سازمان نظام پزشکی

تاریخ: 29 بهمن 1399

۳ مسیر تامین واکسن کرونا در دستور کار است

محمدرضا شانه ساز افزود: در حوزه تولید داخل، ۱۴ شرکت متقاضی تولید واکسن (۱۰۰ درصد داخلی) هستند که تاکنون پرونده سه شرکت تکمیل شده و به صورت جدی در دست پیگیری است.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه شرکت دارویی « شفا فارمد » در مجموعه دارویی برکت در حال انجام فاز یک مطالعات بالینی است، گفت: این شرکت به زودی پس از تائید سازمان غذا و دارو وارد فاز ۲ و ۳ مطالعات بالینی خواهد شد و پیش بینی می شود این فاز نیز براساس برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان بهار ۱۴۰۰ به اتمام برسد.

وی درمورد واکسن «موسسه رازی » نیز توضیح داد: این موسسه روی ساخت واکسن نوترکیب فعالیت می‌کند و تاکنون موفق به دریافت کد اخلاق شده است و پس از مقدمات انجام فاز یک مطالعات بالینی آن در دست اقدام است.

شانه‌ساز ادامه داد: سومین تولیدکننده داخلی «موسسه میلاد دارو» از زیرمجموعه های شهید فخری زاده است که سالها در حوزه تولید دارو فعالیت داشته اند و روی فرم ویروس غیرفعال کار می کنند، این موسسه نیز در فاز دریافت کد اخلاق بوده و بزودی وارد فاز یک مطالعات انسانی می‌شود.

وی با بیان اینکه به موزات پیگیری تولید داخلی واکسن، روی تولید قراردای به صورت مشترک نیز اقداماتی صورت گرفته است، عنوان کرد: یک شرکت داخلی درحال دستیابی به توافقات نهایی با تولیدکننده واکسن اسپوتنیک است تا طی دو ماه آینده این واکسن را در داخل به صورت صنعتی تولید کند، همچنین انستیتو پاستور نیز قراردادی با همکاری کوبا امضا کرده است که با دریافت نتایج فازهای یک و دو مطالعات بالینی در کوبا، فاز سه در دو کشور روی ۵۰ هزار نفر انجام خواهد شد.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه حسب تصمیمات متخذه در ستاد ملی کرونا مبنی بر لزوم دسترسی جمعیت دارای اولویت به دریافت واکسن کووید ۱۹، مباید تا قبل از تولید نهایی واکسن داخلی، واردات از منابع معتبر دنبال می شود، گفت: موسسه گامالیا اولین شرکتی بود که مدارک کامل واکسن اسپوتنیک را به ما ارائه داده و مورد بررسی و تائید قرار گرفت و تاکنون دومحموله را به ایران ارسال کرده است، همچنین مستندات واکسن بهارات هند و سایت آسترازنکا در کره جنوبی نیز به سازمان غذا و دارو ارائه شده و در حال بررسی است.

وی با تاکید براینکه تاکنون تنها یک درصد مردم دنیا در برابر ویروس کرونا واکسینه شده اند، خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم،کشورهایی که واکسیناسیون خود را به نسبت زودتر آغاز کرده اند در فاز سه مطالعات بالینی مشارکت داشته اند، این درحالی است که تاکنون در ایران هیچ واکسن وارداتی قبل از تائید واکسن در کشور سازنده و یا سایرکشورها اجازه مصرف در ایران را دریافت نکرده است.

روتیتر