شنبه، 12 آذر 1401

اعمال سلیقه در مالیات های متخصصان زیاد شده است

اعمال سلیقه در مالیات های متخصصان زیاد شده است
عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی با ا شاره به این که پزشکان یکی از منضبط ترین گروههای مرجع در پرداخت مالیات هستند گفت : اعمال سلیقه برای پرداخت مالیات متخصصان در دو استان همجوار بیشتر از گذشته شده است.

حسین بابایی عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی در گفت و گو با خبرنگار نظام پزشکی با اشاره به این که دریافتی پزشکان کاملا مشخص بوده و به راحتی توسط سازمان امور مالیاتی قابل محاسبه است اظهار داشت : جامعه پزشکی یک گروه فرهیخته است که خود تمایل به همکاری در پرداخت مالیات را دارد و نسبت به سایر گروههای اجتماعی یکی از منضبط ترین ها در پرداخت به موقع مالیات است.

وی با ا شاره به این که صورتحساب مراکز درمانی و حتی بخش خصوصی کاملا شفاف بوده بطوری که کسی نمی تواند سند سازی کرده و از مالیات فرار کند افزود :آن چه جامعه پزشکی را رنج می دهد این است که برابری در پرداخت مالیات نسبت به درآمدهای کلان در جامعه قابل قبول نیست یعنی گروه اندکی هستند که درآمدهای بالایی دارند و نباید کل جامعه پزشکی را با آن گروه مقایسه کنند.

وی ضمن بیان این مطلب که 70 درصد جامعه پزشکی را پزشکان عمومی تشکیل می دهند ادامه داد : پزشکان عمومی درآمد بالایی ندارند و نباید با پزشکان متخصصی که به دلیل حساسیت شغلی خود درآمد بالا و نه غیرمتعارف دارند، مقایسه شوند.

بابایی با اشاره به این که اگر دیدگاهها نسبت به گروههای پزشکی عوض نشود عوارضی را در برخواهد داشت تصریح کرد :  متاسفانه سازمان امور مالیاتی دربحث طبقه بندی مالیاتی پزشکان از اطلاعات کارشناسی شده سازمان نظام پزشکی استفاده ای نمی کند در حالی که ممکن است برخی از پزشکان توانایی پرداخت مالیات را نداشته باشند یا بر اساس نیاز مردم به یک قشرخاص لازم باشد آن گروه از تخفیف مالیاتی برای خدمت رسانی به بیماران بهره مند شوند.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی با تاکیدبر این که سلیقه ای عمل کردن درخصوص مالیات پزشکان آسیب زننده است ، خاطرنشان کرد : در دو استان همجوار میزان مالیات متخصصان کاملا متفاوت است و حتی در سال هایی که تفاهم نامه امضاء می شد این اعمال سلیقه وجود داشت که اکنون بیشتر شده است.

 

وی افزود : پرشکان بر اساس قانون مالیات های مستقیم جز اقشاری هستند که باید هر سه ماه دریافتی های خود را به سازمان امورمالیاتی اعلام کنند در حالی که می توانیم مشمول تفاهم نامه شویم و بیمه ها نیز کسورات مالیاتی را دریافت نمی کنند و خود پزشکان باید برای این امر مراجعه کرده و پرداخت به موقع داشته باشند.

** خود اظهاری بهترین روش پرداخت مالیاتی برای پزشکان است

بابایی با اشاره به این که تفاهم نامه های مالیاتی که قبلا وجود داشت به عدالت نزدیک تر بود گفت :  یکی از معضلاتی که اکنون با آن مواجه هستیم درآمدهای متفاوت داخل خود رشته یا بین رشته هاست و در استان ها نیز کاملا سلیقه ای عمل می شود و مالیات ها متفاوت است.

وی ضمن ابراز این مطلب که حوزه های مالیاتی پزشکان باید تخصصی بوده و ممیزی ها به ریزه کاری های پزشکی آشنا باشند اذعان داشت : یکی از منضبط ترین گروهها در پرداخت مالیات پزشکان هستند زیرا قبل از آن که پولی به حساب پزشک برود مالیات و کسورات آن نقد می شود و می توان گفت از حلال ترین رشته های مالیاتی در جامعه هستند که به راحتی درآمدشان قابل دسترس است.

به گفته وی جامعه پزشکی آینده خود را فدای شغلش کرده است و سختی ها و مشقات کاری آن ها از سایر گروههای اجتماعی بیشتر است بنابر این دور از انصاف است که درآمدهای آن ها را که حاصل عمر و وقتشان است نامتعارف بدانیم در حالی که کارهای کلینیکال پزشکی را نمی توان ارزش گذاری کرد .

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی یاد آور شد : سختی کار پزشکان قیمت ندارد و با هر زنگ تلفن استرس به پزشک معالج یک بیمار وارد می شود و در ایام تعطیل نیز باید به انجام کارهای کلینکال در بیمارستان ها بپردازند در حالی که مثلا 10 ماه است کارانه خود را دریافت نکرده اند و اگر اقتصاد با زمان تعریف می شود کدام جامعه این صبر را دارد که با این اوضاع اقتصادی همچنان مشتاقانه به کار خود ادامه دهد؟!

انتهای پیام / ر

(استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است)

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.