ﺳﻪشنبه، 8 آذر 1401

توحه ویژه قانونگذار به جامعه پزشکی

توحه ویژه قانونگذار به جامعه پزشکی
رییس کل سازمان نظام پزشکی در مراسم آغاز به کار چهارمین همایش سراسری هیات های انتظامی گه با حضور معاون اول قوه قضاییه،وزرای بهداشت ورفاه برگزار شد گفت: قانون گذار همواره به جامعه پزشکی به علت اهمیت جایگاهی که در اجتماع دارد، توجه کرده است.
 

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه در شروع دور جدید سازمان نظام پزشکی به علت اختلال در صدور حکم، به مدت 6 ماه هیات های انتظامی در سراسر کشور در حالت شبه تعلیقی به سر می برد و موجب سرگردانی مردم و مراجعین در سراسر کشور شده بود، گفت: در مهرماه سال جاری که منتخبین نوین جامعه پزشکی مشغول به کار شدند، راه اندازی مجدد هیات های انتظامی کشور مطرح بود که به سرعت این کار صورت گرفت.

علیرضا زالی با اشاره به اینکه امروز 198 دادسرای انتظامی نظام پزشکی در شهرستان ها و اقصی نقاط کشور مستقر هستند، افزود: در حال حاضر 202 هیات انتظامی بدوی در سراسر کشور وجود دارد و در استان های فارس، اصفهان، همدان و دزفول دو شبعه هیات بدوی برای کاهش اطاله دادرسی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: به همه روسای شورای هماهنگی و روسای نظام پزشکی استان ها این اختیار داده شده که بتوانند به تشکیل هیات های متعدد بدوی و تجدید نظر اقدام کنند تا برای رسیدگی به پرونده ها با سرعت عمل بیشتری اقدام شود. امید است اطاله دادرسی که نگرانی مردم و جامعه پزشکی است، کاهش یابد.  

زالی با طرح این موضوع که در حال حاضر 385 نفر در کسوت هیات های تجدید نظر خدمت می کنند، اظهار داشت: در سراسر کشور 35 هیات تجدید نظر استانی وجود دارد و در استان های مازندران، آذربایجان غربی، خوزستان و تهران، دو هیات تجدید نظر استانی تشکیل شده است.  در مجموع در هیات های بدوی بالغ بر 2 هزار و 222 نفر از افراد خوشنام جامعه پزشکی در اقصی نقاط کشور فعال هستند .

وی ادامه داد:  همچنین 809 دادستان در دادسرای انتظامی سراسر کشور کنار دادیارانی که انتخاب شدند، رسیدگی اولیه پرونده انتظامی را در دستور کار قرار می دهند. مجموع غیر از همکارانی که از پزشکی قانونی و قوه قضاییه مستقیما به مجموع هیات های ما معرفی می شوند، بالغ بر 3 هزار483 نفر در جایگاه ناوگان انتظامی سازمان نظام پزشکی در بحث نیروی انسانی در کسوت های هیات های تجدید نظرٰ، بدوی و عالی مشغول فعالیت هستند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با عنوان اینکه در حال حاضر بالغ بر هزار و 100 نفر از اساتید برجسته پزشکی کشور که افراد خوشنام و مورد اعتماد مردم و جامعه پزشکی هستند، در جایگاه کارشناسان تخصصی در کنار هیات هاخواهند بود، ابراز داشت: خوشحالیم که اعلام کنیم برای نخستین بار تمام این افراد با معرفی انجمن های علمی تخصصی که افراد خوشنامی نیز بوده و از وجاهت بالایی برخوردارند، دراین هیات ها حضوردارند.

وی خاطرنشان کرد: امروز بالغ بر یک بانگ 3 هزار نفره کارشناس مبرز در کنار هیات های انتظامی حضوردارند که می توانند به عنوان منابع کارشناسی و تصمیمات علمی و فنی در کنار هیات های انتظامی باشند.

زالی همچنین ادامه داد: بعد از گذشت 40 سال برای اولین بار هیات عالی انتظامی را به دو هیات عالی (شعبه اصلی و شعبه دوم) افزایش دادیم.

