سازمان نظام پزشکی

تاریخ: 01 اردیبهشت 1399

بیش از ۵۰ درصد بیماران کرونایی ترخیصی از مشکلات روحی رنج می‌برند

به گزارش اداره کل روابط عمومی به نقل از خبرگزاری ایرنا، حمید سوری  روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش این خبرگزاری اظهار داشت: این تحقیق بیانگر این است که علاوه بر وجود مشکلات سلامت روان در بیماران کرونایی، این موضوع در بین کادر بهداشتی - درمانی هم شایع است، در نتیجه لازم است به صورت فوری برای آنها مراقبت های سلامت روان فراهم شود.
وی ادامه داد: آشنایی خانواده های این افراد و نیز وابستگان کادر بهداشتی - درمانی که درگیر مراقبت از این بیماران هستند با راهکارهای رفع این معضل می تواند در مراقبه روانی آنان موثر بوده و بار روحی و روانی این افراد را کمتر کند.  
رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: از طرفی مداخلات روانشناختی مناسب در محیط های درمانی و بیمارستان ها می تواند با کاهش بار شدید روانی همراه باشد و به همین دلیل، فراهم شدن امکانات مناسب درمانی برای نیازمندان به این خدمات پیشنهاد می شود.  
سوری تاکید کرد: خانواده های بیماران کرونایی لازم است بدانند که فرد مبتلا تا چند هفته دچار اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی، خستگی و بی‌حالی، بی انگیزگی در انجام کارهای روزمره هستند و برای بازگشت به زندگی عادی و سلامت روانی، نیازمند حمایت اطرافیان و به‌خصوص نزدیکان خود هستند.  
وی ادامه داد: افراد مبتلا با خودمراقبتی و درک این واقعیت که بسیاری از این مشکلات به شکل خفیف در بین اکثر بیماران شایع است می توانند به سلامت روحی و روان خود کمک کنند تا شرایط به نفع آنان تغییر یابد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین گفت: در صورت بروز اشکال شدیدتر لازم است این افراد با متخصصان امر مشورت و خدمات لازم را دریافت کنند.

کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در  کشور را ۸۲ هزار و ۲۱۱ نفر و تعداد جان باختگان کرونا را پنج هزار و  ۱۱۸ نفر اعلام کرد.

وی گفت: از دیروز تا امروز ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی هزار و ۳۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید در کشور شناسایی شد و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۸۲ هزار ۲۱۱ نفر رسید.

روتیتر