یکشنبه، 10 اسفند 1399

وزیر بهداشت در سخنرانی نماز جمعه: ارائه خدمات سلامت به 9 میلیون حاشیه نشین/ مراقب بی‌حرمتی به جامعه پزشکی در تریبون‌های عمومی باشیم

  • 08 آذر 1393
  • 10:12
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 250 بازدید
  • Article Rating
وزیر بهداشت در سخنرانی نماز جمعه: ارائه خدمات سلامت به 9 میلیون حاشیه نشین/ مراقب بی‌حرمتی به جامعه پزشکی در تریبون‌های عمومی باشیم
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تعداد داروهای کمیاب از 300 به 30 قلم کاهش پیدا کرده است، گفت: تا پایان سال تمامی بیمارستانهای کشور نوسازی می شود. در حوزه بهداشت در روستاها و مناطق محروم برای نخستین بار مکمل‌های دارویی و ویتامین ها برای مادران باردار و شیرخواران توزیع شد. در عین حال باید مراقب باشیم در تریبون‌های عمومی، جامعه پزشکی که مورد وثوق و اعتماد مقام معظم رهبری است، مورد بی حرمتی قرار نگیرند.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی،دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران ضمن ابارز خرسندی از اینکه مسئله سلامت در دولت یازدهم جزو اولویت های نخستین دولت قرار گرفته تصریح کرد: با حمایت شخص رئیس جمهور و مجلس نیز توانستیم بخشی از مشکلات بهداشت و درمان مردم را حل کنیم. 300قلم داروی کمیاب امروز کمتر از 30 قلم شده است.
وی با اشاره به اینکه تلاش‌های بسیاری در ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی صورت گرفته، گفت: در ابتدای کار دولت با بحران دارو هم در زمینه قیمت و هم کمبود آن بویژه برای بیماران صعب العلاج مواجه بودیم که با اختصاص 2 هزار میلیارد تومان مشکل دارو حل شد و از 300قلم داروی کمیاب امروز کمتر از 30 قلم دارو کمیاب شده است.
هاشمی تاکید کرد: این بدان معنا نیست که مشکل نداریم، بخش عمده‌ای از مشکلات برطرف شده، ولی همچنان به مسیر حمایتی دولت و مجلس نیازمندیم.ت
توزیع مکمل‌های دارویی و ویتامین‌ها در روستاها
وزیر بهداشت اذعان کرد: برای نخستین بار در طول تاریخ، همه ایرانیان بیمه شدند و امروز بیش از هفت میلیون تحت پوشش نفر بیمه سلامت ایرانیان قرار دارند.در حوزه بهداشت در روستاها و مناطق محروم برای نخستین بار مکمل‌های دارویی و ویتامین ها برای مادران باردار و شیرخواران توزیع شد و همچنین  اضافه شدن واکسن جدید پنج گانه نیز از دیگر دستاوردهای وزارت بهداشت در حوزه بهداشت است.
وی ادامه داد: اجرای بسته بهداشت طرح تحول سلامت واکسن‌های جدید دیگری به برنامه ایمن سازی اضافه خواهد شد.
بهره برداری از ۲ هزار خانه بهداشت تا دهه فجر
وی به بهره برداری از دو هزار خانه بهداشت تا دهه فجر اشاره کرد و گفت: تعداد 5 هزار پزشک به مناطق محروم فرستاده شد و در بخش نوسازی و تجهیز مراکز درمانی  و ارتقاء هتلینگ نیز اقدامات چشمگیری انجام شده بخصوص در شهرستانهای دور دست این مسئله قابل مشهود است که 65 درصد کار پیشرفت کرده و امیدواریم تا پایان سال مراحل بازسازی بیمارستانها تکمیل شود.
هاشمی با اشاره به اینکه این نوسازی مراکز درمانی به معنای افزایش ظرفیت تخت نیست، گفت: یکی از مشکلات ما کمبود تخت  بخصوص در بخش سوختگی و روانی است که با توجه به مشکلات اعتباری موجود، امیدواریم با کمک خیرین و بخش خصوصی در آینده شاهد تاسیس بیمارستانهای زنجیره ای در راستای رفع این کاستی ها باشیم.
وزیر بهداشت افزود: تعداد هفت هزار پزشک متخصص در مراکز درمانی در راستای  ارتقای ویزیت بیماران مشغول خدمت هستند که در ساعات تعطیل نیز ارائه خدمت می کنند.
هاشمی توجه به اورژانس های بین شهری را گامی دیگر از اقدامات وزارت بهداشت ذکر کرد و گفت: 15 پایگاه آمبولانس هوایی با همکاری هوانیروز برای پوشش 150 هراز کیلومتر که فاقد امکانات انتقال بیماران بود، ایجاد شد و امیدواریم در آینده به تعداد 45 پایگاه افزایش دهیم.
وزیر بهداشت افزود: در حمایت از ترویج زایمان طبیعی ، 190 هزار زایمان طبیعی به‌طور رایگان انجام شده و با تقویت مراکز زایمانی تلاش می کنیم که این آمار بیشتر شود.هاشمی با اشاره به سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش جمعیت، گفت: بحث جمعیت یکی از مشکلات جدی کشور است همچنین افزایش جمعیت سالمند نیز یکی از عمده مشکلات بخش درمان است که باید به آن توجه ویژه شود.
 