وی با توضیح اینکه تعداد مراجعات در 6 ماه نخست امسال برای پرونده های موجود به علت تامین زیر ساخت نیروی انسانی و هیات ها است، گفت:  در سال جاری مجموعه شکایت های ثبت شده در در 6 ماهه اول سال در دادسراهای انتظامی نظام پزشکی در سراسر کشور بالغ بر 2 هزار و 490 مورد بوده که از این تعداد حدود 2 هزار و 170 مورد در هیات های بدوی جاری، 711 پرونده در هیات های تجدید نظر استانی  و 141 پرونده در هیات های عالی به ثیت رسیده اند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه مهم ترین و فربه ترین بخش قانون انتظامی که از ماده 28 تا 41 قانون نظام پزشکی را در بر می گیرد، ناظر به حوزه انتظامی کشور است، خاطرنشان کرد: در واقع قانون گذار در کشور ما توجه ویژه به جایگاه والا و مقدس جامعه پزشکی داشته و به همین علت رسیدگی به تخلفات در این حوزه را به خود مجموعه سپرده است.  

وی ادامه داد: این هم نشان دهنده آن است که قانون گذار همواره به جامعه پزشکی به علت اهمیت جایگاهی که در اجتماع دارد، توجه کرده است. باید مسائل مربوط به پزشکان را در دورن خانواده خود پزشکان مورد بررسی و تحت تحلیل قرار داد.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، گفت: راهبرد عمومی برای همه ما در رسانه ها، در فضای اجتماعی و در فضاهای عمومی، فرمایشات گوهربار مقام معظم رهبری است. ایشان مهندسی گفتمان های اجتماعی را در سال های اخیر به عنوان کار بخردانه و هوشمندانه ترسیم کرده اند.  

زالی اظهار داشت: ایشان فرمودند جامعه پزشکی کشور باید مورد تکریم و تقدیس قرار گیرد و ایشان دو بار در فرمایشات خود تصریح فرمودند که من اصراردارم از واژه مقدس برای جامعه پزشکی استفاده شود. این راهبرد اساسی ما است و اساسا هم فکر می کنم از این منظری که اعتماد مهمترین عنصر روابط بین بیماران و پرشکان است، باید همه تلاش کنیم با سازه عنصر اعتماد پیش رویم.

وی ابراز داشت: ارتباط مردم با اطبای ایرانی یک ارتباط از جنس شرقی و بر اساس ملاطفت و هیجانات مثبت است. باید همه کمک کنیم و از جامعه پزشکی و مردم صیانت کنیم تا مورد ابراز لطف مستمر مردم باشیم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به بند "ز" ماده "3 " قانون تشکیل نظام پزشکی گفت: در واقع مرجع رسمی برای دادگاه و دادسراهای کشور در حوزه بزه انتظامی پزشکی در اختیار نظام پزشکی است.  لذا توجه به این مهم پرونده هایی را که  دراین زمینه مصداقیت دارند، به نظام پزشکی فرستاده شود.

وی اظهار رداشت: قانونگذار آن قدر برای جامعه پزشکی اهمیت ویژه ای قائل بوده که درتبصره 2 ماده 41 قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی حتی در مواردی که بزه اجتماعی غیر صنفی وحرفه ای برای پزشک حاصل می شود را به نظام پزشککی سپرده تا  کارشناسان هیات های بدوی ما در امور غیر تخلفات صنفی و حرفه ای هم بتوانند به عنوان مشاورین قوه قضاییه عمل کنند و این نشان می دهد که چقدر جایگاه جامعه پزشکی از نظر قانون گذار مهم بوده است.

زالی در پایان اضافه کرد: همچنین در همین ماده 41 مشاهده می کنیم که دادسراها و دادگاه ها پیش از جلب این پزشک باید مراتب را به هیات های بدومی انتظامی محل و شهرستان اعلام کنند که من فکر می کنم آیت الله اژه ای این چند مورد را به همکاران خود مجددا اعلام کنند که انجام شود.

 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.