سازمان نظام پزشکی

تاریخ: 03 اسفند 1400

هزینه بیمارستان ها از جیب پزشکان پرداخت می شود

دکتر سید سجاد رضوی، دبیر شورای عالی بیمه سلامت و مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری بیمه سلامت در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد آسیب شناسی تعرفه‌های درمانی گفت: قطعا تعرفه موثر است ولی تمام فرآیندهای حوزه سلامت بایستی به موازات اصلاح تعرفه دیده شوند.

وی با بیان اینکه در سیستم پرداخت موجود جامعه پزشکی از تعرفه‌ها ناراضی است و سازمان‌های بیمه‌ای با کمبود منابع مواجه‌اند بیان داشت: به موازاتی که تعرفه‌ها افزایش می‌دهیم اگر نظام پرداخت اصلاح نشود باز مشکلات باقی خواهد ماند.

رضوی اظهار داشت: نظام پرداخت فی فور سرویس که در حال حاضر در کشور ما اجرا می‌شود در اکثر کشور‌های جهان جمع شده است و بسیاری از کشورهای اروپایی که شاخص بهداشتی قابل قبولی دارند به این نتیجه رسیدند که سیستم‌های پرداخت باید به سمت سیستم‌های DRG و گلوبال برود.

دبیر شورای عالی بیمه سلامت و مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری بیمه سلامت افزود: در کشور ما نیز اجرای سیستم DRG مصوب شده است، ولی حوزه سلامت نمی‌تواند جدای از سایر سیستم‌ها کار خود را انجام دهد یعنی در کشوری که مسائل تغییر قیمت‌ها و افزایش ارز به این شدت وجود دارد واقعا اجرای سیستم DRG و گلوبال به این راحتی نیست چرا که قیمت تمام شده هر لحظه تغییر می‌کند.

رضوی با تاکید بر اینکه مشکلات موجود نبایستی مانع از اصلاح نظام پرداخت و اجرای سیستم‌های جدید شود گفت: باید تلاش کنیم با اصلاح نظام پرداخت به سمت سیستم‌های DRG و گلوبال برویم.

وی خاطر نشان کرد: میزان افزایشی که برای افزایش تعرفه‌های پزشکان برای سال آینده پیش بینی شده است به اندازه و در حد میزان افزایش حقوق کارمندان و کارگران است.

* بیمارستانها از جیب پزشکان پول درمی آورند

دبیر شورای عالی بیمه سلامت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم پرداخت هزینه‌های تمام شده پزشکان توسط بیمارستان‌های دولتی و خصوصی گفت: آنچه که باعث شده بیمارستان‌ها هزینه تمام شده پزشکان را پرداخت نکنند افزایش هزینه‌ها و کمبود منابع بوده و بیمارستان‌ها به این دلیل دست در جیب پزشکان کرده و پول در می‌آورند، یعنی بیمارستان از پول پزشکان برای اداره کردن بیمارستان‌ها برمی دارد.

وی افزود: در بیمارستان‌های بخش دولتی به علت کمبود منابع تنها 28 درصد از کارکرد پزشک پرداخت می‌شود و بقیه کارکرد پزشکان برای اداره بیمارستان هزینه می‌شود.

رضوی ادامه داد: این روند در بیمارستانهای خصوصی هم تفاوتی نداشته و در بیمارستان‌های خصوصی حدود 70 درصد از کارکرد پزشکان تقریبا پرداخت می‌شود و هزینه بیمارستان داری از کارکرد و جیب پزشکان برداشته می‌شود.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری بیمه سلامت در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه در حال حاضر در سیستم درمانی کشور پزشکان کشور ما از لحاظ مهارت و کیفیت در سطح بالایی دارند گفت: متاسفانه به دلیل مسائل سیاسی و تحریم‌ها ما نمی‌توانیم از ظرفیت و پتانسیل موجود و مهارت پزشکان در گردشگری سلامت بهره ببریم .

وی اذعان داشت در کشور ترکیه برای بهره گیری از توریسم سلامت برنامه ریزی شده و برای ارائه خدمات پزشکی به 2 میلیون نفر در سال برنامه ریزی شده ولی در کشور ما حدود 100 تا 150 هزار نفر بیشتر نمی‌رسد و این آمار بسیار پایین است که برنامه ریزی در این زمینه نیز ضروری است.

روتیتر