پنجشنبه، 20 مرداد 1401

پویش مدافعان سلامت

همدلی با مدافعان سلامت" به معنای درک دنیای شخصی کادر درمان؛ انگار (!) که دنیای خودتان است و البته قید انگار مهم است و نباید از بین برود؛ چراکه هیچگاه در شرایط واقعی هیچکس نمی تواند شرایط حاکم بر دیگری را تجربه عینی و واقعی نماید. در واقع یعنی تلاش برای حس کردن ترس و سردرگمی، خشم و ... که در طول شیفت های طولانی به فرد مستولی می گردد؛ چنان‌که انگار حس خودتان بوده؛ بدون این‌که خشمگین شده، بترسید، یا این‌که سردرگم شوید. نظر به ایفای نقشِ شایسته مدافعان سلامت، هم اینک نوبت عموم مردم و صنایع کشور است که در قالب سهم خویش از مسئولیت اجتماعی؛ حداقل از طریق رعایت فاصله اجتماعی و مسائل بهداشتی و استفاده از ماسک، به کاهش بار بیمارستان‌ها (کادر درمان) کمک نمایند.

نظر به ایفای نقشِ شایسته مدافعان سلامت و لزوم تقویت و ارتقاء روحیه کادر درمان و بالاخص جامعه پزشکان خدوم درگیر در حوزه کرونا و بنا به اقتضای مسئولیت اجتماعی و صنفی سازمان نظام پزشکی، به ابتکار ریاست محترم سازمان نظام پزشکی پویشی تحت عنوان "پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت" طرح ریزی گردید. پویش مذکور از تاریخ 25 تیرماه و طی کنفرانس خبری غیرحضوری جناب آقای دکتر ظفر قندی به عموم معرفی گردید. 
شایان ذکر است که پویش ملّی مذکور، از نوع اجتماعی و جهت آموزش و فرهنگ سازی طراحی شده است که مشتمل بر یک پویش اصلی تحت عنوان پویش ملّی"همدلی با مدافعان سلامت" و با چندین ایستگاه میانی، با اهداف و مفروضات ذیل می‌باشد. 

 • جلوگیری از روند رو به رشد انتقال بیماری و شکست زنجیره شیوع از طریق انگیزش حس همدلی آحاد مردم با کادر درمان و نتیجتا! رعایت بیشتر سهگانه "ماسک زدن، حفظ فاصله اجتماعی، شستشوی دست"
 • تجدید روحیه کادر درمان و بویژه پزشکان، پیش از آغاز موج احتمالی بعدی در پاییز و زمستان از طریق
 • تکریم ایثارگری شهدای خدمت و خانواده معزز ایشان
 • تکریم زحمات، فداکاری جامعه نظام پزشکی، تجدید روحیه ایشان و خانواده معزز ایشان بالاخص بالاخص پزشکان درگیر در حوزه کرونا 
 • تقویت پیشانی سلامت جامعه در مبارزه با موج احتمالی بعدی کرونا و سایر اپیدمی‌ها
 • ترمیم جایگاه و سرمایه اجتماعی فیمابین جامعه پزشکی و جامعه و دولت

در راستای نیل به اهداف فوق و نظر به ابعاد گسترده و فراگیر بیماری کرونا که مقابله با آن نیازمند عظمی ملی و فرا بخشی است، سازمان نظام پزشکی از حمایت و همکاری نزدیک مجموعه وزارت بهداشت و سازمان‌های تابعه همچون اورژانس کشور و بهزیستی و ...، سازمان صدا و سیما و به ویژه مدیریت شبکه سلامت، شهرداری تهران، شرکت شهر سالم شهرداری تهران، نظام پزشکی های استان و بهره‌مند گردیده است.

از جمله مصادیق همکاری و حمایت‌های صورت گرفته می‌توان به تخصیص تابلوهای شهری توسط شهرداری محترم تهران اشاره نمود که به اطلاع‌رسانی هرچه بهتر و گسترش پیام پویش کمک شایانی نموده است. 

پخش برنامه‌های تخصصی در شبکه سلامت و تسهیل هدفمند جهت حضور نمایندگان جامعه نظام پزشکی در برنامه‌های صدا و سیما از دیگر جلوه های این همکاری می باشد.

از دیگر برنامه های مرتبط با پویش "همدلی با مدافعان سلامت" می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1. راه اندازی پویش نقش تقدیر: که در آن عده ای از هنرمندان کشور به چهره‌نگاری شهدای خدمت پرداخته و عده ای دیگر از نقاشی های با موضوعات آزاد خود را جهت هدیه به کادر درمان به دبیرخانه این پویش تقدیم نموده اند. شایان ذکر است که تاکنون قریب به  800 اثر به دبیرخانه واصل گردیده است.
 2. چهل روایت همدلی: در حرکت سمبلیک و ارزشمند دیگری که توسط جامعه هنرمندان کشور رقم خورد، هنرمندان محبوب جامعه از طریق ثبت پیام همدلی ضبط ویدئوهای خانگی به حمایت و تکریم کادر درمان کشور مبادرت می نمایند. هدفگذاری صورت گرفته برای این اقدام ارزنده، ثبت و ماندگار نمودن چهل پیام همدلی تحت عنوان "چهل روایت همدلی" می باشد.
 3. محتوای فرهنگی: موجب فخر و مباهات است که هنرمندان مطرح کشور در عرصه موسقی نیز در زمینه شعر و ترانه، تولید نماهنگ و کلیپ با موضوع تجلیل از مدافعان سلامت مشارکت فعالی داشته اند. 
 4. تولید مستند شهدای خدمت: از جمله مهمترین بخش های این پویش تکریم و تجلیل از ایثارگری شهدای خدمت از طریق ثبت یاد و خاطره و خط مشی انسانی ایشان بعنوان ذخیره فرهنگی جامعه است. این اقدام ارزشمند طی تفاهمنامه با مشارکت داوطلبانه خبرگزاری رکنا در حال گردآوری و تدوین است.
 5. اطلاع رسانی : از طریق برگزاری کنفرانس خبری دوره‌ای و منظم در روزهای چهارشنبه 
 6. تبلیغات شهری : از طریق بیلبورد و استرابوردهای سطح شهر تهران
 7. شعار پویش : بمنظور همسو سازی و هم افزایی تلاش های صورت گرفته در حوزه فضای مجازی، شعاری تحت عنوان "جان ما ایران ما" در کنار #همدلی_با_مدافعان_سلامت در نظر گرفته شده است که امید است با حمایت مردم فهیم و قدرشناس بصورت روزافزون در فضای مجازی مورد حمایت و گسترش قرار گرفته، موجبات تقویت روحیه و دلگرمی کادر درمان خسته و خانواده های ایشان در سراسر کشور را فراهم نماید.