سازمان نظام پزشکی

تاریخ: 24 دی 1393

رئیس انجمن جراحان عمومی ایران درخواست کرد: ضروررت تغییر ارزش گذاری خدمات سلامت براساس نرخ تورم

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی،‌ دکتر بهزاد رحمانی خاطرنشان کرد: مهمترین وظیفه‌ای که کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات برعهده دارد، محاسبه نسبت بین اعمال جراحی بین رشته‌ای است. به عنوان مثال عمل آپاندیسیت و کاتاراکت، باید در بین رشته جراحی و چشم بر مبنای یک پایه منطقی سنجیده شود و سختی کار و ارزیابی آنها محاسبه شود.

وی ادامه داد: نسبت اعمال جراحی به یکدیگر بر اساس سختی و ریسک کار، احتمال وجود خطرات، صرف زمان و دانشی که پشت آن وجود دارد، تعیین شده است. کتاب ارزش نسبی مقوله ای کاملا درون بخشی و درون سازمانی است و صرفا به جامعه پزشکی باز می‌گردد. در حقیقت این جامعه پزشکی است که باید در مورد این کتاب و محتویات آن اظهار نظر کند.

رحمانی اظهار داشت: نهادهای دولتی چون وزارت بهداشت و نظام پزشکی، در مورد تدوین این کتاب اختیارات لازم و امکان اصلاحات کامل را دارند. اما تا سال‌های اخیر هیچ نقشی را برای انجمن‌ها در تدوین این کتاب قائل نبودند.

وی بیان داشت: خوشبختانه با اینکه انجمن ها در تدوین این کتاب مورد توجه قرار گرفتند، اما نحوه اجرا و در نهایت نتیجه کار، مطلوب نیست. وزارت بهداشت در یک سال و نیم گذشته با دعوت از انجمن‌ها به ویرایش کتاب تحت عنوان بومی‌سازی کدهای پزشکی پرداخت اما نتیجه آن قابل قبول نبود.

رئیس انجمن جراحان عمومی ایران با اشاره به اینکه متاسفانه پیشنهادات انجمن‌ها توسط بیمه‌ها جرح و تعدیل شد، افزود: به جرات می توان گفت پیشنهاداتی که انجمن‌ها و حداقل انجمن جراحان عمومی در مورد این کتاب و محتوای آن داده بود، شاید تنها 15 درصد در کتاب جدید اجرایی شد.

وی با ابراز تاسف از اینکه در نهایت از نمایندگان انجمن‌ها دعوت به عمل آمد تا نسخه جدید دخل و تصرف شده کتاب را امضا کنند، گفت: نماینده انجمن جراحان عمومی نیز با ذکر انتقادهای اعضای انجمن، صورت جلسه را امضا کرد.

رحمانی در پاسخ به اینکه علت امضای این قرارداد علی رغم میل باطنی انجمن چه بود، گفت: صرفا به این علت که شروع این حرکت را بسیار مناسب دانسته و قدر می‌دانیم. مطرح شدن انجمن‌ها و به بازی گرفتن آنها یکی از مسائل مهمی بود که انجام شد و امید است در طی سال‌های آتی، بتوانیم این ساختار را با مشارکت‌ بیشتر نسبت به سال‌های گذشته اصلاح کنیم.

وی با عنوان اینکه تعدادی از همکاران این کتاب را با رابطه مالی میان بیمار و پزشک مرتبط دانسته اند، خاطرنشان کرد: یکی از همکاران عنوان کرده بود که با ایجاد طرح تحول نظام سلامت، سهم پرداختی بیماران به 8 درصد رسیده است و نوید دادند که با اجرایی شدن این کتاب، سهم پرداختی مردم از 8 به 6 درصد کاهش خواهد یافت.

رئیس انجمن جراحان عمومی ایران در توضیح اینکه آیا این کتاب می‌تواند ارتباط مالی میان بیماران و جامعه پزشکی را تحت تاثیر قرار دهد یا خیر، افزود: این کتاب یک طرح درون سازمانی در جهت ایجاد عدالت بین رشته‌ای و ایجاد عدالت در هر رشته‌ای در باب جراحی‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه این K ضریبی است که هر سال به وسیله شورای عالی بیمه برای اعمال جراحی تعیین می‌شود، اظهار کرد: در حقیقت اعمال جراحی بر اساس ارزش‌گذاری این K است و می طلبد که بر اساس نرخ تورم هر سال تغییر و تعیین شود.

وی با گلایه از اینکه متاسفانه جامعه پزشکی در تعیین این k نقشی ندارد، گفت: درست است که نمایندگانی (که پزشک هستند) از سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت و حتی کمیسیون بهداشت مجلس در شورای عالی بیمه حضور دارند، اما بیانگر مطالبات جامعه پزشکی نیستند و متاسفانه حضور دو نماینده از انجمن‌ها ‌در این مجموعه تاکنون اجرایی نشده است.

انتهای خبر/ع

روتیتر