تحت پوشش قرار دادن 9 میلیون نفر در حاشیه شهرها
هاشمی تحت پوشش قرار دادن 9 میلیون نفر در حاشیه شهرها را یکی دیگر از اقدامات در حوزه بهداشت خواند و گفت: امیدواریم بتوانیم با اجرای طرح تحول سلامت، سیمای سلامت ایرانیان را در شهرهای زیر 50 هزار نفر متحول کنیم.
 
توجه ویژه طرح تحول نظام سلامت به مناطق محروم
وزیر بهداشت گفت: لازم است تشکر کنم از ائمه جماعات که در تریبون های نماز جمعه اجرای طرح تحول سلامت که طرحی انسانی و اسلامی و مورد نیاز مردم است را مورد لطف قرار دادند و نظرسنجی های انجام شده از ائمه جمعه حاکی از کاهش 67 درصدی مراجعات مردم به شهرهای بزرگ است که این نشان می‌دهد این طرح در مناطق محروم و روستاها از نتایج خوبی بهره مند بوده است.
 
اجرای عدالت نسبی در ارزش گذاری خدمات سلامت
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه جامعه پزشکی، جامعه افتخارآفرین کشور  و همواره در صف خدمت در حوزه سلامت هستند، گفت: اجرای گام سوم طرح تحول سلامت که همان اجرای عدالت نسبی در ارزش گذاری خدمات سلامت در بین رشته ها وتعیین تعرفه های سلامت از مهمترین اهداف این مرحله است و باید مراقب باشیم انتقاداتی که از سوی گروه های مختلف مطرح می شوند منجر به تخریب اعتماد بین پزشک و بیمار نگردد.
هاشمی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری هنگام ترخیص از بیمارستان، گفت: به گفته ایشان خدمات حوزه سلامت عین الیقین شد نشان از باور قلبی ایشان نسبت به بهبود خدمات سلامت است و باید تلاش کنیم لباس مقدس پزشکان که نشانه باور و اعتقاد قلبی مردم است آلوده حاشیه سازی ها نشود.
همکاری رسانه ملی با حوزه سلامت
وزیر بهداشت همچنین در ادامه سخنانش ضمن تشکر از همکاری مناسب صدا و سیما با حوزه سلامت در یک سال گذشته، گفت: امیدواریم در مدیریت جدید صدا و سیما این همکاری استمرار یابد و همچنین ضرورت دارد که مراقب باشیم در تریبون های عمومی، جامعه پزشکی که مورد وثوق و اعتماد مقام معظم رهبری است، مورد بی حرمتی قرار نگیرند.بخش مهمی از تامین سلامت مربوط به خود مردم استوزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بخش مهمی از تامین سلامت مربوط به خود مردم است که باید از طریق خود مراقبتی، رفتارهای پیشگیرانه و اصلاح سبک زندگی خود سلامتی خود را تضمین کنند ضمن اینکه مشارکت سایر دستگاههای مرتبط با سلامت نیز باید بیشتر شود چرا که وزارت بهداشت تنها مسئول تامین 20 درصد از سلامت مردم را به عهده دارد و 80 درصد مابقی سایر دستگاه ها هستند.
هاشمی افزایش مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، فشار خون و دیابت را در رعایت نکردن سبک تغذیه، چاقی مفرط و کم تحرکی اعلام کرد و گفت: باید با رعایت بهداشت و الگوی صحیح تغذیه بخصوص لقمه حلال به سلامتی خود کمک کنیم.منویات رهبری را سرلوحه تصمیم گیریها قرار می دهیم.
وی در پایان گفت: باید تلاش کنیم در راستای سیاست های کلی سلامت، بتوانیم منویات رهبری را سرلوحه کاری دولت و وزارتخانه قرار دهیم و با حمایت مجلس، قوه قضاییه درگیر حاشیه هایی که ایجاد می شود، نشویم و تمرکز خود را از هدفمان که خدمت به مردم است که جزو اعمال صالح به شمار میآید دور نکنیم.
انتهای خبر/
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.