ﺳﻪشنبه، 1 مهر 1399
  
  • 1398/10/08
گزارش روز

دکتر محمدرضا ظفرقندی

رییس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران

آنچه در آبان و آذر گذشت...

همکاران ارجمند، اعضای محترم جامعه پزشکی

سلام و ارادت اینجانب را پذیرا باشید.

این روزها در حالی گزارش دوره‌ای خود را تقدیم می‌نمایم که همه ما در فراق انسانی شریف، مردی بردبار و دوست دیرینم دکتر گل‌علیزاده به سوگ نشسته‌ایم. یاد و خاطره او همیشه در سازمان نظام پزشکی جاویدان و ماندگار خواهد ماند.

و اما اقدامات مهمی که در گزارش جدید به آنها اشاره خواهم کرد عبارتند از:

1- طراحی و اجرای هدفمند برنامه «لحظه‌های شفا» در شب یلدا با جمع‌آوری و ثبت خاطرات و فداکاری‌های ارزشمند همکاران جامعه پزشکی با هدف ثبت و نگهداری لحظات شکوهمند شفا و ارائه آن به مردم و رسانه‌ها در جهت افزایش سرمایه اجتماعی و ترویج الگوهای اخلاق حرفه‌ای در جامعه پزشکی، این مراسم با شکوه خاص و با حضور اعضای مختلف در تاریخ 28/9/98 در برج میلاد برگزار شد.

2- جلسات متعدد با معاون محترم غذا و دارو وزارت بهداشت، جناب آقای دکتر شانه‌ساز و همکاران و کارشناسان ایشان و سازمان نظام پزشکی برای همفکری و اصلاح نهایی «سند جامع سلامت در داروخانه‌ها» و نیز همکاری و تقسیم وظایف در موضوع مهم نظارت بر تبلیغات رسانه‌ها و صداوسیما در زمینه امور پزشکی و داروئی به نتایج مثبت و مفیدی منتج شد.

3- جلسات پی‌درپی با کارگروه پژوهشی اقتصاد سلامت برای نهایی کردن نتیجه «طرح تحقیقاتی تعرفه واقعی و هزینه تمام شده ویزیت پزشک عمومی در شهر تهران» برگزار شد و در نهایت خروجی این طرح به میزان 47500 تومان برای هر ویزیت و احتساب زمان یک ربع ساعت، برای بررسی و اظهارنظر و تصمیم نهایی به شورای عالی سازمان و هیأت مدیره مجمع انجمن‌های علمی و هیأت رئیسه مجمع عمومی سازمان و مراکز ذیربط مسئول از جمله شورای عالی بیمه ارائه شد و در جلسات مجزا با این ارکان و مراجع مطرح و مورد بحث قرار گرفت.

4- با همفکری و همراهی شورای عالی سازمان، وضعیت پرسنلی و امور اداری و استخدامی سازمان نظام پزشکی از وضیعت قانون خاص به شمول قانون کار تغییر یافت که امیدوارم موجب رضایت پرسنل محترم و تحکیم قواعد اداری و استخدامی و حقوقی در سازمان نظام پزشکی شود.

5- تشکیل جلسات جداگانه با هیأت مدیره‌های انجمن‌های علمی و هیأت مدیره مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی برای گفتگو در مورد مشکلات موجود و راه‌حل‌های ممکن مورد توجه قرار گرفت.

6- ماده واحده قانونی «تعیین صلاحیت حرفه‌ای شاغلین حرف پزشکی» که سال‌ها معطل و بلاتکلیف مانده بود در جلسات متعدد با معاون محترم درمان و معاون کل وزارت بهداشت به فرجام رسید و نهایتاً با حضور و امضاء وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه افتتاحیه «کمیسیون ملی تعیین صلاحیت شاغلین حرف پزشکی» به سامان رسید، امیدوارم این کار ارزشمند موجب تعیین تکلیف صلاحیت‌های حرفه‌ای و ساماندهی تداخل‌های حرفه‌ای شود.

