جمعه، 3 اردیبهشت 1400
  
  • 1399/12/15
گزارش روز

دکتر قاسم جان بابایی

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در کشور کمبود تخت بیمارستانی داریم

ما هنوز نمی‌دانیم انتهای کرونا کجاست و ممکن است که به یک بیماری مزمن منطقی تبدیل شود، تشخیص زودرس، بستری زودهنگام، توجه به سلامت روان، مدیریت تغذیه، مدیریت صحیح در استفاده از داروهای مختلف، فرماندهی و مدیریت بحران ها و مستند سازی را از جمله گام‌های اجرایی مدیریت درمان کووید 19 دانست.

تعداد تخت های بستری نسبت به جمعیت کشور کافی نیست، به همین منظور باید تلاش کنیم بیماران سرپایی را هرچه سریع تر سر و سامان دهیم. بیمارستان هراسی از دیگر مشکلاتی است که در کشور ما وجود دارد به همین دلیل بیماران با تاخیر به بیمارستان مراجعه می کنند؛ باید از ظرفیت بخش های خصوصی و عمومی به درستی استفاده کنیم.
 در کشور ما مردم به بخش خصوصی توجه دارند و می خواهند از این بخش خدمت دریافت کنند؛ ما نمی توانیم مسیر مردم را تغییر دهیم و نباید اصراری بر این موضوع داشته باشیم؛ باید تلاش کنیم همان مسیر را ساماندهی کنیم. ارائه خدمت به همه بیماران در بخش دولتی امکان پذیر نیست؛ ساماندهی، جهت دهی و نظارت صحیح بر عملکرد بخش خصوصی که از ظرفیت های کشور است، بسیار مثمر ثمر خواهد بود. 
 ما اگر از  ظرفیت های این چنینی استفاده کنیم بسیاری از مراجعات مدیریت می شوند؛ تعرفه خدمات مراقبت در منزل هفته آینده ابلاغ خواهد شد و می توانیم با استفاده از این ظرفیت بسیاری از مشکلات را در منازل رفع کنیم. در بسیاری از بیمارستان ها  کلینیک تنفسی اختصاصی تاسیس شده است که بار مراجعه به اورژانس را تا حد زیادی کاهش داده اند.  و باید به به سلامت روان بیماران در منزل و بیمارستان ها توجه کنیم. متاسفانه در این بخش موفق عمل نکرده ایم و یکی از مواردی است که اکنون مغفول مانده است؛ باید در بیمارستان ها از تیم های مددکاری استفاده کنیم. 
 
وی ضرورت ساماندهی استفاده از آنتی بیوتیک ها را بسیار مهم اعلام و عنوان کرد: یکی از عوامل موفقیت ما در دوران شیوع کرونا فرماندهی اوضاع توسط روسای دانشگاه های علوم پزشکی است. 
 
ضرورت اصلاح نظام اقتصادی و مالی در بیمارستان ها 
 

جان بابایی با بیان اینکه دانش تغذیه‌ای، توانبخشی، اقتصاد سلامت و تعاملات سازنده با بیمار و همراهان وی از جمله مواردی است که پزشکان باید اطلاعات کافی در این حوزه ها داشته باشند، توضیح داد: کادر درمان باید به سلامت روان بیمار توجه ویژه ای داشته باشند، ما هنوز درمورد تغذیه بیماران کرونایی به یک شرایط مطلوب دست نیافته ایم. 
 
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: هرچه بتوانیم بیمارستان ها را مستقل کرده و تلاش کنیم به صورت زنجیره ای با یکدیگر کار کنند بسیار موفق تر خواهیم بود. 
 
نظام اقتصادی و مالی در بیمارستان ها باید اصلاح شود و اگر این امر محقق نشود دستاورد خوبی نخواهیم داشت و در فرآیند ارائه خدمت موفق نخواهیم بود. تعرفه ها ایراد دارند؛ هزینه خدمات پزشکی باید براساس سختی کار و نه رشته تحصیلی تعیین شود. باید تحول بزرگی در نظام نظارت الکترونیکی داشته باشیم و براساس شاخص های حیاتی باشد. اگر برای تک تک اشتباه های خود تصمیم صحیح اخذ نکنیم در حق مردم جفا کرده ایم.