سازمان نظام پزشکی

تاریخ: 11 اسفند 1395

پزشک نماها معرف کل جامعه پزشکی نیستند / ضرورت آموزش حرفه ای پزشکی


دکتر محمد مهدی گلمکانی عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی در گفت و گو با خبرنگار این سازمان با بیان این که پزشکان از زمان های قدیم از یک قداست و منزلت خاصی برخوردار بودند به طوری که آن ها را حکیم می نامیدند اظهار داشت : مردم علاوه بر درمان بیماری خود سایر مسائل زندگیشان را با پزشکان در میان می گذاشتند و رابطه جامعی بین پزشک و بیمار برقرار بود که رفته رفته با افزایش جمعیت و زندگی شهری و مدرن گرایی این رابطه کم رنگ شد.

وی با اشاره به این که در حال حاضر رابطه منطقی معنا داری بین پزشک و بیمار برقرار نیست افزود : با توجه به هجمه هایی که طی چندسال اخیر علیه جامعه پزشکی مشاهده می شود باید مجامع صنفی و سازمان نظام پزشکی واکنش متناسب ، بهنگام و قابل قبولی در برابر این هتاکی ها داشته باشند که در این راستا به عنوان یک استراتژی هدفمند پیشنهاد تشکیل شورای عالی اطلاع رسانی داده شد.

وی با بیان این که اگر رابطه بین بیمار و پزشک خدشه دار شود آسیب آن متوجه کل جامعه می شود؛ ادامه داد : چند مورد پزشک نما معرف کل این جامعه نیستند و نیازمند آموزش حرفه ای پزشکی در کشور هستیم تا اخلاق پزشکی از حالت تئوری خارج شده و به صورت عملی و بنیادی در مباحث اولیه رابطه پزشک و بیمار نهادینه شود.

 

گلمکانی با اشاره به سوگند پزشکان تصریح کرد : پزشک باید موقعیت و حال بیمار را درک کرده و تعهدات اخلاقی را درقبال او پذیرفته و شرافت پزشکی خود را اجرا کند .

 

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که در بحث اخلاق پزشکی رابطه پزشک با همکاران خود و بیمار مطرح است ؛ گفت : جامعه پزشکی الگوهای اخلاقی فراوانی دارد اما به دلیل عدم اطلاع رسانی و آگاهی مردم برخی از افراد و گروهها نسبت به جامعه پزشکی بد بین شده و در برابر آن ها واکنش نشان می د هند .

وی با ابراز امیدواری از این که اکثریت مردم قضاوت ناعادلانه علیه جامعه پزشکی ندارند؛ خاطرنشان کرد :  انتشار هر نوع توهین و بی حرمتی به پزشکان نمی تواند پیوند عمیقی  را که بین یک بیمار و پزشک حاکم است ، از بین ببرد و حتی بهتر است یک سیستم هوشمند مالی نیز راه اندازی شود تا پزشک و بیمار در این زمینه بطور مستقیم با هم ارتباط نداشته باشند و آن چه سبب ایجاد ارتباط بین آن ها می شود صرفا  مباحث جسمی و روحی بیماران باشد.

انتهای پیام / ر

(استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است)

روتیتر