پاسخ سازمان نظام پزشکی به نامه معاون قضایی دادستان کل کشور

پاسخ سازمان نظام پزشکی به نامه معاون قضایی دادستان کل کشور

پاسخ سازمان نظام پزشکی به نامه معاون قضایی دادستان کل کشور

دکتر ظفرقندی طی نامه‌ای به معاون قضایی دادستان کل کشور در خصوص الزام پزشکان به استفاده از دستگاه کارتخوان توضیحاتی را ارایه نمودند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل پیرو نامه معاون محترم قضایی دادستان کل کشور در خصوص الزام پزشکان به استفاده از دستگاه کارتخوان، دکتر ظفرقندی رئیس شورای عالی و سرپرست سازمان طی نامه‌ای ضمن پاسخ بر اهتمام پزشکان بر رعایت رفاه بیماران و مراجعه‌کنندگان تأکید کردند.

در این نامه آمده است:

 

جناب آقای محمدجواد حشمتی

معاون قضایی محترم دادستان کل کشور

 

با سلام و احترام

ضمن سپاس از بذل توجه آن جناب نسبت به جامعه خدوم پزشکی و در پاسخ به نامه شماره 112/832/2/973/140 مورخ 10/10/1397 در مورد الزام پزشکان کل کشور به استفاده از دستگاه کارتخوان موارد ذیل را به استحضار می‌رساند:

1- وظایف و اختیارات سازمان نظام پزشکی در قانون تشکیل این سازمان بر شمرده شده و قانونگذار عملاً اختیاری برای ایجاد الزامات مذکور و نیز امکان دستور و نظارت برای صاحبان حرف پزشکی و وابسته در این مقوله و در مطب‌ها قائل نشده است.

2- قوانین جاری کشور به ویژه ماده 274 اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم در مقام اشاره به جرایم مالیاتی استفاده از دستگاه کارتخوان توسط مشمولین و مودیان را الزام و اجبار و خودداری از آن را بزه قلمداد نکرده است. لذا ابلاغ این امر به عنوان دستور یا تکلیف از طرف سازمان نظام پزشکی محل ایراد است.

3- با توجه به این که دسترسی به حساب‌های بانکی مشمولین مالیاتی در رسیدگی بر درآمد و تعیین مالیات برای وزارت دارائی وجود داشته و اولی بر نقش کارتخوان‌هاست، عدم استفاده از کارتخوان آن هم در شرایطی که وجوه در گردش بسیاری از پزشکان و سایر اعضای سازمان در اقصا نقاط کشور بسیار کم است نمی‌تواند نشانه‌ی متقضی بر انتساب فرار مالیاتی به پزشکان باشد.

4- تاکنون هیچ‌گونه مطالعه یا بررسی آماری دقیق در خصوص تعداد مؤسسات پزشکی یا پزشکانی که از دستگاه کارتخوان استفاده نمی‌کنند صورت نگرفته است. به نظر می‌رسد چنانچه این عده در اقلیت باشند محلی برای مناقشه در این خصوص نخواهد بود، به ویژه که اشتغال هم زمان در چند مطب یا مراکز پزشکی و یا ارائه خدمات به صورت شیفتی در مراکز درمانی و سایر موارد پیشگفت نیز باید مورد توجه دقیق قرار گیرد.

ضمن سپاس فراوان از توجهات آن جناب اشعار می‌دارد که ایجاد تسهیلات لازم برای بیماران و مراجعان اعم از دستگاه کارتخوان و یا هر اقدام رفاهی دیگر، موضوعی است که همواره توسط این سازمان به اعضای خود توصیه شده و مجدداً نیز این مهم مورد تأکید قرار خواهد گرفت.

 

دکتر محمدرضا ظفرقندی

رئیس شورای عالی

و سرپرست سازمان نظام پزشکی

۱۳۹۷/۱۰/۲۶