یکشنبه، 19 آذر 1402

5برابر نیاز کشور توان تولید دارو داریم

5برابر نیاز کشور توان تولید دارو داریم
مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه 4 یا 5 برابر نیاز کشور توان تولید دارو داریم گفت : امیدواریم بتوانیم ترازمان را در صادارت دارو مثبت کرده و یا حداقل برابر با میزان واردات کنیم.

دکتر مهدی پیرصالحی مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در گفتگو با خبرنگار سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه صنعت داروسازی  ایران از لحاظ تیراژ تولید  در بهترین شرایط خود قرار دارد ، اظهار داشت :  صنعت داروسازی بیش از 97 درصد داروهای کشور را تولید می کند و در داروهای" بایو تک" جز کشورهای پیشتاز است .

وی با اشاره به اینکه هم اکنون چند کارخانه بایوتک  در کشور این داروها را تولید و یا در گایدلاین آنها برای تولید قرار دارد ؛ افزود : صنعت داروسازی به شدت در حال پیگیری ارتقا و رشد خود است و با توجه به ضوابط سختگیرانه ای که سازمان غذا و دارو برای ارتقا کیفیت گذاشته است تلاش زیادی در صنایع شروع شده است .

وی با اعلام اینکه بازار ایران گنجایش تولید این شرکتها را ندارد ؛ ادامه داد : شاید 4 یا 5 برابر نیاز کشور توان تولید داریم که این امر موجب رقابت منفی در داخل کشور می شود بنا بر این لازم است صنایع  تمام تلاش خود را در ارتقا کیفیت و ورود به بازارهای خارجی انجام دهند .

پیرصالحی با اشاره به اینکه صنایع داروسازی روی بحث های GMPو کیفیت خود کار می کنند و مذاکرات و مراوداتی  نیز در خصوص صادرات دارند ؛ خاطرنشان کرد : متاسفانه صادرات ما  نسبت به واردات دارویی کمتر است و حدود یک میلیارد دلار واردات دارویی داریم در حالی که میزان صادرات 180 میلیون دلار است.

مدیر کل نظارت بر دارو سازمان غذا و دارو خاطرنشان ساخت : امیدواریم بتوانیم ترازمان را مثبت کرده یا حداقل برابر با واردات کنیم یعنی اگر یک میلیارد دلار واردات دارویی داریم یک میلیارد دلار هم در مقابل صادرات دارویی داشته باشیم.

انتهای پیام / ر

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.