پنجشنبه، 20 مرداد 1401

درباره رویداد

در تقویم رسمی کشور، یکم شهریور ماه به مناسبت تولد حکیم عالیقدر، شیخ الرئیس ابوعلی سینا روز پزشک نامگذاری گردیده است. به همین مناسبت در سنوات گذشته مراسم نکوداشتی با حضور مدعوینی از چهره‌های برتر جامعه پزشکی در حوزه های مختلف برگزار می شد که طی آن جامعه پزشکی به همراه خانواده خود ساعتی را به دورهمی و بهره مندی از برنامه های فرهنگی و هنری سپری می کردند؛ اما امسال به دلیل شیوع کرونا ... 

اما امسال که به لزوم رفع و کاهش خستگی مضمن پزشکان سرافراز کشور - ناشی از 8 ماه مبارزه در صف مقدم مبارزه با بیماری مهلک کرونا- انتظار می رفت بتوانیم مراسمی باشکوه تر در جهت تجلیل از ایثارگری های ایشان و گرامیداشت و تکریم خانواده های معزز خدمت برگزار نماییم، متاسفانه نه تنها به دلیل روند افزایشی مجدد کرونا این مهم میسر نگردید، بلکه در عوض امسال و متفاوت با سالهای گذشته، پزشکان اول شهریورماه را در کنار سایر عزیزان کادر درمان و با شیفت های طولانی و متفاوت تجربه خواهند نمود.
بر همین اساس و بنا به مسئولیت صنفی و اجتماعی سازمان نظام پزشکی کشور از بابت کمک به تحکیم سنگرهای سلامت جامعه و ارتقاء روحیه اعضاء نظام پزشکی و بویژه پزشکان؛ سازمان نظام پزشکی تصمیم گرفت تا بر خلاف سنوات گذشته و به جای برگزاری مراسمی با حضور حداکثری خانواده پزشکان ( که درسال 98 بالغ بر 1700 نفر بود)، در هماهنگی با سازمان های نظام پزشکی مراکز استان ها، امسال بصورت کاملا محدود به قدردانی نمادین از خانواده معزز شهدای خدمت کادر درمان، قهرمانانی از حوزه کرونا و نخبگان و مفاخر پزشکی مبادرت نماید. 

مدعوین این رویداد معدودی از خانواده های معزز شهدای خدمت، نخبگان پزشکی و مسئولان کشوری و بین المللی حوزه درمان خواهند بود. با توجه به محدودیت کرونا، پوشش مراسم از طریق شبکه سلامت و سایر بسترهای مبتنی بر اینترنت انجام خواهد شد.

اهداء لوح یادمان و نشان مدافع سلامت به خانواده معزز شهداء و پخش کلیپی از شهداء خدمت به هنگام اهداء هدایا مهمترین بخش از این رویداد خواهد بود.

با اعتقاد قلبی به این واقعیت که هیچ پاداشی جبران از جان گذشتگی این روزهای کادر درمان و جامعه پزشکی نخواهد نمود و اثربخش ترین مرحم بر خستگی مضمن ایشان، همدلی مردم قدردان جامعه خواهد بود، امید است همراهی مردم شریف در پویش "همدلی با مدافعان سلامت" بتواند ، بصورت روزانه (و نه تنها در روز پزشک و پرستار و ...) تا کنترل و ریشه کنی کرونا انرژی مضاعفی را به کادر درمان منتقل نماید.