7- برای رسیدگی فنی به روند درمانی و تسکین درد و رنج بیماری جناب آقای دکتر گل‌علیزاده جلسات متعددی با تیم درمانی ایشان در بیمارستان عرفان داشتم. وظیفه خود می‌دانم از همه همکارانی که از ابتدای عارضه ایشان برای مقابله با این بیماری سخت چه در شیراز و چه در تهران از هیچ تلاشی فروگذار نکردند تقدیر و سپاسگزاری کنم. خداوند به پاس زحمات و خدمات ارزشمند ایشان و رنجی که تحمل کرد مقامی نیکو به این انسان شریف عطا فرماید.

8- به عنوان مسئول و نماینده سازمان نظام پزشکی در نودویکمین جلسه شورای آموزش پزشکی و تخصصی شرکت کردم و نظرات تخصصی خود و سازمان را در مورد رشته‌های مختلف علمی و همچنین حقوق دستیاران محترم ارائه کردم.

9- امضای تفاهم‌نامه با رئیس محترم دانشگاه صنعتی شریف، پیرو مذاکرات طولانی در جهت همکاری علمی و پژوهشی و کاربردی در زمینه تجهیزات پزشکی و نیز استفاده عملی از استارت آپ‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی همگانی مسائل حوزه سلامت.

10- با توجه به مشکلات حادث شده برای نظام پزشکی تهران بزرگ و با عنایت به نظر و توصیه بزرگان و همکاران هیأت مدیره نظام پزشکی تهران پس از بحث و جلسات متعدد، مسئولیت این نظام پزشکی را پذیرفتم.

11- با توجه به نظرات همکاران و ضرورت اصلاح روند پاسخگویی به تماس‌های تلفنی و مراجعین سازمان، سازوکار اصلاح امور، طراحی و پیگیری شد که گزارش روند فصلی آن متعاقباً ارائه می‌گردد.

12- حضور در جلسات شورای عالی محترم سازمان و نیز جلسات هماهنگی جداگانه با رئیس محترم شورای عالی و نیز هیأت رئیسه شورای عالی به منظور بررسی و هماهنگی موارد تعرفه و مالیات و قانون اداری و استخدامی سازمان و ...

13- در جلسات مشترک با معاون محترم درمان و معاون کل و دبیر شورای عالی بیمه در محل سازمان، بحث روش‌های اجرایی کتاب CPT و RVU و نیز مباحث مرتبط با تعرفه واقعی مطرح و نظر سازمان نظام پزشکی برای حل مشکلات مرتبط ارائه شد.

14- با توجه به جلسات متعدد شورای مشورتی IT سازمان و تبیین نقاط قوت و ضعف در جلسات کارشناسی و ارائه گزارش نهایی و برنامه آینده سازمان در این زمینه طی حکمی جناب آقای دکتر ثبوتی‌پور به عنوان مدیر IT سازمان منصوب شد.

15- حضور و سخنرانی در افتتاحیه کنگره بین‌المللی انجمن بیهوشی قلب و نیز حضور و سخنرانی در افتتاحیه کنگره جامعه آزمایشگاهیان ایران و اعلام مواضع سازمان در مورد بودجه سلامت در سال 99 و هشدارهایی در مورد تطابق بودجه سلامت با تورم کشور.

16- جلسه با بازرسان محترم سازمان و هماهنگی در جهت نکات مورد توجه بازرسان محترم در جهت قانونمندی و شفافیت امور مالی و اداری و تشکیل جلسات با معاون محترم توسعه سازمان.

17- تشکیل دو جلسه با وزیر محترم اقتصاد و معاونین ایشان و نیز رئیس محترم سازمان امور مالیاتی و مدیران این سازمان و ارائه نظرات و مواضع سازمان نظام پزشکی در زمینه مالیات سال 98 و 99.

18- شرکت در جلسه هیأت مدیره انجمن صنفی رؤسای بیمارستان‌های خصوصی و مذاکره در مورد هزینه هتلینگ و تعرفه و امور مالیاتی.

در پایان برای همه شما عزیزان از درگاه ایزد متعال سلامتی و توفیق بیش از پیش طلب می‌نمایم.