دوشنبه 18 فروردین 1399
  
  • 1398/11/15
روزنوشت

دکتر ناصر پارسا

عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران پژوهشگر ارشد در سرطان شناسی و ژنتیک عضو هیات علمی مرکز جامع سرطان

به مناسبت روز جهانی مبارزه با سرطان

امروزه شاهد رشد صعودی بیماری سرطان هستیم و سالانه در ایرات 120/000 نفر به آن مبتلا میشوند. این بیماری به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است و برای دستیابی به حل این مشکل به همکاری نهادهای مختلف کشوری نیازمندیم. همچنین از طریق آموزش همگانی و ارتقا آگاهی مردم و اصلاح سبک زندگی میتوان تا 40 درصد میزان سرطان را کاهش داد.

با توجه به شناسایی عوامل خطرزا و پرهیز از این عوامل همراه با تشخیص سرطان گام برداریم. برای تشخیص صحیح و درمان های موثر نیازمند آزمایشگاه ها مجهز و پرسنل مجرب برای تشخیص صحیح و درمان های موثر نیازمند آزمایشگاها مجهز و پرسنل مجرب و داروهای مؤثر و به روز هستیم. همکاری 75 موسسات خیریه سرطان در کشور توانسته اند کمک های اقتصادی و رفاه درمانی به این بیماران کنند که در نوع خودش قابل تقدیر است و کمک موثری به وزارت و شبکه های بهداشتی کشور بوده است. پیشگیری مقدم بر درمان است و بایستی در زمینه پیشگیری سرمایه گذاری شود بخصوص در غربالگری و تشخیص زودرس که نتیجتاً باعث درمان و بهبودی مطلوب بیمار و کاهش هزینه ها در همه سطوح نهادهای بهداشتی و خانوادگی خواهد بود. مسیر درمان بیماران بسوی پزشکی شخصی پیش میرود. از مسیر درمانهای سنتی که جراحی- شیمی درمانی و پرتودرمانی بوده بتدریج خارج میشویم و بسوی درمانهای ایمنوتراپی و هدفمند درمانی با کمترین عوارض جانبی پیش خواهیم رفت.

با همکاری و تعامل 75 موسسات خیریه سرطان مردم نهاد و متولیان دولتی سلامت کشور در سیاست گذاری صحیح و اتخاذ تصمیم های کلان بر اساس اطلاعات میدانی صحیح تشریع به بخشیم. با وحدت و همکاری همه دست اندرکاران نقش مهمی در بررسی، برنامه ریزی و کنترل رشد بیماری سرطان در کشور داشت در 40 سال گذشته، با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، در حدود 50 درصد بیماران سرطان درمان میشوند و 50 درصد باقیمانده را هم از یکسال تا هفت سال طول عمرشان را زیاد میکنیم بستگی به نوع مرحله سرطانش دارد.

کلاً 7 درصد سرطانها وراثتی هستند و 93 درصد سرطانها از تأثیرات عوامل رادیواکتیو، مواد شیمیایی در محیط زیست، نوع تغذیه، سیستم ضعیف ایمنی، سن و توارث است. جهش های ژنتیکی در سطح سلولی و مولکولی که مسیر کنترل تقسیم نرمال سلولی را به هم میزند باعث شکل گرفتن سلول سرطانی میشود که 7 سال طول میکشد. سرطان مانند بیماری دیابت دو بیماری خاموش است که مشکلات درمانی و هزینه اقتصادی زیادی را به خانواده ها تحمیل می کنند.

هر سال 15 بهمن ماه روز مبارزه با سرطان در جهان اعلام شده که توجه مسئولان کشوری و شبکه بهداشت و مردم را به این مشکل اجتماعی جلب کند تا با همکاری در برابر این بیمار مقابله و مقاومت کنیم تا انشالله یک روزی ریشه این بیماری مهلک نابود شود.