد کد در سیستم کدینگ جدید تعریف شدند و بیش از 300 خدمت فاقد پوشش بیمه ای تحت پوشش سازمان های بیمه گر قرار گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن این کتاب ، عدالت بین رشته ای با یکسان سازی K در رشته های بیهوشی، جراحی و داخلی به نحو قابل توجهی احصا شد و علاوه بر آن مقایسه ارزش نسبی کلیه خدمات پزشکی با یکدیگر قابل بررسی شد.

ایدنی همچنین یادآور شد: با اجرایی شدن این کتاب ، اجزای حرفه ای و تکنیکال خدمات سلامت تعیین شد و زمینه بسیاری از منازعاتی که بین بیمارستان ها و ارائه دهندگان خدمت وجود داشت با این تعیین تکلیف برطرف شد.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر این که بسیاری از تعرفه های غیرعادلانه با اجرایی شدن کتاب تعرفه سلامت اصلاح شده اند، خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن این کتاب، زمینه تخلف در تعرفه ها برطرف شد بنابراین ضرورت داشت که همزمان با اجرایی شدن این کتاب، ساز و کار و مکانیزمی هم برای نظارت بر اجرا ی این کتاب طراحی شود.

ایدنی خاطرنشان کرد: مجموعه شورای عالی نظام پزشکی که برآيندي از کل جامعه پزشکی کشور است به دلیل اینکه مطالبات انباشته شده طولانی مدت جامعه پزشکی در حوزه قیمت گذاری خدمات پزشکی در این کتاب پاسخ داده شده است ،از اجرایی شدن این کتاب حمایت کرده اند.

وی افزود: در همین راستا طی هماهنگی با وزارت بهداشت؛ سیستم ملی نظارت بر اجرایی شدن کتاب تعرفه سلامت طراحی شد که این سیستم در شورای عالی نظام پزشکی مصوب گردید و از طریق رئیس کل سازمان نظام پزشکی پس از ارزیابی وزیر بهداشت به دولت ارائه شد و به وسیله دولت ابلاغ گردید.

ایدنی با تاکید بر این که نظارت بر تعرفه خدمات پزشکی نیازمند همکاری های فرابخشی بین نظام پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی، کمیسیون ماده 11 تعزیرات، سازمان های بیمه گر و نمایندگان انجمن های علمی و تخصصی است، تصریح کرد: در این چارچوب روسای شورای هماهنگی سازمان نظام پزشکی کشور با همکاری روسای دانشگاه های علوم پزشکی بر فرایند اجرایی و نظارت بر اجرای تعرفه ها نظارت خواهند کرد.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی تاکید کرد: این همکاری فرابخشی متضمن حفظ و توسعه شاخص های سلامت در کشور و همچنین ارتقای منزلت جامعه پزشکی در بین جامعه است.

ایدنی در خصوص نحوه اجرای بسته نظارتی اجرای کتاب تعرفه سلامت، گفت: با اطلاعاتی که از شوراهای هماهنگی سراسر کشور داریم، خوشبختانه جلسات مشترک و در صورت نیاز جلسات جداگانه ای با حضور کلیه ذینفعان گروه های پزشکی در زمینه نظارت بر اجرای تعرفه ها صورت گرفته است.

وی در تشریح گفت: روسای بیمارستان های خصوصی، روسای انجمن های علمی و تخصصی و افراد پیشکسوت جامعه پزشکی در هر رشته و نیز اعضای هیات مدیره و دادستان های نظام پزشکی هر شهرستان در مراکز استان تشکیل جلسه داده اند و سیاست های مشترک وزارت بهداشت و نیز سازمان نظام پزشکی را در این خصوص به اطلاع کلیه ذینفعان به خصوص فعالان بخش خصوصی رسانده اند.

ایدنی افزود: با جلسات توجیهی که در این زمینه برگزار شد، توانستیم حمایت تام و تمام شوراهای هماهنگی سازمان نظام پزشکی کشور که در حقیقت بازوی اجرایی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران است را جلب کنیم.

وی تصریح کرد: سازمان نظام پزشکی کشور به نمایندگی جامعه پزشکی کشور از تلاش های مجدانه وزیر بهداشت و رئیس کل سازمان نظام پزشکی حمایت تام و کامل خواهد داشت.

ایدنی ضمن قدردانی از تمامی دست اندرکاران و کارشناسان نظام سلامت که در اجرایی شدن این کتاب و تامین منابع مالی لازم جهت اجرای آن مشارکت داشته اند گفت: به عنوان رییس شورای عالی نظام پزشکی از طرف جامعه پزشکی این قول را می دهیم که در اجرای سیاست های وزارت بهداشت و دولت محترم در تحقق عدالت در سلامت و برخورداری آحاد جامعه از خدمات باکیفیت و با قیمت مناسب و عادلانه حمایت کنیم.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی خاطر نشان کرد: طبعا جامعه پزشکی از فعالیت معدود افرادی که با عدم رعایت تعرفه ها منزلت جامعه پزشکی را در اذهان عمومی زیر سوال ببرند برخورد خواهد کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: به هرگونه گزارش مردمی که در این زمینه به سیستم های نظارتی ارجاع شود به طور قاطع و شفاف رسیدگی خواهد شد و خود جامعه پزشکی و سازمان نظام پزشکی در پالایش این افراد پیش قدم خواهد بود./انتهای پیام

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.